Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Blíží se katastrofa? Rusko hlásí rekordní počet nových nakažených, stále bojuje i USA

Aktualizováno -
1. května 2020
20:11
Autor: ČTK - 
1. května 2020
16:58

Zatímco v Číně se podle úředních statistik počet nových případů nákazy koronavirem dlouhodobě drží v řádu jednotek či nižších desítek, Rusko ohlásilo rekordních 7933 infikovaných za den. Ve Spojených státech třetím dnem po sobě počet obětí infekce překonává hranici dvou tisíc lidí. V Německu, které má šíření nemoci pod kontrolou, se infikovalo už více než 160 000 lidí. Británie ohlásila za den nových 739 úmrtí, Itálie naopak další denní pokles v podobě 269 mrtvých. Nadějný se v boji s infekcí zdá lék remdesivir americké společnosti Gilead, která chce i ve spolupráci s mezinárodními partnery navýšit výrobu.

V Číně ve čtvrtek přibylo 12 nových případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo dvacet. Celkový počet obětí zůstává na 4633, ve čtvrtek komplikacím souvisejícím s nemocí nikdo nepodlehl. Peking dnes po několika měsících zmírnil omezení, znovu se tak v čínské metropoli otevřely parky a muzea i turistická atrakce Zakázané město.

Naopak v USA za posledních 24 hodin přibylo 2053 lidí s covidem-19. Dohromady je v zemi už 62 906 úmrtí, což je zdaleka nejvíce na světě. Stát New York ohlásil za minulý den 289 nově zemřelých, co je méně než o den dříve. Guvernér Andrew Cuomo však oznámil, že školy zůstanou zavřené do konce školního roku, což se týká 4,2 milionu žáků a studentů.

Vyšší denní nárůst nakažených i úmrtí ohlásilo Španělsko, kde za posledních 24 hodin bylo evidováno 1781 potvrzených případů nákazy, což je zhruba třikrát více, než bylo oznámeno ve čtvrtek (518), ale méně, než bylo sděleno ve středu. Dosud se ve Španělsku nakazilo 215 216 lidí, z nichž 24 824 zemřelo. Za poslední den se bilance obětí zvýšila o 281.

Německo podle Institutu Roberta Kocha za čtvrtek eviduje 193 úmrtí, dosud tak zemřelo 6481 nakažených. 

V Rusku, kde onemocněl i premiér Michail Mišustin, se za den počet nakažených zvýšil o 7933 případů, což je dosud nejvyšší denní nárůst. Celkem se potvrdilo už 114 431 nakažených. Počet nových úmrtí s covid-19 vzrostl podle krizového štábu ruské vlády za posledních 24 hodin o 96 na celkových 1169, o den dříve zemřelo 101 lidí s potvrzenou nákazou.

Světová zdravotnická organizace oznámila, že se chce podílet na čínském objasňování původu koronaviru SARS-CoV-2. Předpokládá se, že se v Číně přenesl z netopýrů na člověka. Prezident USA Donald Trump ale ve čtvrtek prohlásil, že má informace ukazující na to, že virus vzešel z čínské laboratoře. Tajné služby USA se naopak kloní ke zvířecímu původu viru.

Více zemí pokračuje v uvolňování restrikcí

Řada zemí s lepšící se bilancí postupně ruší karanténní opatření. V Rakousku o víkendu mohou otevřít všechny obchody. Země zároveň nařídila povinnost nosit roušky ve veřejných uzavřených prostorech. Od pondělí umožní obnovu činnosti většiny podniků také Malajsie.

K návratu k normálnímu provozu se chystají i instituce Evropské unie. S ním by mělo být spojeno i povinné nošení roušek, které chystá Evropský parlament či v některých případech Rada Evropské unie.

Příznivá čísla přišla i z Itálie, kde za minulý den zemřelo 269 pacientů s nemocí covid-19, ve čtvrtek jich bylo 285. V zemi ubývá pacientů na jednotkách intenzivní péče a přibývá uzdravených. Vázne však výplata slíbené pomoci lidem, kteří v důsledku karantény přišli dočasně o práci a premiér Giuseppe Conte se za to omluvil.

Francie ohlásila pokles lidí na jednotkách intenzivní péče ze čtvrtečních 4019 na nynějších 3878 lidí a stejně tak poklesl i počet hospitalizových na dnešních 25.887 lidí, což je o 396 méně než ve čtvrtek.

V zemi přibylo od čtvrtka 218 úmrtí, a to jak v nemocnicích tak i pečovatelských domech. Celkem ve Francii zemřelo a covid-19 od začátku března 24.594 lidí. Zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon ale upozornil, že reprodukční číslo, které udává, kolik lidí infikovaná osoba v průměru nakazí, se zvýšilo z 0,5 na 0,6 až 0,7.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa