„Lidé tu umírají a my se o ně nemůžeme postarat.“ Doktorka ukázala šokující záběry

Autor: Darina Jíchová - 
27. března 2020
20:50

Lékařka z newyorské nemocnice Elmhurst Colleen Smithová zariskovala a pořídila video přímo z pohotovosti. To vše, aby ukázala, jak závažná situace tam je. „Je mi jedno, že můžu mít potíže proto, že jsem mluvila s tiskem, lidé musí vidět, musí se dozvědět, jak špatné to je,“ uvedla doktorka ve svém videu. „Lidé nám tady umírají a my jim nemůžeme pomoct,“ navázala Smithová. Promluvila nejen o krizi a rostoucím počtu nakažených, ale také o nedostatku materiálu a přístrojů či postoji vedení a vlády. „Říkají, že je to v pořádku, že jsme v pořádku, ale nejsme,“ znějí zoufalá slova americké lékařky. Její příběh přinesl list Daily Mail.

Nemocnice Elmhurst je v ohnisku nákazy koronaviru způsobujícího nemoc Covid-19, která se šíří Spojenými státy. V USA je v současné době nejvíc nakažených lidí na světě, jejich počet přesáhl hranici 86 tisíc, stoupá i počet obětí, těch je kolem 1200.

Lékařka z newyorské nemocnice Elmhurst Colleen Smithová promluvila o krizi nemocnic. U jedné z nich skladují těla obětí v chladicím návěsu.Lékařka z newyorské nemocnice Elmhurst Colleen Smithová promluvila o krizi nemocnic. U jedné z nich skladují těla obětí v chladicím návěsu. | reprofoto/youtube

Elmhurst zaznamenal například v noci ze středy na čtvrtek 13 úmrtí v řádu několika hodin. K nemocnici byl přistaven chladicí návěs, těla totiž už není kam dávat.

Doktorka: Nemáme na to fyzicky, psychicky ani materiálně

„Všichni pacienti, které vidíte, mají Covid-19,“ uvedla Smithová. Natočila přitom zástupy pacientů na oddělení a další čekající v dlouhé frontě před vchodem do nemocnice. „Denně tu máme až 400 pacientů s potvrzenou nákazou. Nemám už ani fyzicky, ani psychicky na to, abych své pacienty léčila, nemám ani čím,“ hlesla. V nemocnici je momentálně jen pět ventilátorů, došly i ochranné oděvy. „Roušku, co mám dneska, jsem měla už v pátek. Dnes je úterý,“ stěžovala si lékařka.

„Naši lídři, od prezidenta přes ministerstvo zdravotnictví po šéfy nemocnic, tvrdí, že to přejde, že je všechno v pořádku. Z našeho pohledu to tak rozhodně není,“ prohlásila Smithová, která svou nahrávku sdílela prvotně s deníkem The New York Times a se stanicí ABC News. „Nejhorší pocit je to, že teď už je na změnu trochu pozdě. Věděli jsme, že to přijde,“ připustila.

Nemocnici chybí ventilátory

„Tohle je Amerika, USA mají být světovou velmocí. Situace je ale horší a horší, snažíme se sehnat další ventilátory, vzadu u nemocnice je přistaven chladicí návěs, aby bylo kam dávat těla,“ uvedla lékařka. Novou dodávku ventilátorů podle Smithové nemocnici přislíbila federální agentura pro zvládání krize, ale nedělá si naděje, že zásoby přijdou.

Děsivý pohled do newyorské nemocnice:

„My sami, lékaři, sestry a ostatní personál, se vyrovnáme se strachem, nemůžeme se nechat testovat a čím dál víc z nás má symptomy koronaviru,“ odhalila Smithová.

„Jinak zdraví lidé jsou v hrozném stavu“

Lékařka vypověděla, že se nemocnice snaží přizpůsobit situaci a postavila stany, kam byli umístění lidé s mírnými příznaky. „Děsivé je to, že máme pacienty, kteří jsou na tom opravdu zle. Jsou to lidé, u kterých byste to nečekali: nekuřáci bez zdravotních obtíží ve věku 30 až 50 let,“ popsala Smithová.

„Jestli to takhle bude pokračovat měsíc nebo tři jako v Číně, nevím, co bude, už teď jsme přetížení. Chci, aby lidé věděli, jak špatné to je. Pacienti nám tu umírají, my nemáme jak ani čím je léčit. Je to těžké,“ uzavřela Smithová.

Mluvčí newyorského resortu zdravotnictví popřel, že by v nemocnici Elmhurst nebylo dost ventilátorů. „Tato nemocnice je v centru současné krize a je naší prioritou, aby dostala, co potřebuje,“ sdělil reportérům The New York Times, blíž ale video Smithové nekomentoval.

janieem ( 29. března 2020 01:30 )

Srovnávat chřipkovou epidemii s coronavirem? Jestli teda chcete srovnávat, tak se zápalem plic, když už. Vy jste zažil, že by v posledních dekádách při epidemii chřipky kolaboval zdrav. systém? Jako ano, životní styl Američanů je často na pováženou. Ale opakem hysterie je bagatelizace, což děláte zrovna vy. Přeju vám, aby se to nedotklo vaší rodiny. Kdybyste měl někoho, kdo je s tím ve styku denně, věřím, že byste mluvil jinak.

mikes15 ( 28. března 2020 19:30 )

Trump je v ***i jak Baťa s dřevákama

sorgedoktor ( 28. března 2020 18:58 )

Dle vcelku zaqrucenych infprmaci se zrovna Amici moc zdrave nestravuji.Kdyz maji tech 120 kg, zacnou brat leky na nhubnuti..Oni vlastne v poledne si saednout a dat si v klidu obed/jako treba vinari v Prevence/...tak na tio nemaji cas

ivoadler ( 28. března 2020 18:18 )

Co to melete? V USA je všechno nej... Tady se vloudila malá chybička, no a co?

zlodejska_sekta_ods ( 28. března 2020 10:09 )

vylizovač blborusáckých řití Kačer Ťululump to krutě nezvládl vždy to byl jen parařitní zloděj a debil, stejný ktretoblb jako ton blboxiťácký pytchus Blbis Blbsonovič

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud