Koronavirus přežije až 20 let, varuje epidemioložka, Řekla, co je k tomu třeba

Autor: Darina Jíchová - 
20. června 2020
18:35

Čínská epidemioložka a vládní poradkyně Li Lan-ťüan překvapila tvrzením o novém koronaviru způsobujícím nemoc covid-19. Podle odbornice je smrtící virus, kterým se nakazilo 8,6 milionu lidí po celém světě, schopný přežít několik měsíců v teplotě minus 4 stupně, v mrazu minus 20 stupňů přežije až 20 let. „Zimy se rozhodně nebojí,“ vzkázala Li. Čína momentálně čelí druhé vlně nákazy s epicentrem ve své metropoli Peking, v sobotu ráno oznámili Číňané 25 nových případů, celkem jich je v Pekingu už 183, uvedl list Daily Mail.

Výzkum toho, zda je schopný koronavirus přežit v mrazu, přišel po obavách, že by se mohl ukrývat v mražených importovaných potravinách, konkrétně pak v dováženém lososu. Čínská vláda „razí“ o nové vlně koronaviru teorie, že se do země „dostal z Evropy“, přestože se prý jedná o „starší koronavirus“ než ten, který teď řádí ve světě.

Li se nechala slyšet, že „zamražený koronavirus by snadno mohl cestovat ze země do země,“ citovala státní média. Epidemioložka je toho názoru, že by úřady měly provádět přísnou inspekci všech importovaných mražených produktů.

„Schovával“ se virus v mražených produktech?

„Nový koronavirus se vůbec nebojí mrazu a zimy. Podle našich zjištění může několik měsíců přežít v teplotě minus čtyři stupně, v teplotě minus 20 stupňů je schopný vydržet až dvě desetiletí,“ shrnula Li.

Koronavirus v Číně: Peking v půlce června zasáhla další vlna pandemie, ohniskem nákazy se stalo jedno z místních tržišťKoronavirus v Číně: Peking v půlce června zasáhla další vlna pandemie, ohniskem nákazy se stalo jedno z místních tržišť | Reuters

„To vysvětluje, proč byl několikrát nalezen na trzích s mořskými plody, kde je spousta mraženého zboží. Je to také možnost, jak může být virus převážen ze země do země,“ doplnila Li. V souvislosti s pekingskou epidemií ukázala Čína prstem na Evropu, současně ale tamní odborníci poznamenali, že se nejedná o stejný typ viru, který stále svírá evropské státy, ale o starší poddruh. Ten mohl v mražených produktech „dřímat“ už nějaký čas.

Deseti tisíce lidí v Pekingu se nechávají testovat poté, co se na počátku června objevil koronavirus na obrovské a frekventované tržnici Sin-fa-ti. První případy byly oficiálně potvrzeny 10. a 11. června. Tržnice a její okolí jsou v karanténě, dalších 5 čínských provincií ohlásilo nové nakažené, pacienti ale byli v Sin-fa-ti, nebo byli v kontaktu s někým, kdo trh navštívil.

Virus se z Wu-chanu přes Evropu mohl vrátit do Číny

„Je klidně možné, že virus pomyslně odcestoval z Wu-chanu do Evropy a odtud zase zpátky do Číny, do Pekingu,“ prohlásil Ben Cowling z Univerzity v Hongkongu. Právě město Wu-chan bylo původním epicentrem nákazy, odkud se nemoc rozšířila do celého světa.

Epidemiolog Wu Cun-jou z čínského Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC) potvrdil, že nejnovější koronavirus je podobný evropskému typu, zdůraznil však, že místem jeho původu není Peking. „Museli ho sem přinést buď lidé, nebo byl v nějakém produktu. Není jasné, kdo nebo co, virus přivlekl do Pekingu,“ prohlásil Wu.

pivson ( 20. června 2020 22:26 )

Je to jedno neškodnej pro 98% lidí je už teď!

trintin ( 20. června 2020 21:31 )

Koronavirus přežije až 20 let,?? Autorka článku sugeruje, že virus nebyl vyroben v P.R.C. Převážná část jejich výrobků vydrží sotva do konce záruky.

iFender ( 20. června 2020 20:57 )

Bojim se rici mozna dokonce 21.O techto varo­vanic­h,asi,­mozna ,pravdepodobne,pry by se nechala napsat kniha. ***CORONA virus a jeho mozne i nemozne nebezpeci.***

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud