Drasticky zdražují z hodiny na hodinu! Ceny ovoce letí nahoru nejvíce za 10 let, ukázala čísla

Autor: jt - 
21. června 2020
06:30

Díváte se na ceny ovoce s vytřeštěnýma očima a nestačíte se divit? Zrak vás opravdu nešálí. Podle údajů Státního zemědělského a intervenčního fondu dáváme za ovoce stále víc. A ceny se zatím nezastavily ani na začátku června! Za vším hledejme koronavirus!

Producenti hlásí, že velkoobchodní ceny osvěžujících plodů zdražují nejvíce za posledních deset let. A nejhůře jsou na tom letos kiwi, mango, mandarinky nebo limetky. Například první zmiňované ovoce od ledna do začátku června podražilo o neuvěřitelných 109 procent! A také u dalších plodů jsou ceny až dvojnásobné. Jablka i hrušky jsou dražší i o víc než 50 %!

Zdroj: Průměrné velkoobchodní ceny podle Státního zemědělského a intervenčního fonduZdroj: Průměrné velkoobchodní ceny podle Státního zemědělského a intervenčního fondu | archiv Blesku

Nejsou »sběrači«

A co je tedy za tím, že si někdo už nedopřeje tolik ovoce jako jindy? Podle hlavního ekonoma Czech Fund a zároveň člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáše Kovandy je zásadním důvodem nedostatek levné pracovní síly z Východu.

„Naplno se ukazuje, jak příliš je ovocnářství v celé Evropské unii závislé na zahraničních pracovnících. Musí se zapojit domácí obyvatelstvo, které je zpravidla citelně dražší a v řadě případů méně pracovně zdatné a výkonné. Sklizeň tak trvá delší dobu. Je tedy dražší časově i finančně. To se promítá do cen,“ vysvětlil Kovanda. Podle něj jde hlavně o pracovníky z balkánských zemí, Ukrajiny nebo severní Afriky. Jenže těm stále koronakrize brání k překročení hranic. Cenu může prý zvyšovat i tlak obchodních řetězců a spotřebitelů na čerstvost.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš KovandaHlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda | Blesk:Jakub Poláček

Jenom korona? Je toho víc!

Podle agrárního analytika Petra Havla ceny ovoce ovlivňuje nejen koronavirová krize a nedostatek pracovníků, ale i další faktory, jež se na cenovkách, u kterých kroutíme hlavou, také podepisují.

„Stojí za tím i nepřízeň počasí, kdy část španělské produkce zmrzla, ale i rostoucí požadavky na pěstování,“ řekl Havel a dodal, že i omezování přípravků k ošetřování plodin zvyšuje další náklady, a to se tak promítá do cen. Podle něj je ale na vině i oslabená koruna. „Loni také nebyla dobrá sezóna a docházely zásoby dřív. Letošní produkce se už ale na trh dostala a dochází ke stabilizaci cen. To hlavní zdražení už máme za sebou,“ uzavřel Havel.

Video „Čína nechápe demokratické principy. Schovává se za domácí aktéry,“ říká analytička. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

dajka123 ( 21. června 2020 13:07 )

Řekla mi bych, že u mé rodiny obezita nehrozi. 😉

dajka123 ( 21. června 2020 13:05 )

Už když bylo máslo přes 50kč se ukázalo, že je to jen taktika řetězců jak zbohatnout. Kdyžtak jim lidé začali na to máslo 💩 šly s cenou dolů to už se nevymlouvaly ba vysoké výkupní ceny.... a teď je najednou k mání i za 21,90kč. Stejně tak to bude i se zeleninou. Začne jim hnít na pultech tak buď to vyhodí nebo zlevní jinou možnost mít nebudou.

Manowar ( 21. června 2020 12:15 )

Důvod,aby si poslanci a senátoři zvýšili platy.

lunatic ( 21. června 2020 10:13 )

A tedy i odpadá důvod si stěžovat,ne? Za soudruhů byl jen v období kolem vánoc,teď kdekoliv a celoročně.Když budou lidé držet dietu,jen jim to prospěje - ubydou nemoci z obezity,atd.

gejzovic ( 21. června 2020 09:58 )

jestě ze tady mame konkurenci jinak kdyby nasi meli 85%trhu,tak 85%naroda ktera nedosahne na 20tisicovy platta tak zemre hlady,viz.farmarske trhy tlacen­ka340k­g,me­runky1­40-160kg,tresne420kg takove jsou ceny Brno

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud