Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Koronavirus ONLINE: Obchody i služby otevřou od května, míní vláda. A výhoda pro očkované

Aktualizováno -
22. dubna 2021
18:30
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Epidemie koronaviru v Česku slábne, ve středu přibylo 2942 nových případů nákazy. Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května, schválila to vláda, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). A zveřejnil detailní balíčky pro rozvolnění i s informací, že například do kadeřnictví bude potřeba PCR nebo antigenní test, ale očkování se bez něj obejdou. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

  • Česko hlásí k 22. dubnu 28 787 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 612 832, vyléčených pak 1 520 263 a vykázaných očkování 2 647 527. V nemocnicích je 3909 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
  • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
  • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
  • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
  • Minulostí už je rovněž uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
  • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
18:17
22. 4. 2021

Rozvojové země využily většinu svých fondů na obnovu ztrát během pandemie covidu-19 na záchranu velkých podniků. Zanedbaly přitom miliony lidí, kteří spadli do chudoby, ukázala dnes zveřejněná studie.

Zjištění vycházela z výdajů v Keni, Jižní Africe, Sierra Leone, Bangladéši, Nepálu, Hondurasu, Guatemale a Salvadoru.

V osmi zemích šlo v průměru 63 % státní podpory související s pandemií velkým podnikům, zatímco 26 % šlo na systémy sociálního zabezpečení, 10 % malým a středním podnikům a pouze 1 % pracovníkům v sektoru šedé ekonomiky.

17:49
22. 4. 2021

V Maďarsku se budou od soboty moci otevřít zahrádky restaurací, oznámil dnes šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. V pátek počet lidí, kteří dostali první dávku vakcíny proti covidu-19, pravděpodobně přesáhne 3,5 milionu.

Nově se také o hodinu zkrátí zákaz nočního vycházení: lidé od soboty budou moci mimo svoje domovy zůstat do 23:00 místo současných 22:00.

Maďarsko přísné restrikce, které zavedlo vloni v listopadu, uvolňuje podle počtu lidí naočkovaných první dávkou vakcíny proti covidu-19.

17:44
22. 4. 2021

Frustrovaní maloobchodní prodejci spodního prádla ve Francii protestují proti uzavření svých podniků zasíláním spodního prádla předsedovi vlády Jeanu Castexovi spolu s žádostí o zařazení spodního prádla mezi nezbytné zboží.

Stejně jako ostatní obchody, které nejsou považovány za nezbytné, byly i obchody se spodním prádlem nuceny se zavedením celonárodního lockdownu začátkem dubna zavřít.

17:34
22. 4. 2021

Ministerstvo zdravotnictví nahradí opatření, které zrušil NSS, jiným, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Úřad se zatím s plným textem rozsudku nemohl seznámit.

Prvotní informace hovoří o tom, že soud rozhodl ve prospěch obchodů a služeb a vnímá opatření za nelegální. 

17:25
22. 4. 2021

„Chovejme se tak, jak víme, že je ta epidemie riziková,“ apeluje ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). „Nechci nikoho omezovat, a když to zlehčím, tak občas mi přijde fotka chlapů v hospodě, kde mi napíšou: Nás nechytíš, my si pivo dáme. To je jako u lékaře, který nám zakáže kouřit. I tak musí lékař počítat, že si jednou za čas někdo tu cigaretu dá,“ uvedl Arenberger. 

17:20
22. 4. 2021

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) bude možné, že bude provoz kontrolovat policie či třeba živnostenský úřad. 

17:15
22. 4. 2021

Ve třetím balíčku žádné kulturní instituce nejsou, ve čtvrtém se počítá s možným otevřením divadel a koncertů pod širým nebem s přísným hygienickým režimem, a pokud bude počet nově nakažených pod 75 na 100 000 obyvatel. Čtvrtý balíček také uvádí, že ve stejném režimu by se mohly otevřít hrady a zámky. Čtvrtý balíček ale zatím neuvádí možný termín, od kterého by se oblasti v něm uvedené mohly začít zpřístupňovat.

Muzea, galerie a další kulturní instituce jsou kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 v ČR uzavřená znovu od 27. prosince. Divadla a kina jsou uzavřená ještě déle. Od 12. dubna se mohly otevřít venkovní expozice či třeba zahrady a parky spojené s památkami.

17:11
22. 4. 2021

„Jeden poskytující, jeden zákazník se rozumí, že to neznamená jeden člověk v místnosti. Samozřejmě záleží na typu služby - u masérů není třeba mít dva lidi na jednoho klienta,“ upřesnil ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) rozvolňování u služeb. V kadeřnictví by mohli být v salónu dva kadeřníci. 

Co se týče testů, bude podle vicepremiéra nutné, aby se jednalo o test z odběrových míst. 

17:04
22. 4. 2021

Mateřské školy se od pondělí 26. 4. otevřou pro všechny děti v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji,“ uvedl na twitteru ministr školství Robert Plaga.

17:04
22. 4. 2021

Co se týče hromadných akcí, tak v balíčku číslo 2 už je možnost organizované akce týkající se sportu. „Už dnes existují možnosti, jak si požádat ministerstvo zdravotnictví o výjimku. A my ty akce vítáme, protože bychom rádi nastavili pravidla, jak tyto akce bezpečně zajistit. Už dnes máme několik desítek žádostí u hlavní hygieničky na stole,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. 

17:00
22. 4. 2021

Členské státy EU začínají s podáváním vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson. Očekává se, že většina zemí zavede na očkování touto látkou věková omezení.

Španělští zdravotníci začali dnes látku podávat pacientům ve věku 70-79 let.

Před dvěma dny přitom Evropská agentura pro léčiva oznámila možnou souvislost vakcíny se vzácnou poruchou srážení krve. Uvedla však, že výhody převažují nad možným rizikem.

16:59
22. 4. 2021

„Snažili jsme se nastavit režim, kterým postupně budeme ty balíčky otevírat, a proto se budeme s kolegy vídat dvakrát týdně,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj bude čtvrtek vždy rozhodující k tomu, co se bude dít další pondělí. 

Balíčky jsou připraveny, neznamená to ale, že by muselo nutně  každý týden dojít ke změně, jak podotkl Arenberger. „Je potřeba respektovat dynamiku pandemie. Nebude to jednoznačné dogma, abychom vždy čekali na 50, 75 nebo 100 lidí na 100 tisíc obyvatel. Vždy to budeme posuzovat s epidemiology,“ dodal. 

16:53
22. 4. 2021

Co se týče škol, podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se také bude další uvolňování řídit podle incidence. Ve třech krajích se od pondělí 26. dubna plně otevře výuka pro mateřské školy - Královéhradecký, Karlovarský a Plzeňský. 

Plaga uvedl, že zde nebudou ani povinné testy a roušky. 

16:50
22. 4. 2021

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) budou začátkem května rozvolněny všechny zbývající obchody.  „Zcela zásadní bude datum 3. května. A říkám zásadní v tom, jestli dosáhneme incidence 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel,“ zopakoval. „Dnes jsme na čísle 177. Před týdnem jsme byli na číslech 400,“ řekl dále Havlíček. 

Co se týče služeb, těch se ale incidence týkat nebude, jak dodal Havlíček. „Podmínkou bude prokázání se testem antigenním nebo PCR,“ řekl Havlíček. Od 3. května tak zcela jistě otevřou kadeřnice, pedikérky, kosmetičky apod.

16:46
22. 4. 2021

Riziko, že by se na oficiální očkovací místo dostala falešná vakcína proti covidu-19, prakticky neexistuje.

Řekl to polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski v souvislosti s informacemi, že v Polsku se objevil případ, kdy jistý muž na internetu kosmetický přípravek proti vráskám nabízel jako očkovací látku od firem Pfizer/ BioNTech. Policie ho zadržela už koncem ledna.

16:44
22. 4. 2021

„Připravili jsme 6 balíčků, podle kterých se bude postupně uvolňovat v následujících týdnech,“ oznámil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. 

Podle něj se konečně dostáváme do epidemiologické situace, která nám dovoluje opět otevírat obchody a služby. Každé pondělí ale vláda režim uvolnění upřesní společně s hygienickými podmínkami. Bude přitom vždy záležet na incidenci 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

16:43
22. 4. 2021

Vláda ANO a ČSSD dnes odpoledne odsouhlasila plán na rozvolňování opatření proti covidu-19 v obchodu a službách. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko směřuje k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději 3. května. Vicepremiér Karel Havlíček na twitteru už uvedl, že pokud bude pokračovat příznivý trend vývoje epidemie, 3. května otevře zbytek obchodů a v přísném hygienickém režimu služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Současně pokračuje postupné uvolňování školek a škol, dodal Havlíček. Sledujte přímý přenos tiskové konference.

16:41
22. 4. 2021

Iniciativa znovu vyzvala vládu, aby povolila trénování dětí alespoň po dvaceti. Iniciativa Restart amatérského sportu, za kterou stojí představitelé sportovních svazů, znovu vyzvala vládu k uvolnění mládežnického sportu.

Trvá na tom, aby bylo venku umožněno sportovat minimálně dvaceti lidem společně. Plánované snížení rozestupů mezi sportujícími dvojicemi z deseti na šest metrů považuje za nedostačující.

Pro organizované tréninky by tak nadále platila přísnější pravidla než pro jakoukoliv jinou činnost.

16:31
22. 4. 2021

V dubnu čekalo na očkování proti covidu-19 průměrně 700 000 lidí. Dvojnásobný počet lidí než na začátku měsíce má termín, ale na vakcínu čeká.

Za celý duben bylo podáno 929 000 dávek vakcíny, průměrně denně jde o víc než 44 000 dávek. Od poloviny dubna jsou průměry přes 50 000.

16:25
22. 4. 2021

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček na twitteru informoval o tom, jak bude vypadat postupné otvírání obchodů a školských zařízení: 

„Pokud bude pokračovat příznivý trend vývoje epidemie, 3/5 uvolňujeme zbytek obchodů, trhů a v přísném hyg. režimu vybrané služby, spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Současně pokračuje postupné uvolňování školek a škol. Právě přijato na vládě.“

16:14
22. 4. 2021

Denní nárůst případů nákazy koronavirem v Nizozemsku dosáhl nejvyšší úrovně od začátku ledna. Za posledních 24 hodin v zemi přibylo okolo 9000 nových případů.

Zrychlení šíření viru přichází v době, kdy nizozemská vláda plánovala rozvolnění přísných restrikcí

16:09
22. 4. 2021

ČR splňuje podmínku na vyřazení z německého seznamu vysoce rizikových zemí. Je tomu tak díky výraznému poklesu míry koronavirové infekce. Zda je epidemické zlepšení pro Berlín dostatečné, musí posoudit společné grémium německých ministerstev zdravotnictví, zahraničí a vnitra.

Německo považuje Českou republiku kvůli vysoké míře infekce za vysoce rizikovou oblast od 28. března, kdy ji Berlín vyřadil ze seznamu oblastí s výskytem mutací koronaviru. Od té doby se šíření infekce výrazně snížilo.

Nyní činí český sedmidenní průměr 184,3 nového případu na 100 000 obyvatel. Tato hodnota je nižší než limit 200, který Německo označuje za jedno z kritérií pro označení oblasti za vysoce rizikovou.

15:40
22. 4. 2021

Petici za odstranění nanonástřiku z prostějovských škol podepsaly stovky lidí. Bezmála 500 lidí podepsalo petici požadující odstranění nanonástřiku z interiéru několika škol v Prostějově, který tam má snížit riziko nákazy novým koronavirem

Pracovníci specializované firmy začali nanočástice oxidu titaničitého aplikovat ve školách v polovině února, i kvůli kritice rodičů a opozičních zastupitelů byla akce po několika dnech zastavena. Podle organizátorů petice neposkytlo město jednoznačné informace o jeho zdravotní nezávadnosti.

Radnice nadále tvrdí, že nanonástřik je bezpečný. Město zvažuje jeho dodatečnou kontrolu. Někteří odborníci však nedávno upozornili, že ve školách by se pro ošetření povrchů nástřik neměl používat.

15:32
22. 4. 2021

Rodiče školáků letos dostanou vyšší ošetřovné než dosud. Rodiče, kteří od března zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám během epidemie koronaviru, budou dostávat vyšší ošetřovné. Stoupne ze 70 na 80 % redukovaného výdělku.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové epidemii

15:26
22. 4. 2021

Omezování počtu lidí na akcích by se podle NSS nemělo týkat rodinných setkání, návštěv rodičů či sourozenců. Soud tak vyložil opatření ministerstva.

Mimo nouzový stav nelze omezovat počet lidí na demonstracích či shromážděních pod širým nebem. Podle dosavadního opatření byl horní limit 100 lidí.

Covid_19 ( 22. dubna 2021 16:54 )

Prymula dostal trafiku u miliardáře Chrenka, bude ředitel jeho nemocnice, Chrenek distribuuje vakcíny, takové náhody....

majke79 ( 22. dubna 2021 16:04 )

Ne za 5 minut 12 , ale za minutu 12 , bordel trvá ve Švejkolandu dál ...

7vox7 ( 22. dubna 2021 13:44 )

kozinozka ( 22. dubna 2021 12:38 )

Umírá se dál, jen více potichu. Přednost teď mají Vrbětice, byť po sedmi letech, ale asi se to hodilo./ tím nemyslím Babiše/, a nerozumím výměně ministra zahraničí.

Emma33 ( 22. dubna 2021 08:42 )

Dnes pisi stejny pocet nakazenych. Divne, ze?

Zobrazit celou diskusi
Další videa