Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Vojáků s poraněním mozku je už 109. Američané o útoku na základnu v Iráku mlžili

Autor: ČTK - 
11. února 2020
09:14

Počet amerických vojáků, kteří utrpěli zranění mozku při lednovém útoku Íránu na vojenskou základnu USA v Iráku, vystoupal na 109. Podle agentury AP to v úterý oznámil Pentagon. Americké úřady bezprostředně po incidentu tvrdily, že zraněn nebyl nikdo. Od té doby se však oficiálně nahlášený počet poraněných vojáků navýšil již počtvrté.

Úterní údaj představuje značný nárůst nových případů oproti naposledy oznámeným 64 vojákům se zraněním mozku. Činitelé americké armády však již dříve informovali, že počet raněných by se mohl v týdnech až měsících po útoku zvyšovat. Symptomy poranění mozku se totiž mohou projevit až po delší době a dotyčný je také může až později zaznamenat a nahlásit. Spojené státy zároveň od začátku popíraly, že by se snažily dopady íránského útoku umenšovat.

Íránský útok na americkou základnu v Iráku si vyžádal na 109 zraněných Íránský útok na americkou základnu v Iráku si vyžádal na 109 zraněných | ČTK / AP Qassim Abdul-Zahra

Podle Pentagonu je 76 ze zraněných vojáků již zpátky ve službě, zatímco 26 z nich se léčí v Německu či ve Spojených státech. Zbylých sedm je na cestě z Iráku do Německa, kde bude posouzen jejich stav a případně absolvují léčbu.

Raketový útok na základnu Ajn al-Asad v Iráku byl odvetou Teheránu za zabití vysoce postaveného íránského generála Kásema Solejmáního při americkém útoku na letišti poblíž Bagdádu na začátku letošního roku. Od té doby se konflikt mezi Spojenými státy a Íránem dál vojensky nevyhrotil. Podle Reuters by však s rostoucím počtem raněných mohl sílit tlak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na útok odpověděl, i kdyby to nemělo být vojenskou cestou.

mikes15 ( 11. února 2020 11:40 )

Mlžili, protože jsou lháři a teroristé!

snehulak ( 11. února 2020 11:17 )

Amíci mlží neustále. Skoro jako Kalousek a Amnesty Internacional.

pfoto1 ( 11. února 2020 10:19 )

Prý "mlžili" , tak to je teda eufemismus pro lhaní jako prase . Jejich "mlžení" je už ovšem pověstné a hodně nedůvěryhodné.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud