„Dochází nám čas.“ Pandemií zbídačená Itálie žádá o co nejrychlejší pomoc EU

Autor: ČTK - 
23. dubna 2020
12:02

Itálie si nemůže dovolit čekat až do června na schválení pomoci ekonomikám ochromeným pandemií koronaviru. Prohlásila to dnes náměstkyně italského ministra hospodářství Laura Castelliová. O fondu na oživení ekonomik budou dnes při videokonferenci debatovat prezidenti a premiéři Evropské unie.

„Přemýšlet o čekání do června znamená neuvědomovat si, v jaké situaci se země nachází. Podle předpovědí nás čeká jeden z největších dluhů v historii země, virus také nepočká,“ řekla Castelliová italské rozhlasové stanici Radio Capital.

Lídři EU jsou rozdělení v pohledu na to, kolik peněz by Evropská unie měla dát dohromady a jak je státům poskytovat. Předseda Evropské rady Charles Michel by po již čtvrtém videosummitu rád získal jasnější představu o parametrech fondu oživení, jehož návrhem by dnes měli političtí vůdci pověřit Evropskou komisi.

Řada unijních států přišla v posledních dnech s vlastními návrhy, jak by fond oživení, z něhož budou země moci zřejmě čerpat i několik let, měl vypadat. Komise orientačně hovoří přibližně o bilionu eur (28 bilionech korun) a tvrdí, že by měl být fond úzce spjat s budoucím sedmiletým rozpočtem. Nejhůře zasažené země jako Itálie či Španělsko se snaží, aby objem pomoci byl co nejštědřejší a měl v ideálním případě formu přímých grantů. Na druhé straně stojí státy takzvané šetřivé skupiny, jako jsou Německo či Nizozemsko, které kvůli obavě z velkého společného zadlužení EU chtějí, aby vlády dostávaly z Bruselu úvěry, které by musely splatit.

Politici by měli pověřit stanovením parametrů fondu Brusel a pak se do léta, nejspíš v červnu, při dalším summitu shodnout na jeho konečné podobě.

Citronel ( 23. dubna 2020 13:09 )

Itálie byla v hajzlu už před virem,to bude velký problém.Ještě když vidim záběry ožralých černochů co tam dělají za bordel,tak je mi Itálie líto.

Schlafenberg ( 23. dubna 2020 13:04 )

A proč by nemohla pomoci ta nenažraná církev, která podle některých zdrojů vlastní pětinu Itálie. EU pomůže tak leda dalšími černochy a araby.

AliAlice ( 23. dubna 2020 12:42 )

Tak to se nechám překvapit,jakou pomoc od EU očekávají....spíš to vypadá na velký kulový.Vždyť EU mohla už dávno tou pomocí překvapit....no ale zatím je ticho po pěšině !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud