Vyděšené děti a zoufalí Češi kvůli koronaviru: Z karibského ráje konečně poletí domů?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
20. března 2020
05:00

Přes 200 Čechů uvízlo v exotickém ráji na dovolené v Dominikánské republice, jsou mezi nimi i rodiny s malými dětmi či senioři. „Děti jsou vyděšené a starší lidé nemají dostatek léků,“ řekla pro Blesk Zprávy česká turistka.  Podle posledních informací by se turisté domů měli vrátit snad už o víkendu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro Frekvenci 1 oznámil, že část Čechů zpátky domů převezou německá letadla, domluvil to se svým německým protějškem. 

„Vážený pane ministře, obracím se na Vás s žádostí. Je nás asi 60 českých občanů v Dominikánské republice a nemáme se jak dostat do ČR, někteří tu mají i malé děti. Německá letadla berou jen své občany,“ ptala se na facebooku ministra například Lucie Vanyová, kterou zajímalo, jak se situace řeší. S Lucií Vanyovou jsou v kontaktu i Blesk Zprávy.

„Už jsme zoufalí.“

„Máme vytvořenou společnou skupinu Čechů na WhatsAppu, kde si předáváme informace. Lidé jsou už zoufalí, kupují nové letenky, ale ve chvíli, kdy přijedou na letiště, tak zjistí, že je jejich let zrušen. Nejhorší je, že je hotely zpátky už nechtějí ubytovat a nemají kam jít, hledají nové ubytování. Jsou mezi námi i rodiny s malými dětmi a starší lidé, co nemají dostatek léků. Děti jsou vyděšené, chtějí domů. Jsem zdravotní sestra a děsí mě představa, že se tady někomu něco přihodí,“ přiblížila náladu mezi Čechy.

„Život na ulici se taky mění. Místní začínají mít odstup, nosí přes obličej šátky a jejich pohledy a vstřícnost se mění. My nejsme ubytováni v žádném resortu, tudíž jsme byli odkázáni na restaurace, které se ovšem od včerejšího dne uzavřely. Nakoupili jsme si základní potraviny a vodu. Informace o německých letadlech v následující dny se k nám donesla přeneseně, nic oficiálního. Kontaktovali jsme naší ambasádu a bylo nám sděleno, že je to pouze pro několik Čechů a že Němci si rozhodnou o tom, koho převezou,“ doplnila Češka.

Češka: Je to psychicky náročné

„Po zdravotní stránce doufám, že jsou všichni v pořádku, ale přesné informace nemám. Po psychické stránce je to ovšem velmi náročné. MZV nás také ujišťuje, že nás odsud dostane. Věřím, že je náročné vše zkoordinovat, snažíme se být trpěliví, protože jsou jediní, co nás můžou dostat domů,“ komentovala Vanyová.

Video Češi uvízlí v zahraničí? Ministr Petříček řekl, co dělat - Blesk TV

Situace v Dominikánské republice je o to komplikovanější, že tamní úřady rozhodly, že od 20. března bude letiště uzavřeno pro jakékoliv lety. „Cestovní kanceláře se snaží dělat pro své klienty naprosté maximum a klienti to oceňují. Už se všichni těšíme domů,“ vzkázali další Češi z Dominikánské republiky pro Blesk Zprávy.

Přes sociální sítě se na Petříčka obrací řada Čechů, kteří se bojí problematického návratu ze zahraničí. Píší například lidé, kteří jsou momentálně v Thajsku, Kanadě, na Bali nebo ve Spojených státech.

Přesun Čechů vyjednal Petříček s Německem

„Hovořili jsme o situaci v Dominikánské republice. Máme tam přes 200 občanů, kteří tam byli na dovolené. Část z nich bychom měli odvézt německými letadly, co tam míří dnes a zítra (v pátek),“ řekl Petříček. S německým ministrem zahraničí Heikem Maasem jednal i o společném plánování repatriačních letů, kdy by si obě země vzájemně nabízely volná místa ve svých letadlech vyslaných do zámoří pro své občany.

Velké množství Čechů má problém se vrátit

Ministři se shodli, že Česko ani Německo dosud nikdy neuskutečnily tak velký program pro návrat občanů do vlasti. „Velké množství Čechů ve světě má obrovské problémy se vrátit. Každou chvíli se ruší lety, řada zemí zavírá letiště nebo letový prostor, lidé nemají, jak se vrátit. Je naší povinností jim pomoct,“ řekl Petříček.

Uvedl rovněž, že ve spolupráci s ministerstvem vnitra umožňuje ministerstvo zahraničí českým občanům navštívit rodinné příslušníky v zahraničí v případě, že nastane závažná rodinná situace. Petříček ale apeloval na lidi, aby zvážili, zda je cesta do zahraničí skutečně nutná. Podotkl také, že v případě rodin, kde jsou partneři občany různých států, umožňuje Česko, aby cizí státní příslušník přicestoval za zbytkem české rodiny do Česka.

„Za každým letem jsou hodiny práce.“ 

„Jsme v situaci, která nemá v poválečném světě obdoby. Žádáme proto české občany v zahraničí o trpělivost a vzájemnou solidaritu. Ve stejné situaci jako Češi v Dominikánské republice jsou tisíce dalších Čechů po celém světě, kterým se snažíme pomoci. Klíčová je proto spolupráce napříč evropskými státy, abychom si dokázali pomoci,“ vysvětlila pro Blesk Zprávy mluvčí ministerstva zahraničí Štíchová.

„První stovky Čechů – 268 osob, se vrátily v noci z Kanárských ostrovů, dalších asi dvě stovky dnes přiletí z Maroka. Autobusy už dopravily zpět do ČR přes 800 lidí. Využíváme plně kapacit, které máme k dispozici. Za každým letem a jízdou autobusu jsou hodiny práce kvůli restrikcím jednotlivých států. Opravdu se snažíme dělat, co se dá,“ zakončila Štíchová.

romario71 ( 12. května 2020 09:30 )

Zase další divadlo.Ať si tam jsou, když tam chtěli.To je klasika, jedou si užívat a pak brečí ať se i ně jiní postarají.Vykašlat se na tu bandu.

Voda ( 21. března 2020 04:30 )

Zbohatlíci

Alabelle ( 20. března 2020 22:16 )

přesně, ohrožují jen ostatní

Alabelle ( 20. března 2020 22:15 )

Ano, souhlasím

Alabelle ( 20. března 2020 22:13 )

Když tam odlétali,tak nevěděli co se děje? Podle mě jsou to nezodpovědní lidé.
Myslí jen na sebe ne na ostatní.
Měli by si svůj problém vyřešit vlastními silami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud