Cestovky zuří kvůli „zčervenání“ Černé Hory. Dotkne se to stovek Čechů, tvrdí Papež

Autor: ČTK - 
11. července 2020
16:35

Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem, na ministerské mapě značených červeně, se dotkne několika stovek Čechů. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj je opatření pro cestovní kanceláře překvapivé a zbrklé, protože Černá Hora patří k bezpečným zemím. Spolu s Černou Horou bylo na seznam rizikových zemí přesunuto i Srbsko, to však podle Papeže nepatří během léta k tolik vyhledávaným zemím. 

Ministerstvo zdravotnictví přesunulo země mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem v pátek. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.

„Je to pro nás velmi negativní a překvapující zpráva. Černou Horu pokládáme za jednu z nejbezpečnějších zemí v celé Evropě,“ uvedl Papež. Situaci přirovnal ke kroku Slovinska, které v minulém týdnu zařadilo Českou republiku mezi rizikové země, přičemž ale stát dostatečně nezohlednil reálnou situaci v celé zemi. „Je to zbrklé,“ podotkl. Stoupající čísla nákazy v Černé Hoře jsou podle něj výsledkem zhoršující se situace pouze v malé části země.

Cestovky: Černá Hora se stává oblíbenou destinací

Papež také upozornil, že se kanceláře dlouho snažily vzhledem ke stoupající oblibě země o zařazení Černé Hory na seznam bezpečných zemí, což se stalo až na konci června.

Černá Hora je podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové u klientů stále více oblíbená, protože není ještě tak známá a „okoukaná“. Jednou z cestovních kanceláří, která nabízí zájezdy do Černé Hory, je cestovní kancelář Travel Family. Firma v tomto týdnu vyslala do země 57 turistů. Jednatel cestovky Ivan Lackovič na konci června uvítal zařazení Černé Hory na seznam bezpečných zemí. Už tehdy se však podle něj projevilo, že velká část klientů nechtěla čekat a zvolila raději jinou destinaci. To se týkalo zejména leteckých zájezdů, do země se zatím jezdí pouze auty nebo autobusy. České opatření tak nyní opět může oslabit zájem turistů o cesty do této země.

Srbsko turisty tolik neláká

Na seznamu rizikových zemí je nově i Srbsko, to však tolik turistů a cestovních kanceláří neovlivní. „Do Srbska turisté jezdí spíše na jaře nebo na podzim,“ dodal Papež.

Stát sestavuje pro cesty do zahraničí tzv. semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka. Parametry a kritéria vycházejí z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Ze zemí EU je mezi rizikovými zeměmi pouze Švédsko.

Video Dostálová promluvila o voucherech a dovolené v Česku. Řekla i zásadní životní novinu. - Pavlína Horáková, Lukáš Červený

Tara-Tara ( 11. července 2020 17:35 )

tak co teď vlastně převáží ? buď zisky cestovek, ktere tam budou mocimermo vozit klienty nebo zájem naší strany na tom, aby se ten hnus zase diky nasim dovolenkařům neroznášel ??????

jajanene ( 11. července 2020 17:20 )

Papež ve své chamtivosti žene hlupáky do nebezpečí. Je to hnus.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud