Posílení moci Číny vyvolalo v Hongkongu zlost. Lidé protestovali i přes zákaz

Autor: ČTK, kal - 
1. července 2020
08:35

Občané Hongkongu zatčení na základě kontroverzního bezpečnostního zákona, který začal platit v úterý, by mohli být souzeni i v pevninské Číně. S odvoláním na prohlášení vysoce postaveného čínského představitele o tom ve středu informovala agentura Reuters.

V Hongkongu se ve středu uskutečnila každoroční připomínka předání tohoto finančního centra do správy Číně, obvyklá demonstrace k tomuto datu byla zakázána, napsala agentura Reuters. Přesto někteří lidé neváhali protestovat.

Šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming na tiskové konferenci novinářům řekl, že nově zřízený čínský úřad pro národní bezpečnost v Hongkongu bude moci na základě článku 55 bezpečnostního zákona stíhat občany tohoto města podle jurisdikce pevninské Číny v případě některých „vážných trestných činů“.

Policisté vztyčili čínskou vlajku

Proti návrhu jiného zákona, který umožňoval vydávání podezřelých občanů Hongkongu do pevninské Číny, loni protestovaly statisíce lidí.

Policisté v hongkongském přístavu slavnostně vztyčili čínskou vlajku u příležitosti 23. výročí předání této bývalé britské kolonie do správy Číny. Ceremonie se uskutečnila za přísných bezpečnostních opatření, prostor střežilo množství policistů.

Každoroční protestní pochod úřady zakázaly s argumentem, že by porušoval koronavirové restrikce zakazující shromáždění více než 50 lidí. Účastníci demonstrace v minulých letech vyjadřovali nespokojenost se širokou škálou témat, od astronomických cen bydlení až po omezování občanských svobod ze strany Pekingu.

Za nepovolené demonstrace hrozí tvrdé tresty

Protestní skupiny vyzvaly obyvatele Hongkongu, aby se manifestace zúčastnili i přes zákaz. Podle agentury DPA ale dosud není jasné, nakolik občané tuto výzvu vyslyšeli, neboť na základě nového zákona hrozí účastníkům neschválených mítinků těžké tresty.

Kontroverzní právní úpravu v úterý schválil stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a rovněž čínský prezident Si Ťin-pching. Norma konkretizuje definice čtyř trestných činů, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Stanovuje také tresty za tyto činy.

Hongkongská policie varovala, že aktivisté zatčení za šíření materiálů vyzývajících k nezávislosti na pevninské Číně budou souzeni podle nového zákona.

Rozhodnutí Pekingu ostře kritizovali představitelé řady států i institucí, včetně Evropské unie, Spojených států a Severoatlantické aliance, podle kterých zákon omezí autonomii města pod čínskou správou. Tchaj-wan otevřel kancelář, která má pomáhat obyvatelům Hongkongu s přesídlením na ostrov v důsledku nového bezpečnostního zákona.

Správkyně Hongkongu zmínila historický krok

Hongkongská správkyně Carrie Lamová, kterou její oponenti kritizují za podřízenost Pekingu, při slavnostním aktu označila zákon za „historický krok“, který má „obnovit stabilitu společnosti“. Reagovala tím na masové protivládní demonstrace na obranu občanských svobod a autonomie města, které se v Hongkongu odehrávají již více než rok. Částečně je zastavila až koronavirová pandemie.

Zákon o národní bezpečnosti je bodem obratu Hongkongu k normalitě, prohlásil Čang Siao-ming s tím, že princip „jedna země, dva systémy“ se pomocí zákona ještě zdokonalí. Normu označil za „narozeninový dárek“ pro Hongkong.

Británie vrátila svou kolonii do čínské správy 1. července 1997. Podle předávací smlouvy by Hongkong měl až do roku 2047 užívat autonomie a jeho obyvatelé občanských svobod, které jsou v pevninské Číně jinak nemyslitelné.

wenzel trousil ( 1. července 2020 13:34 )

Tak v Syrii cesti presstituti nazyvali teroristy "Umir­neny­mi".­.Potom, co se to zprofanovalo nazyvaji Hongkonske vandaly-Prodemokratickymi demonstranty..Pral bych jim je zazit v Praze,..

kralovna-vsech-mori ( 1. července 2020 11:20 )

Tak to je správné, tak to má být. Jen ať hajzlíci pěkně poslouchají Čínu. Stejně jim nic jiného nebzyde.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud