Koronavirus ONLINE: 40 mrtvých v ČR, 3604 nakažených. Vláda chce omezení do 11. května

Aktualizováno -
2. dubna 2020
08:35
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, jn - 
24. ledna 2020
06:45

Česko hlásí už 40 mrtvých, novým koronavirem se nakazilo k úternímu podvečeru 3604 lidí. Výrazně přibývá nakažených v domovech pro seniory. Jen v Litoměřicích testy potvrdily nákazu u 52 klientů ze 72, zařízení ve středu oznámilo úmrtí druhého seniora (†85). Vrchol epidemie premiér Andrej Babiš (ANO) očekává v dubnu, vláda navhne prodloužení nouzového stavu o 30 dní, tedy do 11. května, rozhodnou poslanci. V Praze se chystá testování promořenosti na vzorku 5 tisíc Pražanů, plošné testování celé české populace však v plánu není, uvedl Roman Prymula. Dění kolem šíření nemoci sledujeme na Blesk.cz online.

  • Andrej Babiš vystoupí na Blesk.cz k aktualitám ohledně pandemie a opatření již ve čtvrtek od 11:00 v pořadu Epicentrum. Miloš Zeman promluví o koronaviru v neděli živě od 11 hodin na Blesk.cz v pořadu S prezidentem v Lánech.
  • Nový koronavirus Covid-19 se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním). Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde, tady pak i s přehlednými grafy. Zde dokonce na videu.
  • V neděli 1. března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) potvrdil první tři případy výskytu nákazy přímo v Česku. Ve čtvrtek 2. dubna jejich počet vystoupal na 3604
  • Neděle 22. března přinesla v Nemocnici Na Bulovce prvního mrtvého v Česku95letého seniora s pozitivním testem na koronavirus a dalšími zdravotními potížemi.
  • Zemřela i sestra Thomayerovy nemocnice (†48) z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, nakazila se koronavirem. Podle přednostky pneumologické kliniky Martiny Vašákové se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka, k úmrtí mohl přispět i stres.
  • V Česku je omezen volný pohyb osob, ven se smí pouze se zakrytými ústy a nosem, Češi nesmí až na výjimky vycestovat a k nám nesmí cizinci. Co všechno se ještě nesmí?

Koronavirus a karanténa v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
11:42
Dnes

„V ekonomickém šoku jsou i cestovní kanceláře. Hledáme způsob, jak udělat, aby i lidé měli možnost uskutečnit dovolenou,“ řekl Babiš.

11:35
Dnes

K otázce znovuotevření restauračních zařízení se premiér Babiš vyjádřil následovně: „I tam budou jasná pravidla. Připravujeme to, analyzujeme to, ale znovu opakuji, že to nastane až po Velikonocích.“

Prvně by se to otevření týkalo otevření restaurací a podniků s vlastní kuchyní a výdejem teplého jídla. Bylo by tam ale omezení prodeje alkoholu,“ podotkl Babiš.

11:34
Dnes

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze dnes zemřel pacient s COVID-19. Byl šest dní hospitalizovaný, příčinou úmrtí bylo selhávání srdce.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je hlavním partnerem zdejší Blesk ordinace.
11:32
Dnes

Máme celou řadu opatření pro případ, že by se žáci vrátili ještě letošní školní rok do lavic, v což pevně doufáme. Budou na to pravidla a bude důležité, aby se dodržovaly,“ řekl Babiš a upřesnil, že by to mimo jiné znamenalo, že by žáci v lavicích museli sedět po jednom.

11:29
Dnes

‚Pětadvacítka‘ se ministerstvu financí moc nepovedla. Je to moc složité. Nemůžeme z toho dělat byrokracii, takže to budeme ještě upravovat,“ vyjádřil se Babiš k návrhu ministryně financí Schillerové, který má pomoci živnostníkům.

11:26
Dnes

My už nechceme další opatření, tohle je strop. Já jsem měl nápad, že by v neděli byla omezená otevírací doba obchodů. Ale zaměstnanci mají zájem v neděli pracovat, protože mají příplatky a jsou z hygienického hlediska dostatečně chráněni, takže od toho upustíme,“ odpověděl Babiš na otázku, zda vláda chystá ještě další opatření.

11:23
Dnes

Chceme udělat koordinaci 70 laboratoří. Armáda to musí zvládnout v terénu. Pokud to půjde dobře, ta křivka by se měla zploštit koncem dubna,“ uvedl k otázce chytré karantény předseda vlády Babiš pro Blesk.cz.

11:21
Dnes

Já pevně doufám, že ještě před ukončením nouzového stavu se některé obchody začnou otevírat. Záleží na tom, jak se bude nákaza šířit. Nicméně Velikonoce budou atypické a po svátcích začneme obchody otevírat. Pracujeme na tom, ale nevíme, jak se to vyvine,“ uvedl Babiš.

„Náš největší problém je Praha. 190 lidí v nemocnicích, potřebujeme co nejdříve realizovat chytrou karanténu.

11:19
Dnes

Už připravujeme uvolňování opatření, máme i analýzy. Ještě o tom nechci mluvit, ale určitě po Velikonocích s tím začneme. K tomu jsou potřeba ale pravidla, která je třeba dodržovat. Pojedeme podle systému v Singapuru,“ řekl Babiš k otázce prodlužování nouzového stavu.

11:17
Dnes

Nikdo nevytvořil takový letecký most z Číny jako my. Žádný stát nedal lidem roušky. Jde vidět, že náš národ je kreativní. Žádný stát kromě Číny, Koreje a Singapuru to nezvládl, protože se to nedá zvládnout. My jsme na tom dobře, protože zásobujeme zdravotnictví – a to je nejdůležitější,“ vysvětlil premiér Babiš ve vysílání na Blesk.cz.

11:15
Dnes

To naše video je teď na světě všude,“ uvedl Babiš na adresu videa, které na twitteru sdílel i s americkým prezidentem Trumpem.

„Přijali jsme 154 usnesení, naše vláda jde ostatním zemím příkladem,“ řekl Babiš.

11:14
Dnes

„Moje okolí bylo testováno, já nemám příznaky, tak jsem na testech nebyl. Moje dcera Vivien byla v karanténě do soboty, nicméně je stále doma s mojí paní, která se během epidemie také angažuje. Žiju odděleně, chodím jen do práce a do objektu s kanceláří. Děláme videokonference,“ prohlásil předseda vlády.

11:11
Dnes

Zatím ty nárůsty procentuálně klesají. Máme připravený projekt chytré karantény a zlomový bude konec dubna, kdy se očekává vrchol epidemie. Očekáváme 10 až 15 tisíc nakažených. Koncem května nebo v červnu bychom se mohli dostat do nějakého normálu. Záleží na lidech, jestli budou dodržovat opatření,“ uvedl premiér Andrej Babiš ve vysílání Blesk.cz.

10:53
Dnes

Menší část nakažených koronavirem vykazuje také neurologické potíže včetně zmatení, záchvatů či mrtvice. Takové symptomy u některých pacientů hlásí podle listu The New York Times lékaři po celém světě. Typickými příznaky nemoci COVID-19 jsou kašel, horečka a potíže s dýcháním. Vědci také zaznamenali neobvyklé symptomy v podobě ztráty čichu a chuti či srdečních potíží, nyní tedy zmiňují také neurologické problémy.

10:51
Dnes
!

Premiér Andrej Babiš (65, ANO) bude odpovídat živě na Blesk.cz. V roušce a na dálku se ho bude ptát reportér Jakub Veinlich (36). Proč je lepší přečkat Velikonoce s přísnými omezeními, než režim v Česku na svátky jara uvolnit? Sundáme roušky a jiné ochrany z obličejů spíš v řádech týdnů, nebo měsíců? To zjistíme v online spojení mezi kanceláří premiéra a studiem Blesk Zpráv. Začínáme v 11 hodin, dívejte se.

Andrej Babiš na tiskovce na letišti po příletu letadla s 1,1 respirátory z Číny (20.3.2020)
10:41
Dnes

Skupina dobrovolníků, která se dala dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začala s monitorováním informací o novém typu koronaviru. V textech zveřejněných v českém mediálním prostoru plánuje odhalovat záměrně matoucí informace, poplašné zprávy a dezinformace a popisovat je v rámci pravidelného infoservisu. 

10:35
Dnes
!

Ve středních Čechách je podle hygieniků 408 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, ve středu jich přibylo 30. Zemřeli dosud tři lidé, sedm se vyléčilo.

10:34
Dnes

Výrobce ochranných pracovních pomůcek, společnost Refil z Karlových Varů, výrazně navýšil v posledních měsících produkci respirátorů. Podle obchodního ředitele Jana Česáka jde o statisíce kusů měsíčně. Společnost dodává respirátory třídy FFP3 ministerstvu zdravotnictví, a to zhruba 35 000 kusů týdně.

10:28
Dnes
!

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka žádá v otevřeném dopisu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby garantoval navýšení peněz určených pro poskytovatele sociálních služeb. Jurečka v dopisu uvedl, že zařízení se potýkají s nedostatkem personálu i ochranných pomůcek při aktuální koronavirové krizi. Letos sociální služby na dotacích postrádají 6,83 miliardy korun oproti tomu, o co žádaly, uvedl Jurečka. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) novinářům napsala, že už příští týden by mohl pro sociální služby začít fungovat zvláštní dotační program.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání vlády (31.3.2020)
10:06
Dnes

Maláčová předpokládá dopady koronaviru na sociální služby do deseti miliard korun. Příští týden chce otevřít dotační program pro zhruba 5 000 žádostí.

Jana Maláčová: Tiskovka po jednání vlády o dalších opatření kvůli koronaviru (1.4.2020)
10:03
Dnes
!

Ve Zlínském kraji přibylo pět potvrzených případů nákazy novým koronavirem. V kraji je jich tak 155, nejvíce na Uherskohradišťsku, a to 94.

10:03
Dnes
!

Rusko potvrdilo 771 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet tak překročil 3 500. Podle Reuters jde o rekordní denní nárůst případů.

Rudé náměstí v Moskvě je kvůli epidemii koronaviru zcela prázdné (30.3.2020)Rudé náměstí v Moskvě je kvůli epidemii koronaviru zcela prázdné (30.3.2020)
10:00
Dnes
!

V Královéhradeckém kraji vzrostl počet potvrzených případů COVID-19 o čtyři na 105. Jeden pacient s koronavirem v kraji zemřel, tři se již vyléčili.

Lidé nyní v ČR žijí pod rouškou. Platí totiž zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst
9:58
Dnes

Do karantény na ochranu před šířením koronaviru se v březnu v Česku s e-neschopenkou dostalo celkem 36 000 lidí. Na začátku dubna bylo v izolaci téměř 13 700 osob. Počet od minulého čtvrtka každý den klesá. Nejvíc lidí v karanténě je dál v Moravskoslezském kraji a v Praze.

9:55
Dnes

Americký prezident Donald Trump v boji proti koronaviru ztrácí podporu veřejnosti, jeho kroky nyní považuje za správné 40 procent Američanů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu portálu Politico a společnosti Morning Consult, podle kterého si 47 procent respondentů myslí, že prezident nedělá dost k zastavení infekce.

Americký prezident Donald Trump. (2.4.2020)Americký prezident Donald Trump. (2.4.2020)
9:52
Dnes

Izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman a jeho manželka Chava se nakazili koronavirem. Jedenasedmdesátiletý ministr je s manželkou v izolaci. V Izraeli koronaviru dosud podlehlo 31 lidí a nakažených bylo zaznamenáno přes 6200. 

S pandemií koronaviru se potýká také Izrael.S pandemií koronaviru se potýká také Izrael.
9:49
Dnes

V Číně za středu přibylo 35 lidí nakažených koronavirem a šest dalších úmrtí na nemoc COVID-19. Všechny nové případy infekce jsou importované.

Čína je už z nejhoršího venku.Čína je už z nejhoršího venku.Čína je už z nejhoršího venku.
9:48
Dnes

Ministerstvo obrany na twitteru zveřejnilo informační video o tzv. chytré karanténě.

9:42
Dnes

Řecké úřady nařídily ode dneška dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od Atén, v němž žije na 2 500 lidí. Stalo se tak poté, co se nejméně u 20 běženců z tohoto střediska potvrdila nákaza koronavirem. 

Boj s koronavirem v Řecku.Boj s koronavirem v Řecku.
9:41
Dnes

Do karantény se v březnu dostalo celkem 36 000 Čechů. V izolaci je teď 13 700 osob. Od minulého čtvrtka počet izolovaných klesá.

9:37
Dnes
!

V Libereckém kraji dál přibývá počet nakažených koronavirem. Podle ministerstva jich ráno bylo 121. Devět museli lékaři hospitalizovat.

9:33
Dnes

Občané, kteří neuposlechnou zákaz vycházení vyhlášený na Filipínách kvůli šíření koronaviru a budou rušit pořádek, by mohli být zastřeleni, prohlásil ve středu prezident země Rodrigo Duterte. Aktivisté ostrá prezidentova slova kritizovali a obvinili ho, že vybízí k násilí, stejně jako při svém protidrogovém tažení, během nějž bylo za poslední čtyři roky zabito na 7 000 lidí, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů.

Duterte v televizním projevu zdůraznil, že je klíčové, aby občané při snahách o potlačení šíření koronaviru spolupracovali a dodržovali karanténní opatření. Filipíny doposud zaznamenaly 2 311 případů nákazy a 96 obětí.

Koronavirus na Filipínách.Koronavirus na Filipínách.
9:29
Dnes

Policie zadržela muže, který údajně vyhrožoval zabitím členovi Ústředního krizového štábu a jeho rodině. Muž podle policie poslal víc než 30 e-mailů.

9:26
Dnes

Pardubický kraj spustil pro praktické lékaře a pracovníky v sociálních službách a školství v regionu elektronický objednávkový systém pro získání ochranných prostředků proti koronaviru. Každý si v něm zadá týdenní požadavek na jejich dodávku, aby bylo možné lépe plánovat distribuci z centrálního skladu v Chrudimi. Systém se nevztahuje na lékárníky a zubaře, jejichž zásobení přebírají příslušné komory.

9:18
Dnes

Polsko očekává vrchol pandemie tento měsíc. Vládní mluvčí nevyloučil další omezení pohybu. Země má 2554 potvrzených případů a 43 mrtvých.

Boj s koonavirem v Polsku.Boj s koonavirem v Polsku.

8vox8 ( 2. dubna 2020 11:44 )

..pšouchu air bez přívuně! Pročti si, ty more, ty svoje žvásty a kdo tu tráví čas 24 h denně! Okupujete to tady s xiiomouu jako masařky na chcíplotině..hezky se pozdravte, vemte se za ruce a běžte vyvenčit čoklíky

8vox8 ( 2. dubna 2020 11:41 )

Stát na ně nezapomněl, ale jejich samotný personál a nejspíš neschopné vedení samotného ústavu!!! Bohužel, ale je mnohem jednodušší ukázat veřejně na někoho prstíčkem pokřiveným § a taková xiioma to rááááda bude dále prezentovat a lhát taky

77fugas ( 2. dubna 2020 11:37 )

Magorko, to vůdce firmy tahal z huby odborníky jako králíky z klobouku, tak kde teď jsou?
Jinak je to slast vidět zarytou koblihářku, jak volá opozici o pomoc!

yzet ( 2. dubna 2020 11:35 )

Nelze říct že stát na seniory zapoměl. Přeci na třetí pokus jim určil dobu nákupu. Těm pohyblivým. Odborníci nad takovou péčí přeci jásali. Kdepak jsou teď, nějak ti všichni odborníci mlčí.....

77fugas ( 2. dubna 2020 11:33 )

Asi tak! Krizovej management vůdce Baviš nezvládá, zdravotnictví řídí Prymula, Alenka zoufale vymýšlí jednu blbost za druhou a jezevec z Vysočiny je zalezlej v LDN Lány..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud