Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Praktiky čeká perné pondělí kvůli koronaviru. Jak jsou připraveni na navrátilce z Itálie?

Autor: ula, ČTK - 
7. března 2020
05:00

Pokud se vracíte z Itálie, musíte to oznámit telefonicky či jiným neosobním kontaktem svému praktickému lékaři. A pak zamířit do dvoutýdenní karantény. V mimořádném opatření, které platí od půlnoci z pátku na sobotu, o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, chce tak zabránit dalšímu šíření koronaviru v Česku. Počet nakažených stoupl na 19 a na území Itálie je momentálně přes 16 tisíc Čechů. Lékaři mají ordinační hodiny od pondělního rána, jaký nápor čekají a jak jsou připraveni?

Počet nakažených novým typem koronaviru stoupl v Česku na 19, během pátku přibylo dalších sedm případů. Dosud byla v karanténě v Česku víc než tisícovka lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministerstvo zahraničí Čechy také vyzvali, aby nejezdili nikam do Itálie, nejen do oblastí dosud považovaných za rizikové. Momentálně je v zemi 16 500 tisíc Čechů, řada z nich na jardní prázdninové lyžovačce. V pondělí aktuální situaci znovu posoudí Bezpečnostní rada státu.

Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou ve výši 60 procent platu, za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, řekl Babiš po jednání zástupců vlády s hejtmany. Povinná karanténa se nijak nedotkne lidí, kteří se vrátili z Itálie do soboty.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly jsou v Evropě čtyři země, kde se nákaza šíří nekontrolovaně, a to Německo, Španělsko, Francie a především Itálie, kde je v současné době asi 16 500 Čechů. Většina z nich tam tráví na lyžích jarní prázdniny, zájem je podle cestovních kanceláří také o Řím či Florencii, pobývají tam dlouhodobě také čeští studenti.

Pokud se vrátíte z Itálie, případně z další rizikové oblasti, oznamte tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu.

„Je potřeba, aby lidé vyčkali a v pondělí kontaktovali svého praktického lékaře,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že eNeschopenku budou ti, co půjdou do domácí karantény, dostávat na dálku bez nutnosti návštěvy lékaře.

Praktický lékař pak rozhodne o karanténě v délce 14 dní. Během ní mají lidé nárok na nemocenskou. Pokud se cítíte dobře, můžete se domluvit se zaměstnavatelem na možnosti práce z domova. Lidé by se takto měli domluvit ale ještě před vystavením eNeschopenky, aby ji nebylo nutné stornovat.

Praktici: Jsme připraveni

„Lékaři o situaci ví a jsou na ni připraveni. Pokud je správná informace, že se bude jednat o návrat přibližně 16000 lidí, tak to vychází cca 3 osoby na jednoho praktického lékaře. To je určitě zvládnutelný počet. Samozřejmě větší počet telefonátů pravděpodobně zaznamenají lékaři v regionech, kde jarní prázdniny končí a kam se bude vracet více lidí, ale ani v těchto oblastech nepůjde o krizovou situaci a lékaři zvládnou telefonáty odbavit,“ řekl Blesk Zprávám MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

V domácí karanténě kvůli koronaviru bylo k pátku 1011 lidí, nejvíc v Praze (341). Do domácí karantény hygienici dosud posílali hlavně osoby, které byly v kontaktu s dříve potvrzenými pozitivními případy. Preventivně nařizovali izolaci také lidem, kteří měli chřipkové příznaky a pohybovali se v severoitalských regionech Veneto (Benátsko), Lombardie, Emilia-Romagna a Piemont. Od víkendu se dá očekávat, že počty osob v karanténě skokově vzrostou.

Video  Náměstek Prymula o nových opatřeních  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Evka4 ( 7. března 2020 16:24 )

ivalen: A jak ten jouda vystavuje e-neschopenku? Vždyť to platí od ledna..
A má vůbec diplom?

ivalen ( 7. března 2020 13:56 )

Tak zrovna náš praktik pořád nemá ani PC

UIhanyBlesk ( 7. března 2020 12:36 )

Nám, debilním voličům Babiše mail nic neříká.

viki73 ( 7. března 2020 10:51 )

Lže Babiš lže Vojtěch... žádná ochrana zdravotníků není spíš obráceně lékaři sestry se vracejí domu z Itálie a blízkého okolí a jdou přímo do práce mezi pacienty bez rozdílu zda je to onkologické dítě nebo dospělý na běžném odd.Každý jim *** na nějaké 3 mil pokuty důvod? Není dost personálu tak pojdme ev.nakazit další i když těžce nemocné pacienty...

Kazin ( 7. března 2020 10:27 )

Ble ble ble a pořád dokola a pořád to samé no hlavně to řadí v Praze. Ono vůbec vše postihne nejvic Prahu. Napadne trochu sněhu ale Praha kalamita. Na Moravě hrabosi a řeší to kreteni z Prahy. Poslankyně řekne svůj názor ohledně migrantů a uf kdo to řeší kreteni z Prahy. Kdo má plnou hubu demokracie kreteni z Prahy. Kde vzdy začali nepokoje v Praze. Kdo rozhoduje o Moravě kreti z Prahy. Co tak se Morava odtrhnout? Kdoby na tom byl líp?. Dobře zní vtip. JDE BUH A NESE PYTEL BLÁZNŮ ZAKOPNE A TEN SE MU ROZSYPE BUH SE PODÍVÁ A ŘÍKÁ NO CO ZBIRAT TO NEBUDU TADY BUDE PRAHA. FAJN VÍKEND.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa