Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Zahraniční filmaři se vrací do Česka. Zaorálek láká i Američany, kteří sem jinak nesmí

Autor: ČTK - 
1. července 2020
12:25

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby. Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková dnes ČTK řekla, že vedle filmařů, kteří už v Česku natáčeli a museli práce přerušit kvůli koronaviru, přijíždějí i štáby, které dříve měly zájem o jiné země. Fond spolu s Českou filmovou komisí a ministerstvem kultury oslovil v minulých dnech i americká studia v reakci na rozhodnutí Evropské unie nepovolovat dále vstup do EU lidem z USA a některých jiných států. „Ubezpečili jsme je, že opatření se stále vztahuje na turistiku, nikoli na ekonomickou činnost,“ uvedla Bezděk Fraňková.

EU uzavřela své vnější hranice v březnu, kdy se v unijních zemích začala rychle šířit koronavirová nákaza. V té době také začaly kontroly na vnitřních hranicích mezi unijními státy. Zatímco tyto kontroly již členské země většinou v červnu zrušily, nyní řeší, jak naložit s doporučením od Evropské komise, aby od tohoto týdne začaly postupně povolovat vstup i lidem z mimounijních zemí. Podle Bruselu by země měly být rozděleny do skupin a jejich obyvatelé vpouštěni do EU ve fázích odstupňovaných například po dvou týdnech.

Ředitelka fondu kinematografie uvedla, že v plném proudu již je natáčení reklam, které je rychlejší a pružnější. Aktuálně v Česku pracují filmaři z Dánska, Německa či Nizozemska, zatím se především provádějí přípravy na samotné natáčení.

Pomoci přilákat také filmaře z USA mají dokumenty, které pro filmaře vybavuje fond a ministerstvo kultury a které jim zaručují bezpečný příjezd do ČR. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) pro filmaře podepsal potvrzení, že jejich ekonomické aktivity v zemi jsou v zájmu českého státu, uvedla Bezděk Fraňková.

Česko jako bezpečná země pro natáčení

Fond kinematografie se v době, kdy počínající koronavirová pandemie natáčení zahraničních štábů v ČR zastavila, připravoval na dobu po ní. „Jako první jsme měli manuál pro natáčení obsahující podmínky jako testy, nošení roušek či štítů,“ uvedla ředitelka.

Zahraniční štáby také v Praze podobně jako v Budapešti či Bukurešti hledají bezpečnější místo na práci z hlediska pandemie, než jsou USA či některé jiné evropské státy. Česko je považováno mezinárodně za zemi, která se s pandemií dokázala dobře vyrovnat.

Díky filmovým pobídkám se v tuzemsku loni natočilo téměř 80 filmů a seriálů. Velkou část tvořily seriály převážně natáčené pro on-line platformy jako Netflix nebo Amazon. Filmové pobídky přinesly loni do Česka téměř devět miliard korun, dosud nejvíce. Letošní bilanci zatím ředitelka nechtěla odhadovat.

krapotkin ( 1. července 2020 14:12 )

Už se nedivím, že Amíci točí takové slátaniny, když to tu mají skoro zadarmo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud