Fronty a hádky: Češi vzali dobrovolné testování útokem, kapacitu naplnili za pár minut

Aktualizováno -
23. dubna 2020
11:28
Autor: red, ČTK - 
23. dubna 2020
11:15

Lidé doslova vzali „útokem“ dobrovolné testování kolektivní imunity. Kapacita míst v Praze byla vyčerpaná během čtvrthodiny. Stovky lidí stojí v dlouhých frontách, na poslední se dnes zřejmě nedostane. Lidé by proto měli zvážit přijít v pátek nebo v dalších dnech, řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. Podobné to bylo v Brně, tam kapacitu vyčerpali po třech hodinách.

„Zájem předčil veškerá naše očekávání. Lidé by měli zvážit, jestli nedorazit později. Budeme pokračovat ještě dalších sedm či osm dní a budeme pravidelně informovat o tom, jaké věkové skupiny jsou naplněny,“ řekl novinářům děkan 1. LF Aleksi Šedo. V plánu je v Praze otestovat tisícovku dětí mezi osmi a 17 lety věku, 1500 lidí mezi 18 a 39 lety, 1500 lidí mezi 40 a 59 lety a 1000 lidí od 60 do 89 let.

Před vyšetřením krve vyplní každý zájemce o test dotazník a souhlas se zapojením do studie. „Samotné vyšetření je triviální, odběr krve z bříška prstů. Znají to třeba diabetici, kteří si měří glykémii,“ popsal Šedo. Kapka krve se pak dá spolu se dvěma kapkami reakčního činidla do testovací pipety a během deseti až 15 minut je znám výsledek. „Je-li negativní, tak se s onemocněním s velkou pravděpodobností nesetkal. Je-li pozitivní, tak onemocnění v minulosti prodělal, a to způsobem, který mohl být i bez klinických příznaků,“ dodal s tím, že pozitivní zájemce čeká ještě klasický test z výtěru z nosohltanu a izolace do doby, než budou znát výsledek.

„Množství lidí, kteří nemoc prodělali bez klinických příznaků, nebude velké. Jedním z cílů této studie je, aby bylo zjištěno, jak opravdu velké je,“ uvedl Šedo. Podle toho pak bude možné podle něj i plánovat kapacity ve zdravotnictví. S podílem bezpříznakových nemocných počítají i modely odhadující budoucí vývoj epidemie, které připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Dobrovolné testování v Praze.Dobrovolné testování v Praze. | ČTK/Šulová Kateřina

Provoz odběrových míst zajišťují akademická pracoviště, v Praze zejména medici z 1. LF a armáda. Centra umístěná v Zítkových sadech, Kateřinské zahradě a na náměstí Míru v Praze 2 otevřela v 10:00 ráno, první lidé u nich čekali už před osmou hodinou. V Kateřinské zahradě testují do 15:00 seniory, ve frontě mezi nimi docházelo i ke konfliktům, které řešili organizátoři i městská policie. Od 15:00 je pak místo vyhrazené pro testování dětí.

Na místě pro dospělé do 59 let na náměstí Míru čekaly stovky lidí už hodinu před otevřením. „Podle předcházející zkoušky by mělo být otestováno asi 30 nebo 40 osob za hodinu. Ovšem třeba to půjde rychleji,“ uvedl mluvčí armády Jiří Havel. Lidé ve frontách si podle zpravodajky ČTK na místě například čtou knihy nebo sledují informace na mobilech. Nejvíce zájemců je ve věku 30 až 35 let, podíl žen a mužů je zhruba vyrovnaný.

V Brně organizátoři jednají o vybudování koridorů a zváží i rezervační systém, což by mělo pomoct vyřešit komplikace způsobené velkým počtem lidí.

offline ( 23. dubna 2020 18:13 )

Češi by se mačkali i ve frontě na hov na, kdyby jim někdo řekl, že se rozdávají zadarmo. Co je tohle za pronárod, to je záhada...

motola ( 23. dubna 2020 17:33 )

pražská žumpa otevřela stoky!!

krapotkin ( 23. dubna 2020 17:19 )

je vidět, jak jsou lidé zblblí propagandou vládnoucích zlodějů a vymýváním mozků pomocí ČT.

qtek ( 23. dubna 2020 14:47 )

fronty jako na cokoli zadarmo

jajas ( 23. dubna 2020 14:37 )

Aha, takže u těch, kteří to už měli a nikdo o tom nevěděl (ani oni sami) najdou v krvi protilátky? Takže se už nenakazí? A nebo mohou být přenašeči? No raději toho nechám, té nemoci nerozumím stejně jako někteří další, byť jsou odborníky a nejsou si jisti, jak bude vir dál "pracovat".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud