Koronavirus ONLINE: 40 mrtvých v ČR, 3604 nakažených. Vláda chce omezení do 11. května

Aktualizováno -
2. dubna 2020
08:35
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 40 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k úternímu podvečeru 3604 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Jen v Litoměřicích testy potvrdily nákazu u 52 klientů ze 72, zařízení ve středu oznámilo úmrtí druhého seniora (†85). Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, vláda navhne prodloužení nouzového stavu o 30 dní, tedy do 11. května, rozhodnou poslanci. V Praze se chystá testování promořenosti na vzorku 5 tisíc Pražanů, plošné testování celé české populace však v plánu není, uvedl Roman Prymula. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Andrej Babiš vystoupí na Blesk.cz k aktualitám ohledně pandemie a opatření již ve čtvrtek od 11:00 v pořadu Epicentrum. Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. Ve čtvrtek 2. dubna jejich počet vystoupal na 3604
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra Thomayerovy nemocnice (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
12:33
Dnes

Opozice podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska chystá společný pozměňovací návrh k vládnímu návrhu na pomoc živnostníkům, jejichž podnikání omezila opatření proti epidemii koronaviru. Jednorázových 25 000 korun označil vůči živnostníkům za krutý výsměch vzhledem k fixním nákladům, které většina z nich má.

TOP 09 ve Sněmovně příští týden také nepodpoří vládní návrh na prodloužení nouzového stavu o měsíc. Od vlády chce slyšet důvody a její plány na využití tohoto času. Připravena je TOP 09 hlasovat pro dvoutýdenní prodloužení.

12:28
Dnes

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000. Více než polovinu z tohoto počtu tvoří úvazky na dobu určitou. 

Boj s koonavirem ve Španělsku.
12:28
Dnes
!

Koronaviru v Íránu za uplynulých 24 hodin podlehlo 124 lidí, dohromady si v zemi onemocnění COVID-19 vyžádalo už 3 160 obětí

Pohřeb novináře  Abdollaha Zavieha, který podlehl koronaviru. (25.3.2020)
12:27
Dnes

Stát by měl podle Asociace českých a moravských nemocnic dát peníze na odměny zdravotníků v první linii. Některé nemocnice už je hradí samy.

12:26
Dnes

Pacient, kterému lékaři dnes podali poslední dávku léku remdesivir, je stále napojený na plicní ventilaci. Podrobnosti VFN zveřejní v pátek. Lék do nemocnice dorazil z USA ve středu 25. března.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
12:23
Dnes
!

V Plzeňském kraji je 142 potvrzených případů koronavirové infekce, o 21 více než ve středu dopoledne. Nejvíce případů má Domažlicko, celou polovinu.

12:23
Dnes

Sokolovští radní rozhodli o tom, že sníží, případně zcela prominou nájem podnikatelům, kteří mají pronajaté nebytové prostory od města a jsou zasaženi mimořádnými opatřeními přijatými kvůli epidemii koronaviru. Zatím město rozhodlo o snížení nájmu za březen a duben. Opatření bude platit až do odvolání krizových opatření.

12:21
Dnes

S prodloužením nouzového stavu o 30 dní ve středu souhlasili i zástupci opozice v Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ). Po dnešním jednání vedení štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že je připraven žádost v Parlamentu vysvětlit. Prodloužení nouzového stavu ve středu schválila vláda, musí o něm ještě rozhodnout Sněmovna.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). (1.4.2020)
12:20
Dnes

Čínské město Šen-čen se v rámci opatření proti nákaze koronavirem rozhodlo zakázat konzumaci psů a koček. Nařízení vejde v platnost 1. května.

Vědci už dříve varovali, že koronavirus se na lidi přenesl ze zvířat. První nákazy byly zaznamenány v souvislosti s trhem ve městě Wu-chan, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř jako netopýři, hadi či cibetky.

12:19
Dnes

Některé domovy seniorů v Jihomoravském kraji zvolí úplnou karanténu, aby se zamezilo případnému šíření nákazy koronavirem. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD). Podle něj to bude velká oběť zaměstnanců, kteří tam zůstanou 24 hodin denně i s přespáním, ale získá se tím čas na přípravu lůžek pro případně nakažené seniory. Kraje by měly mít vyčleněno pro seniory s koronavirem 60 lůžek na 100 000 obyvatel, na jižní Moravě tedy kolem 700 lůžek. V jihomoravských domovech se zatím nákaza neobjevila.

12:18
Dnes

Na dodržování nařízené dezinfekce bytových domů v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku by měli dohlédnout hygienici. Dezinfekci v prodejnách potravin budou kontrolovat strážníci. Novinářům to řekl starosta Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL). Ve městě s více než 16 000 obyvateli je podle něj k dnešku potvrzeno 43 případů nákazy novým typem koronaviru.

12:16
Dnes

Ústecký kraj má v plánu zajistit 600 až 700 lůžek pro seniory na doléčení nemoci COVID-19. Zatím má vytipovaných několik objektů, které ale hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nechtěl konkretizovat. Řekl to dnes novinářům.

V kraji je zatím jeden domov pro seniory, a to v Litoměřicích, kde se nákaza potvrdila u tří pracovníků a 53 klientů. Někteří z nich jsou na infekčních odděleních v ústecké nemocnici a v litoměřické nemocnici. Ostatní se zotavují v prostorách pobytového zařízení.

12:15
Dnes

Některé obchody domácích potřeb na Vysočině jsou ode dneška znovu v provozu nebo plánují otevřít. Umožnilo jim to středeční rozhodnutí vlády. Otevřeno mohou mít, pokud zákazníkům nabídnou ochranné pomůcky proti koronaviru.

Jihlava - Úřednice Krajského úřadu Vysočina vyměnily kancelářské stoly za šicí stroje a vyrábějí roušky pro sociální služby. (23. 3. 2020)
12:14
Dnes

Evropská komise nabízí zemím na podporu kurzarbeitu až 100 miliard eur, řekla von der Leyenová. Komise má i další podpůrný balíček pro hospodářství.

12:13
Dnes
!

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze dnes zemřel pacient s COVID-19, který se narodil v roce 1936. Byl šest dní hospitalizovaný, příčinou úmrtí bylo selhávání srdce. 

12:12
Dnes
!

Počet obětí koronaviru ve Španělsku přesáhl 10 000, když za den přibylo 950 úmrtí z řad nakažených, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Nově se koronavirus potvrdil u 8 102 osob. Celkem se už v zemi nakazilo 110 238 lidí, z nichž skoro 27 000 se uzdravilo. Počet úmrtí za posledních 24 hodin je dnes ve Španělsku nejvyšší od vypuknutí nákazy v zemi.

Koronavirus ve Španělsku, (2.04.2020).Koronavirus ve Španělsku, (2.04.2020).
11:56
Dnes

Vláda pracuje v týmu a funguje, stejně jako poradní týmy, které jsou pod vládou. Žádné problémy nevidím, i když se dělají chyby,“ uvedl premiér vlády Babiš k otázce personálních změn ve vládě po odeznění koronavirové krize.

11:51
Dnes

Plat 45 tisíc pro učitele a 15 tisíc důchod platí. To jsou věci, se kterými počítá rozpočet na rok 2021,“ uvedl předseda vlády Babiš k ekonomickým cílům vlády a ujistil tak, že na ně pandemie koronaviru vliv mít nebude.

11:47
Dnes

Tahle krize nám možná pomůže s digitalizací státní správy. Něco možná zrychlíme a nebudeme k tomu potřebovat tolik zaměstnanců,“ řekl premiér Babiš.

11:46
Dnes

Hlavní náš problém může být automobilový průmysl. Škoda na základě akcionáře zastavila výrobu a to je obrovský problém. Ale pro zaměstnavatele jsou cennější zaměstnanci,“ uvedl Babiš ve vysílání Blesk.cz

11:42
Dnes

„V ekonomickém šoku jsou i cestovní kanceláře. Hledáme způsob, jak udělat, aby i lidé měli možnost uskutečnit dovolenou,“ řekl Babiš.

11:35
Dnes

K otázce znovuotevření restauračních zařízení se premiér Babiš vyjádřil následovně: „I tam budou jasná pravidla. Připravujeme to, analyzujeme to, ale znovu opakuji, že to nastane až po Velikonocích.“

Prvně by se to otevření týkalo otevření restaurací a podniků s vlastní kuchyní a výdejem teplého jídla. Bylo by tam ale omezení prodeje alkoholu,“ podotkl Babiš.

11:34
Dnes

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze dnes zemřel pacient s COVID-19. Byl šest dní hospitalizovaný, příčinou úmrtí bylo selhávání srdce.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je hlavním partnerem zdejší Blesk ordinace.
11:32
Dnes

Máme celou řadu opatření pro případ, že by se žáci vrátili ještě letošní školní rok do lavic, v což pevně doufáme. Budou na to pravidla a bude důležité, aby se dodržovaly,“ řekl Babiš a upřesnil, že by to mimo jiné znamenalo, že by žáci v lavicích museli sedět po jednom.

11:29
Dnes

‚Pětadvacítka‘ se ministerstvu financí moc nepovedla. Je to moc složité. Nemůžeme z toho dělat byrokracii, takže to budeme ještě upravovat,“ vyjádřil se Babiš k návrhu ministryně financí Schillerové, který má pomoci živnostníkům.

11:26
Dnes

My už nechceme další opatření, tohle je strop. Já jsem měl nápad, že by v neděli byla omezená otevírací doba obchodů. Ale zaměstnanci mají zájem v neděli pracovat, protože mají příplatky a jsou z hygienického hlediska dostatečně chráněni, takže od toho upustíme,“ odpověděl Babiš na otázku, zda vláda chystá ještě další opatření.

11:23
Dnes

Chceme udělat koordinaci 70 laboratoří. Armáda to musí zvládnout v terénu. Pokud to půjde dobře, ta křivka by se měla zploštit koncem dubna,“ uvedl k otázce chytré karantény předseda vlády Babiš pro Blesk.cz.

11:21
Dnes

Já pevně doufám, že ještě před ukončením nouzového stavu se některé obchody začnou otevírat. Záleží na tom, jak se bude nákaza šířit. Nicméně Velikonoce budou atypické a po svátcích začneme obchody otevírat. Pracujeme na tom, ale nevíme, jak se to vyvine,“ uvedl Babiš.

„Náš největší problém je Praha. 190 lidí v nemocnicích, potřebujeme co nejdříve realizovat chytrou karanténu.

11:19
Dnes

Už připravujeme uvolňování opatření, máme i analýzy. Ještě o tom nechci mluvit, ale určitě po Velikonocích s tím začneme. K tomu jsou potřeba ale pravidla, která je třeba dodržovat. Pojedeme podle systému v Singapuru,“ řekl Babiš k otázce prodlužování nouzového stavu.

11:17
Dnes

Nikdo nevytvořil takový letecký most z Číny jako my. Žádný stát nedal lidem roušky. Jde vidět, že náš národ je kreativní. Žádný stát kromě Číny, Koreje a Singapuru to nezvládl, protože se to nedá zvládnout. My jsme na tom dobře, protože zásobujeme zdravotnictví – a to je nejdůležitější,“ vysvětlil premiér Babiš ve vysílání na Blesk.cz.

11:15
Dnes

To naše video je teď na světě všude,“ uvedl Babiš na adresu videa, které na twitteru sdílel i s americkým prezidentem Trumpem.

„Přijali jsme 154 usnesení, naše vláda jde ostatním zemím příkladem,“ řekl Babiš.

11:14
Dnes

„Moje okolí bylo testováno, já nemám příznaky, tak jsem na testech nebyl. Moje dcera Vivien byla v karanténě do soboty, nicméně je stále doma s mojí paní, která se během epidemie také angažuje. Žiju odděleně, chodím jen do práce a do objektu s kanceláří. Děláme videokonference,“ prohlásil předseda vlády.

11:11
Dnes

Zatím ty nárůsty procentuálně klesají. Máme připravený projekt chytré karantény a zlomový bude konec dubna, kdy se očekává vrchol epidemie. Očekáváme 10 až 15 tisíc nakažených. Koncem května nebo v červnu bychom se mohli dostat do nějakého normálu. Záleží na lidech, jestli budou dodržovat opatření,“ uvedl premiér Andrej Babiš ve vysílání Blesk.cz.

10:53
Dnes

Menší část nakažených koronavirem vykazuje také neurologické potíže včetně zmatení, záchvatů či mrtvice. Takové symptomy u některých pacientů hlásí podle listu The New York Times lékaři po celém světě. Typickými příznaky nemoci COVID-19 jsou kašel, horečka a potíže s dýcháním. Vědci také zaznamenali neobvyklé symptomy v podobě ztráty čichu a chuti či srdečních potíží, nyní tedy zmiňují také neurologické problémy.

10:51
Dnes
!

Premiér Andrej Babiš (65, ANO) bude odpovídat živě na Blesk.cz. V roušce a na dálku se ho bude ptát reportér Jakub Veinlich (36). Proč je lepší přečkat Velikonoce s přísnými omezeními, než režim v Česku na svátky jara uvolnit? Sundáme roušky a jiné ochrany z obličejů spíš v řádech týdnů, nebo měsíců? To zjistíme v online spojení mezi kanceláří premiéra a studiem Blesk Zpráv. Začínáme v 11 hodin, dívejte se.

Andrej Babiš na tiskovce na letišti po příletu letadla s 1,1 respirátory z Číny (20.3.2020)

cesky_novinar_ ( 2. dubna 2020 12:37 )

A ti mladí zdraví zemřelí na koronavirus asi zemřeli z vyděšení, že rudý švábe.

satanas ( 2. dubna 2020 12:34 )

A bezna cena??

montevideo ( 2. dubna 2020 12:34 )

Vždyť mají to slavné heslo: "America first!"

satanas ( 2. dubna 2020 12:33 )

No prave,, nedelali..Protoze neco takoveho neznali..Proc to ale ma Petr zane odnest?? POkud neco nehledas, jen tezko to najdes,.

satanas ( 2. dubna 2020 12:31 )

Ono opravdu na Virus nezemres, zemres NATO, co ten Virus popozene!! Pokud jsi zdrav, nic ti neudela!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud