Spojené státy zavírají hranice pro Evropany. Trump viní Unii ze „zasetí cizího viru“

Aktualizováno -
12. března 2020
06:59
Autor: ČTK - 
12. března 2020
05:30

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude platit od páteční půlnoci. Vztahuje se na 26 evropských zemí včetně České republiky a podle agentury Reuters se netýká amerických občanů a jejich nejbližších příbuzných a trvale usazených osob v USA. Prezident rovněž slíbil možnost odkladu podání daňového přiznání o tři měsíce pro některé firmy a jednotlivce. Americké ministerstvo zahraničí později všechny americké občany vyzvalo, aby zvážili cesty do zahraničí.

„Toto je v moderních dějinách nejsmělejší a nejkomplexnější úsilí vyvíjené tváří v tvář cizímu viru,“ prohlásil Trump, když nová opatření oznamoval v hlavním vysílacím čase z Oválné pracovny Bílého domu v projevu k národu. Obvinil v něm Evropskou unii, že nekoná dostatečně rychle proti „cizímu viru“. Shluky případů nákazy v USA podle něj „zaseli“ cestující z Evropy.

„Učinili jsme životy zachraňující krok včasným konáním vůči Číně,“ prohlásil Trump. „Nyní musíme konat stejně vůči Evropě,“ obhajoval americký prezident cestovní restrikce. Trump řekl, že omezení se nebude vztahovat na Británii a že Spojené státy budou situaci sledovat, aby mohly případně cestování obnovit dříve.

Po počátečních nejasnostech Trump na twitteru upřesnil, že omezení se netýká importu zboží z Evropy. „Restrikce zastaví lidi, ne zboží,“ zdůraznil.

Evropa podle Trumpa promeškala přijetí stejných opatření jako USA, pokud jde o omezení cest z Číny a dalších ohnisek krize. „My jsme v USA zaznamenali dramaticky méně případů viru než nyní v Evropě,“ prohlásil šéf Bílého domu, aniž by se zmínil o tom, že v USA bylo na vir Sars-CoV-2 testováno poměrně málo lidí.

V USA dosud na onemocnění COVID-19 zemřelo 37 lidí a nakažených je podle statistiky univerzity v Baltimore více než 1100. Agentura DPA však upozorňuje, že skutečný počet by mohl být mnohem vyšší, protože podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo dosud v celých Spojených státech podrobeno testům přes 11.000 lidí.

Trump už na konci ledna zakázal vstup do USA zahraničním cestujícím, kteří během předchozích 14 dnů byli v Číně.

Trump ve středečním proslovu dále oznámil nespecifikovanou finanční úlevu pracovníkům, kteří onemocní, budou dáni do karantény nebo se budou muset kvůli koronaviru starat o druhé.

Kromě odkladu daňového přiznání přislíbil Trump nízko úročené půjčky zasaženým firmám. Zopakoval dále výzvu Kongresu, aby schválil snížení daně z příjmu v zájmu povzbuzení ekonomiky.

„Toto není finanční krize,“ zdůraznil. „Toto je jen dočasný časový okamžik, který překonáme společně jako země a jako svět,“ ujistil Trump. Virus podle něj nemá žádnou šanci. Americkou ekonomiku a zdravotní systém označil za nejlepší na světě.

„Nacházíme se v kritické fázi boje proti koronaviru,“ zdůraznil Trump. "Vir proti nám nebude mít žádnou šanci," dodal „Žádná země není lépe připravená a odolnější než Spojené státy,“ prohlásil prezident a vyzval k jednotě národa a k tomu, aby se z nynější krize nedělalo politikum v probíhající kampani před podzimními prezidentskými volbami.

Bílý dům později oznámil, že Trump z preventivních důvodů ruší plánovanou účast na akcích na konci týdne ve státech Colorado a Nevada.

Na epidemii reagují místními opatřeními i jednotlivá města v USA. V New Yorku, v Bostonu, San Francisku, Philadelphii, Pittsburghu či Chicagu se například neuskuteční tradiční průvody na oslavu irského svátku svatého Patrika. V samotném Washingtonu byla turistům do konce března uzavřena budova Kapitolu, sídla parlamentu, kterou ročně navštíví na tři miliony lidí.

1912 ( 13. března 2020 16:47 )

ano ten BILL Gates už v 2018 věděl že bude pandemie a zahynou miliony lidí po světě psal o 30 milionech ty troubo !!!!!!!!!!!!!!!

1912 ( 13. března 2020 16:44 )

USA se vymkla ta ekonomicko-biologická válka kterou zavedli proti ČÍNĚ !No a proti silně ekonomické EU jí dávno ničí těmi uprchlíky a islamisty z jejich válek a sami je nechtěli přijímat !§ USA lžou a jen oblbují Diktátorům světa zakázat vstup a vyhnat ze všech státu co mají ty základen at mažou domů !!!a to chtěli nějaké cvičení zde po Eu a 20tisíc vojáku se asi sem valí z Afganistánu !!!

kobyla1 ( 12. března 2020 20:09 )

A v neposlední řadě je to debil, a jako na potvoru je to velmi mocný debil...a to je možná horší, než ten podělanej viru

kobyla1 ( 12. března 2020 20:07 )

Už jsem to tu psal jednou, tak ještě znovu pro tebe ty jehňátko. Koronavirus si v roce 2003 patentoval Bill Gates jako bojový virus.....ale chápu, že imbecil jako ty má v sobě zažráno, že Amerika je vzorem ctnosti a jsou to naši bratři. Takže si zapiš za uši ty vemeno, že tenhle virus byl vyšlechtěn v USA, odkud nikdy nepřišlo nic dobrého....a můžeš mě ty debile napsat, že jsem komunista....to kreteni jako ty dělají, když už nevědí kudy kam

krapotkin ( 12. března 2020 17:19 )

Líbí se mi, jak má Donald strach z toho, co laboratoře CIA v Číně zasely.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud