Pomáhal s filmem o smrtící nákaze, teď má koronavirus. „Je to depresivní,“ říká doktor

Autor: Darina Jíchová - 
27. března 2020
09:35

Americký doktor Ian Lipkin působil jako hlavní vědecký konzultant při natáčení filmu Nákaza z roku 2011 o záhadné smrtící nemoci, o devět let později se expert stal jedním z tisíců pacientů, kteří se nakazili novým koronavirem způsobujícím nemoc Covid-19. „Je to dost deprimující,“ popsal své onemocnění v rozhovoru pro televizní síť Fox Business.

Lipkin během rozhovoru, ve kterém rozebíral dopad pandemie koronaviru na společnost, odhalil, že i on sám se nakazil. Prostřednictví interview rovněž vystoupil proti prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, který plánuje na Velikonoce znovu otevřít USA, a to zvláště ve prospěch ekonomiky. Expert zdůraznil, že dodržování omezení pohybu a shromažďování je v nastalé situaci nesmírně důležité.

Jeho onemocnění je trochu ironické, jak poznamenal i sám Lipkin. Konzultoval při natáčení snímku Nákaza, jehož zápletka se točí okolo smrtícího viru, který se rozšířil z Hongkongu do USA. „Rád bych přímo při tomto programu řekl, že celá pandemie koronaviru je mi velmi blízká, protože já sám mám Covid-19, jak jsem se dozvěděl toto úterý,“ prohlásil Lipkin.

„Nejlepší je zůstat v izolaci.“

„Jestli to může zasáhnout mě, může to zasáhnout kohokoliv. Tohle je ta hlavní zpráva mého sdělení,“ uvedl šéf Centra infekcí a imunity na Kolumbijské univerzitě. Vystoupil rovněž proti prezidentovu záměru uvolnit přísné restrikce. „Je příliš brzo, abychom se vrátili k normálnímu životu. K reintegraci musíme přistupovat velmi opatrně,“ vyzval Lipkin.

Během interview expert dost kašlal. „Nejlepší prostředek jak ochránit sebe i ostatní je izolace. Což je deprimující, ale zachraňuje to životy,“ zdůraznil Lipkin. USA v současné době evidují přes 69 tisíc nakažených, počet obětí již překročil jeden tisíc, vyléčit se zatím podařilo kolem 600 pacientů.

Video Hasiči Středočeského kraje natočili zábavné video, jak tancem bojovat proti koronaviru. - Twitter/Hasiči Středočeského kraje

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud