Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

Koronavirus ONLINE: Do školek v Česku se vrátí další děti. A Primark hlásí rekordní tržby

Aktualizováno -
20. dubna 2021
13:25
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Česko dál rozvolňuje. Návrat všech dětí do školek byl zatím potvrzen od 26. dubna pro Královéhradecký a Karlovarský kraj, které se dostaly na hranici 100 případů na 100 tisíc obyvatel. Ve hře je to i pro Plzeňský kraj, potvrdil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V neděli v Česku přibylo 3301 nových případů koronaviru, o 567 méně než před týdnem. Hospitalizovaných ale přibylo, nyní je jich 4108. To v Británii otevřel i řetězec s levnou módou Primark, který nemá e-shop. A hlasí tržby jako před pandemií, pobočky překonávají své rekordy. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 20. dubnu 28 640 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 606 030, vyléčených pak 1 515 106 a vykázaných očkování 2 527 622. V nemocnicích je 4 108 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je rovněž uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
14:21
20. 4. 2021

Pro boj s koronavirem je důležité pravidelné testování, uvedlo na twitteru britské ministerstvo zdravotnictví. „Většina lidí chytí covid-19 od lidí, se kterými tráví nejvíce času,“ napsalo ministerstvo. „Rychlotesty každé dva týdny pro lidi bez příznaků pomůže zamezit přenos viru.“

14:11
20. 4. 2021

Koalice soukromých lékařů je proti úhradě plošného testování na covid-19 a testování ve firmách ze zdravotního pojištění. Peníze budou podle nich chybět na běžnou zdravotní péči o nemocné. V otevřeném dopise to napsali ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Na twitteru o dopise informoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler..

„Je zcela zjevné, že boj s covid-19 odčerpává obrovské množství prostředků k veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla koalice, jejíž součástí jsou stomatologové, ambulantní specialisté, gynekologové a praktičtí lékaři pro dospělé a děti a dorost.

Efektivita nákladů zejména na plošné testování antigenními testy by se podle nich měla vyhodnotit. „Malé promile pozitivních záchytů při něm, opakovaně diskutovaná sporná kvalita testů používaných pro testování ve firmách či školách vzbuzují logické otázky, zda jejich přínos odpovídá vynaloženým nákladům,“ uvedli lékaři. „Tyto náklady vesměs zdůvodňované snahou obnovit školství či udržet průmysl, nemůže nést systém zdravotního pojištění,“ dodali.

14:06
20. 4. 2021

Sněmovna by mohla prodloužení vyplácení příspěvku k nemocenské lidem v koronavirové karanténě nebo izolaci schvalovat ve středu odpoledne. Na tiskové konferenci před schůzí dolní komory to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Vláda v pondělí schválila prodloužení opatření do konce června, aktuálně platí do konce dubna.

Na bonus mají nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu. Dostávají náhradu 60 procent redukovaného příjmu, ke které mají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Celkem nesmějí ale pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku.

13:56
20. 4. 2021

Den poté, co Nový Zéland a Austrálie otevřely takzvanou cestovní bublinu umožňující volný pohyb mezi oběma zeměmi bez karantény, byla u jednoho ze zaměstnanců na letišti v novozélandském Aucklandu zjištěna nákaza koronavirem. Podle novozélandských úřadů ale případ infekce s uvolněním opatření nesouvisí a lety do Austrálie přerušeny nebyly, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Možnost znovu cestovat mezi Austrálií a Novým Zélandem využily v pondělí tisíce lidí. Pro mnohé to byla po více než roce omezení první příležitost navštívit své blízké.

13:35
20. 4. 2021

Nemocnice Pardubického kraje natáčejí spoty, videa a podcasty na podporu očkování. Zaobírají se i dalšími tématy, které způsobila pandemie koronaviru. Spustí je na svém webu v polovině května. Hovoří v nich lékaři a zdravotníci, scénky ve spotech hrají herci Východočeského divadla. ČTK to řekla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.

„Většina našich zdravotníků ví, že potřebujeme mít proočkovanou populaci, jenom tak nemocnice mohou fungovat v normálním režimu, objeví se víc prostorou pro pacienty v plánované péči,“ uvedla Semrádová.

13:20
20. 4. 2021

Počty nakupujících v anglických a velšských prodejnách irského prodejce levného oblečení Primark se v posledním týdnu vrátily na úroveň, kde byly před pandemií. Informuje o tom dnes server BBC. Anglie minulý týden uvolnila část koronavirových restrikcí, tamní obyvatelé mohou kromě obchodů s jiným než nezbytným zbožím nově navštívit i restaurace či kadeřnictví.

Primark uvedl, že obchody v prvním týdnu po znovuotevření zaznamenaly nejvyšší tržby za více než tři měsíce. Řetězec na rozdíl od jiných podobných maloobchodních prodejců módy nenabízí on-line nákupy, což ho za dobu, kdy byly obchody uzavřené, stálo asi 1,1 miliardy liber (33 miliard Kč). Více než polovina prodejen však od otevření překonala vlastní rekordy v tržbách.

13:20
20. 4. 2021

Královéhradecký kraj patří k regionům, kde je dosud očkován nejvyšší podíl obyvatel, v počtu očkovaných na 1000 obyvatel se řadí mezi tři první kraje. Krajská očkovací strategie počítá s očkováním 160.000 dávek měsíčně, k tomu však schází dostatek vakcíny. ČTK to dnes řekli zástupci kraje. Očkovat se začalo v regionu 2. ledna a do 20. dubna dostalo minimálně první dávku vakcíny zhruba 92.000 lidí, tedy asi 16 procent populace kraje. Dvakrát bylo očkováno více než 42.000 lidí, asi sedm procent všech obyvatel regionu.

„Naše strategie, kdy očkujeme nejen v nemocnicích, ale také v ordinacích praktických lékařů, se ukázala jako velmi efektivní. Praktici dokázali vyočkovat už 17.873 dávek. Nicméně s ohledem na zájem o očkování v jejich ordinacích je to pořád málo, neboť chybí dostatek vhodného typu vakcíny, který jsou praktici schopní očkovat ve svých ordinacích,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). 

13:00
20. 4. 2021

Fakultní nemocnice Ostrava také dnes informuje na twitteru o počtu hospitalizovaných pacientů a počtu provedených testů. 

12:40
20. 4. 2021

Tým výzkumníků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vyvinul ve spolupráci s vývojáři firmy IQS Group speciální čip, který by mohl zpřesnit výsledky testů na covid-19. Díky jeho vlastnostem, které koncentrují virové částice, bude možné zachytit i pacienty zcela bez příznaků. Na novém využití speciálního nanomateriálu se podílel i tým z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí vysoké školy Martina Macková.

12:16
20. 4. 2021

Střední školy na Vysočině se připravují na návrat žáků k praktické výuce. Pro některé gastronomické obory je limitující kapacita jejich vlastních učeben, když jsou restaurace stále zavřené. Někteří oslovení učitelé stále čekají na instrukce z ministerstva školství, aby věděli, jak praktickou výuku od 26. dubna organizovat.

„Zatím oficiální cestou z ministerstva nám nedošlo vůbec nic. Mluví se o tom, že od pondělí už by mohly probíhat běžné praxe. Pokud nedostaneme nic oficiálně, nemůžeme s tou informací nijak pracovat, informovat rodiče,“ řekla ředitelka hotelové a střední odborné školy ve Velkém Meziříčí Marie Paľovová.

11:56
20. 4. 2021

V Izraeli diagnostikovali u osmi lidí variantu koronaviru, která se poprvé objevila v Indii. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že vakcína firem Pfizer a BioNTech, která patří k nejvyužívanějším v Izraeli, je proti této variantě zřejmě účinná jenom částečně. Izrael také oznámil, že dnes pošle do Jordánska velkou zásilku vybavení, aby této sousední zemi pomohl zvládnout epidemii.

Hezi Levy z ministerstva zdravotnictví dnes řekl, že prvních sedm lidí s variantou koronaviru z Indie byli občané, kteří přicestovali z ciziny. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Kan Levy řekl, že nyní už je případů osm a že se zdá, že vakcína Pfizer/BioNTech je proti této variantě „účinná s omezením“.

11:40
20. 4. 2021

Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová nechápe, proč vláda kvůli epidemické situaci odmítá umožnit docházku do školky všem dětem v ČR a zároveň se chystá otevírat obchody. Podle vedoucí platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek Andrey Benešové by zase vláda měla dát přednost před školkami ještě druhému stupni základních škol, kde je podle ní docházka pro děti důležitější než v mateřinkách. Jediným důvodem, proč se kabinet školkami zabývá, jsou podle ní pracující rodiče, zatímco vzdělávání jde stranou.

11:20
20. 4. 2021

Méně než 100 případů covidu za týden na 100.000 obyvatel, což je podmínka pro otevření mateřských škol, mají zatím jen Karlovarský a Královéhradecký kraj. K této hranici se ale ještě blíží Plzeňský kraj, který má jen mírně nad 100 nakažených v přepočtu na obyvatele. Vyplývá to z údajů k pondělku zveřejněných dnes na twitteru hygieniky. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pondělí oznámil, že mateřské školy se v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy pod 100 na 100.000 obyvatel, kompletně otevřou od příštího pondělí, tedy 26. dubna.

10:44
20. 4. 2021

V Indii znovu za den přibylo víc než čtvrt milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a také 1761 úmrtí spojených s nákazou, což je dosud nejvíce v této zemi za den. Indická vláda oznámila, že od 1. května začne proti covidu-19 očkovat všechny občany starší 18 let. Podle serveru BBC News je ale v mnoha indických státech vakcín nedostatek a není jasné, jak chce země další dávky rychle obstarat.

10:27
20. 4. 2021

Hygienická stanice hlavního města Prahy na Twitteru také informuje o tom, jaká je situace v jednotlivých krajích na 100 tisíc obyvatel. 

10:18
20. 4. 2021

V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování.

9:50
20. 4. 2021

Aktuální situace v krajích:

 • V Pardubickém kraji testy v pondělí odhalily 193 nákaz koronavirem. Minulé pondělí bylo 213 případů a předminulé Velikonoční pondělí 89 nakažených.
 • Počet nákaz covidem-19 v Olomouckém kraji klesl v mezitýdenním srovnání o sto případů. V pondělí přibylo 309 případů, o týden dříve jich bylo 406.
 • Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 210 případů nákazy koronavirem. Je to o 101 více než v neděli, také o 22 případů více než minulé pondělí.
 • Ve Středočeském kraji v pondělí přibylo 353 nakažených covidem. Oproti minulému týdnu je to o 84 méně. Lidé v regionu dostali 270.524 dávek očkování.
 • V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 131 případů koronaviru, o 30 pct míň než před týdnem.Tři nakažení zemřeli. Očkování dostalo dalších 3041 lidí.
 • V Ústeckém kraji přibylo 309 případů covidu, o 98 míň než před týdnem. Zrychluje očkování. V Mostě se otevře velkokapacitní očkovací centrum.
 • V Libereckém kraji mělo v pondělí pozitivní test na koronavirus 146 lidí, o týden dříve 214. V kraji se v pondělí mateřské školy kompletně neotevřou.
 • V Královéhradeckém kraji v pondělí přibylo 38 případů covidu. Byl to nejnižší denní přírůstek od 4. 10. Od 26.4. se do školek budou moci vrátit všechny děti.
9:29
20. 4. 2021

Město Krásná Lípa na Děčínsku bude 11. května očkovat proti koronaviru seniory nad 65 let a chronicky nemocné. Někteří se už hlásí, řekl dnes ČTK starosta města Jan Kolář (Sdružení 2018). Město s přibližně 3500 obyvateli zařídilo očkování již skupinám seniorů nad 80 a 75 let.

9:15
20. 4. 2021

Indie se potýká s druhou vlnou koronaviru, která je podle odborníků mnohem horší než ta první. Rapidně přibývá nakažených i zemřelých, obětí je tolik, že krematoria nestíhají, řada z nich zavedla nonstop provoz. Například jedno krematorium ve státě Gudžarát má technické problémy, pece jedou tak dlouho, že se roztavily její kovové součásti.

„Pracujeme na 100 procent i přesčas, abychom spálili všechna těla, co sem vozí,“ vypověděl zaměstnanec gudžarátského krematoria. Za posledních 24 hodin přibyl rekordní počet nakažených 273 tisíc, počet obětí stoupl o 1619. Podle expertů je ale možné, že počty zemřelých nejsou přesné kvůli naprostému přetížení nemocnic a krematorií.

„Navíc někdy pacienti do nemocnice dorazí už ve vážném stavu a zemřou předtím, než jim je proveden test na koronavirus, nevíme pak, jestli jsou pozitivní nebo ne,“ vysvětlil jeden z indických zdravotníků.

9:05
20. 4. 2021

Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce února překvapivě klesla na 4,9 procenta z pěti procent ve třech měsících do konce ledna. Oznámil to dnes britský statistický úřad.

V Británii po většinu období od prosince do února platila kvůli koronaviru přísná uzávěra. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters většinou předpovídali nárůst míry nezaměstnanosti na 5,1 procenta.

8:45
20. 4. 2021

Také dnes informuje Hygienická stanice hlavního města Prahy o počtu nově potvrzených případů s koronavirem. Na twitter napsali: „V Praze evidujeme za PONDĚLÍ 19.4.2021 / 257 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.“

8:30
20. 4. 2021

Nárůst počtu případů covidu v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu asi o desetinu na 3 301 nakažených. Ubylo ale o desetinu i očkovaných na 55 085. Počet hospitalizovaných se opět přehoupnul přes 4 tisícovou hranici na 4 108. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

7:40
20. 4. 2021

Svobodu tisku letos negativně poznamenala pandemie, píší Reportéři bez hranic. Česko se v žebříčku stejně jako loni umístilo na 40. místě ze 180.

7:31
20. 4. 2021

Neplodnost, genetické inženýrství a podobně. Na internetu existuje o očkování proti koronaviru mnoho mýtů. Jak to však je ve skutečnosti? Server Deutsche Welle se podíval na zoubek čtyřem nejrozšířenějším spekulacím o vakcinaci.

7:09
20. 4. 2021

Německu přibylo za uplynulý den 9 609 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 297 úmrtí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 11 437 případů a 92 úmrtí.

RKI před týdnem hlásil 10 810 nových případů nákazy koronavirem a 294 úmrtí, připomněla agentura DPA.

Celoněmecké reprodukční číslo k pondělnímu večeru činilo 1,06 (předchozí den 1,16). To znamená, že 100 infikovaných lidí teoreticky nakazí v průměru 106 dalších. Pokud je číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, nákaza sílí.

TakTakTak ( 20. dubna 2021 13:55 )

Sejra za předkožkou .

TakTakTak ( 20. dubna 2021 13:54 )

Vyčetl jsem že smeg ma, je to když se nemeje péro. Tzv. sejra. No fuj.

TakTakTak ( 20. dubna 2021 13:51 )

Hrr,a všichni do primarku,koupit hadry na jedno použití a plastikový boty ať mi smrdí nohy.

Covid_19 ( 20. dubna 2021 13:50 )

když je ZTP/P v ústavu, tak je naočkovaný, když se něho starají doma, má smůlu, protože praktici nemají čím očkovat. Gratuluji vládním nemehlům, hůř to snad ani organizovat nešlo, hlavně když slibují očkování 40+

dostojevskij ( 20. dubna 2021 13:07 )

A žili, dokud neumřeli.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa