Známý moderátor má koronavirus. „Je mladý, zvládne to,“ fandí mu bratr, guvernér New Yorku

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
1. dubna 2020
13:00

Koronavirus se potvrdil také u Chrise Cuoma (49), mladšího bratra newyorského guvernéra Andrewa Cuoma (62). Chris pracuje jako moderátor pro stanici CNN, pár dní se potýkal s klasickými příznaky koronaviru – horečkou, zimnicí a dušností. V úterý 31. března se nechal otestovat, jeho výsledky byly pozitivní. Mladší z bratrů Cuomových se obává, že by mohl nakazit rodinu, karanténu plánuje strávit ve sklepě svého domu. „Je mladý, zvládne to,“ věří mu guvernér. Zprávu přinesl list Daily Mail.

Chris Cuomo přiznal, že v poslední době byl v kontaktu s několika nakaženými pacienty, ale že používal všechny dostupné ochranné prostředky. Nákaze se ale nakonec neubránil. Moderátor slíbil, že svůj pořad bude natáčet a vysílat ze sklepa.

Bratrovu nemoc potvrdil také guvernér během svého každodenního brífinku, když oznamoval, že počet nakažených ve státě New York přesáhl hranici 75 tisíc.

Moderátor: Jsem na sebe fakt naštvaný

New York a jeho metropole New York City jsou epicentrem koronaviru ve Spojených státech, v USA je v současnosti nejvíce nakažených na světě – téměř 190 tisíc. „S bratrem jsem se viděl osobně naposledy před dvěma týdny,“ uvedl guvernér, následně vyzval všechny novináře k opatrnosti. Je si vědom toho, že se Chris nakazil během výkonu zaměstnání. Bratři jsou v kontaktu telefonicky, guvernér se často objevuje v Chrisově pořadu.

„Právě jsem se dozvěděl, že mám pozitivní test na koronavirus. Věděl jsem, že je to jen otázka času, protože jsem se často scházel s nakaženými lidmi,“ připustil mladší z bratrů Cuomových. „Upřímně řečeno, cítím se dost mizerně. Jsem na sebe fakt naštvaný, bojím se, že nakazím manželku a děti,“ uvedl při vysílání. Na twitteru pak ze srandy dodal, že jeho rodina je „vcelku spokojená, že se odstěhoval do sklepa“.

Guvernér: Není tak silný, jak si myslí

„Chris je mladý a v dobré kondici, je silný, i když ne tak silný, jak si myslí. Ale zvládne to,“ nechal se slyšet newyorský guvernér. „Jeho případ musí být výstrahou pro ostatní novináře a další, co se stále pohybují v terénu. Takže pro všechny, co jsou venku: Pozor, šance, že se nakazíte, jsou opravdu vysoké,“ prohlásil politik.

Guvernér Cuomo promluvil také o své postarší matce. „Naše matka byla u něj doma, je jí 88 let. Oběma jsem jim řekl, že nedělají dobře, že je to chyba, a vyzval jsem Chrise, aby ji poslal k ní domů. Matka je sice zdravá, ale patří do ohrožené skupiny. Chris se bránil tím, že máma je osamělá a že ji nechce nechávat samotnou, že se cítí provinile,“ sdělil guvernér tisku.

Ve státě New Yorku platí tzv. Matildin zákon na ochranu seniorů, podle této vyhlášky musí všichni nad 70 let zůstat doma v karanténě. Opatření bylo pojmenováno právě po matce sourozenců Cuomových. „Taky se cítím provinile, ale pokud budeme matku navštěvovat, nebo si ji k sobě nastěhuje, vážně ji tak ohrozíme,“ vysvětlil.

„Jde o naše rodiny.“

„Měli jsme o tom opravdu dlouhou debatu už před dvěma týdny, od té doby jsme ani jeden matku osobně neviděli. Pokud by se od Chrise nakazila, řešili bychom jinou situaci, než vtipnou příhodu o tom, jak Chris teď dva týdny bude sedět ve sklepě. Jde o naše rodiny, moji a vaše, pandemie je pro mě velmi osobní,“ pokračoval guvernér.

„Koronavirus je velmi zákeřný, musíme na to pamatovat a brát ohled na rizikové skupiny. Musíme dělat všechno pro to, abychom je ochránili,“ vyzval Andrew Cuomo. „Můj bratr mi pěkně vynadal, ale má pravdu. Myslel jsem, že matce bude líp tady se mnou, než aby byla sama v bytě, ale jen jsem ji ohrozil,“ reagoval Chris Cuomo a dodal, že jejich matka momentálně žije s jejich sestrou ve Westchesteru.

Sourozenci mezi sebou mají velmi dobré vztahy, guvernér se několikrát nechal slyšet, že jeho mladší bratr je „jeho nejlepší kamarád“. „Doma není tak agresivní a hádavý jako v televizi. Je to milý chlapík, opravdu,“ řekl o bratrovi se smíchem guvernér.

Koronavirus v USA

Andrew Cuomo je skutečně nejvýraznější postavou boje proti koronaviru v USA, neustále vyzývá k přísným restrikcím na zamezení dalšího šíření nákazy. Jeho obliba mezi Američany narostla do takové míry, že se začalo spekulovat o tom, že by mohl kandidovat na prezidenta. Sám guvernér to ale prostřednictvím bratrova pořadu na CNN popřel. Jeho hlavním cílem je porazit pandemii, řekl.

„Virus je mocnější a nebezpečnější, než jsme čekali. Stále se šplháme na vrchol hory, hlavní bitva se odehraje právě tam,“ varoval Cuomo občany. Ve městě New York bylo včera evidováno 914 mrtvých, mezi nimi je poprvé i osoba mladší 18 let. Přes noc se počet obětí zvýšil na 1550, celkem na koronavirus v USA zemřelo kolem 3500 lidí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud