V karanténě ani korunu od státu. Epidemiolog varuje Čechy před cestami za hranice

Autor: ČTK - 
10. května 2020
13:40

Hromadné akce pro velký počet lidí a cesty do zahraničí jsou podle epidemiologa Rastislava Maďara, který je garantem pracovní skupiny pro zmírňování opatření přijatých kvůli covidu-19, největší epidemiologické riziko. V případě cestování jen z důvodu dovolené by podle něj zřejmě bylo nutné absolvovat test před odjezdem a po návratu. Případnou karanténu by lidem pak zřejmě nehradil stát. Řekl to dnes v televizi CNN Prima News. Pravidla podle něj zatím nejsou definitivní.

Jednou z podmínek pro vycestování na dovolenou by podle Maďara mohlo být testování před odjezdem, které zřejmě budou požadovat cílové země, a po návratu, které bude chtít Česko. Problém by podle něj mohl být v takovém případě s kapacitami laboratoří. Jen do Chorvatska každý rok vyjede zhruba 800 000 Čechů.

Test stojí kolem 3000 korun, dovolenou by tak zřejmě navíc dost prodražil. Po návratu by navíc zřejmě stát lidem nehradil pobyt v karanténě, protože vycestovali jen z důvodu dovolené. V současné době je státem nařízená karanténa hrazená stejně jako nemoc z nemocenského pojištění.

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) jsou nejdál jednání se Slovenskem a Rakouskem. Další státy, které mají zájem o příjezd letních turistů, jsou podle něj právě Chorvatsko, Bulharsko nebo Řecko. „Cestování kvůli běžnému turismu je teď to poslední, co řešíme,“ dodal. Hlavní jsou podle něj cesty za prací nebo za příbuznými.

Chorvatský ministr cestovního ruchu Gari Capelli v pořadu řekl, že v současné době se jedná o pravidlech společných pro celou EU. Pokud se nepodaří dojednat do konce května, počítá s dvoustrannými dohodami napřímo mezi Chorvatskem a dalšími zeměmi. Bude ale podle něj nutné dodržovat určitá opatření jako odstupy mezi lidmi nebo měření teploty na hranicích či v hotelech.

Z uvolňovaných opatření, která Česko čekají v pondělí, jsou podle Maďara nejrizikovější obchodní centra následovaná otevřením kadeřnictví, ale také amatérským sportem, kde bude pohromadě více lidí. „Dovolili jsme sport, aby se nám mládež nehromadila v obchodních centrech. Musí se změnit způsob uvažování jejich provozovatelů i návštěvníků, aby tam lidé trávili co nejméně času,“ řekl.

Video Epidemiolog Rastislav Maďar k testování na koronavirus. 

fandasever ( 12. května 2020 17:04 )

100% souhlas, konečně správné řešení, stejně se to mělo řešit i s lyžaři z Itálie a Rakouska

fandasever ( 12. května 2020 17:02 )

Přesně tak, stát se skládá z jedinců, stát jak takový není žádná osoba, je to jen instituce

fandasever ( 12. května 2020 17:01 )

To není vyhrožování, pokud chceš jet do země kde je epidemie tak musíš brát na vědomí rizika a nést zodpovědnost za své chování, to není o tom: Státe dej, státe zařiď, státe zaplať za moji blbost

fandasever ( 12. května 2020 16:58 )

Ty máš asi komplexy ze Slováků, že

fandasever ( 12. května 2020 16:57 )

100% souhlas, proč by měl zbytek republiky doplácet na sobeckost některých lidí, stejně tak škody a náhrady které teď proplácí stát by měl stát vymáhat po cestovních kancelářích, moc dobře si pamatuji aroganci člověka který si říká prezident cestovních kanceláří Papež, jak tvrdil, že v Itálii nikomu nic nehrozí a že on tam bude turisty vozit, takže pokud nadáváte na premiéra pana Babiše tak byste si měli vzpomenout kdo tu hrůzu k nám dotáhnul, byly to cestovky a jejich nenažraní majitelé

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud