Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Selhali, řekl Trump a zastavil peníze pro WHO. Zmínil „dezinformace“ z Číny, kterou sám chválil

Autor: ČTK - 
15. dubna 2020
05:55

 Americký prezident Donald Trump oznámil, že přikázal své administrativě, aby dočasně přerušila financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Důvodem je podle něj způsob, jakým si WHO počínala při boji s pandemií způsobenou koronavirem. Současné míře rozšíření viru bylo podle něj možné předejít, kdyby organizace nešířila „dezinformace“ předkládané Čínou, v níž se virus loni objevil poprvé. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy jsou zdaleka největším přispěvatelem WHO, loni organizaci zaslaly asi 22 procent jejího rozpočtu. Spojené státy jsou nejzasaženější zemí na světě, koronaviru tady podlehlo přes 25 tisíc lidí. V úterý překonaly smutný rekord, když si za jediný den připsaly absolutně nejvíc mrtvých, 2228.

„Dnes jsem nařídil pozastavení financování Světové zdravotnické organizace po dobu, kdy budeme provádět studii ohledně role WHO při špatném zvládání a při skrývání šíření koronaviru,“ řekl Trump na tiskovém brífinku a dodal, že WHO „selhala ve své základní povinnosti a musí být pohnána k odpovědnosti“.

Organizace podle něj nekriticky přijala zprávy o šíření viru v Číně od tamní vlády a chválila Peking za jeho transparentní přístup. WHO se také podle Trumpa dostatečně nesnažila dostat do zasažených oblastí v Číně svoje vlastní experty, kteří by situaci mohli nezávisle zhodnotit. „Jejich pochybení způsobila tolik úmrtí,“ řekl prezident.

Trump se dnes ovšem vyhýbal otázkám přítomných reportérů ohledně svých vlastních poznámek o čínské transparentnosti ze začátku letošního roku. „Čína pracuje velice tvrdě na potlačení koronaviru. Spojené státy velmi oceňují její snahu a transparentnost,“ napsal v lednu na twitteru. „Všechno to dopadne dobře. Zejména bych jménem amerického lidu chtěl poděkovat (čínskému) prezidentovi Si (Ťin-pchingovi),“ pokračoval.

Trump již minulý týden obvinil WHO, že situaci nezvládla a že je příliš nakloněna Pekingu, který jí přispívá asi desetinu toho co USA. Kritizoval především doporučení organizace státům, aby neuzavíraly svoje hranice s Čínou. Právě částečný zákaz vstupu do USA lidem cestujícím z Číny z konce ledna Trump opakovaně předkládá jako důkaz toho, že proti šíření koronaviru včas a dostatečně zasáhl. Kritici dlouhodobě upozorňují, že Trumpova administrativa pandemii v jejích začátcích opakovaně podceňovala.

Dnešní oznámení je další ze série Trumpových kroků, jež směřují proti mezinárodním organizacím a dohodám. Americký prezident již dříve zpochybňoval vyplácení příspěvků Organizaci spojených národů (OSN), stáhl USA z pařížské klimatické dohody a útočil na Světovou obchodní organizaci (WTO).

Podle zdrojů listu The Wall Street Journal je rozhodnutí součástí širší snahy americké vlády omezit globální vliv Číny. Spojené státy budou podle Trumpa zasílat finance dříve určené WHO ve výši přes 400 milionů dolarů (9,77 miliardy korun) na různé zdravotnické projekty po celém světě. WHO se podle amerického prezidenta musí reformovat, a pokud tak učiní, zváží USA obnovení příspěvků.

Spojené státy evidují podle Univerzity Johnse Hopkinse přes 600.000 nakažených koronavirem a více než 25.500 obětí jím způsobeného onemocnění covid-19, jsou tedy v obou ohledech nejvíce zasaženou zemí na světě.

Lusci ( 15. dubna 2020 08:28 )

Britové taky diskutují o zbytečnosti WHO...

jonn ( 15. dubna 2020 07:34 )

Je to vůl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud