Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Koronavirus ONLINE: 1559 případů za čtvrtek. A návrat ze Slovenska i Kanárů bude snadnější

Aktualizováno -
7. května 2021
15:00
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for, sova, kso - 
24. ledna 2020
06:45

Epidemie koronaviru v Česku slábne, za čtvrtek přibylo 1559 nově odhalených případů, o 670 méně než před týdnem. Ve čtvrtek byl v ČR pokořen očkovací rekord, vakcínu dostalo 81 753 lidí. Od pondělí se mění podmínky cestování, Slovensko a Kanárské ostrovy se přesunou do tzv. oranžové kategorie, Izrael do zelené, návrat z těchto destinací bude tak snadnější. Vláda rozhodla, že se děti z druhých stupňů vrátí do lavic i ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině, a to 10. května. Naplno otevřou také školky. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že prosazuje konec rotační výuky na základních a středních školách k 17. květnu. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

  • Česko hlásí k 6. květnu 29 521 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 641 120, vyléčených pak 1 569 862 a vykázaných očkování 3 423 789. V nemocnicích je 2348 pacientů a celorepubliková incidence je 118 nakažených za 7 dní na 100 tisíc obyvatel. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
  • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
  • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
  • Od 3. května se otevřel 2. stupeň základních škol v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze, zbylé kraje by měly následovat o týden později. Děti z 1. stupně se budou testovat jen jednou týdně. 10. května se počítá i s otevřením obchodů a o týden později slibuje vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) otevření zahrádek restaurací.
  • Od 10. května dne definitivně padá povinnost nosit roušky či respirátory venku, nutné budou jen na místech, kde se kumuluje víc lidí, typově na zastávkách MHD.
  • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

KORONAVIRUS V ČESKU I VE SVĚTĚ
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
17:36
7. 5. 2021

Britská centrální banka neočekává vlnu bankrotů britských podniků poté, co vláda ukončí opatření na podporu ekonomiky, kterou zasáhly negativní dopady pandemie covidu-19. Uvedl to dnes hlavní ekonom banky Andy Haldane.

Řada nových firemních dluhů je sjednána na dlouhé období, což podle Haldaneho zvyšuje šance, že je podniky dokáží splatit a že bankroty nezaznamenají výraznější vzestup ze současných relativně nízkých úrovní.

Britský hrubý domácí produkt (HDP) se loni kvůli pandemii propadl o rekordních 9,8 procenta. Vyhlídky ekonomiky však nyní podporuje rychlé tempo očkování proti covidu-19. Více než polovina britské populace už dostala minimálně jednu dávku vakcíny.

17:12
7. 5. 2021

Chudým zemím se kvůli krizi v Indii prodlouží čekání na covidové vakcíny s nimiž počítal mezinárodní vakcinační program COVAX. Stalo se tak poté, co Dillí oznámilo, že vakcíny potřebuje přednostně pro sebe.

„COVAX již nepočítá s tím, že dodávky vakcín společnosti Serum Institute budou v květnu obnoveny,“ uvedla dnes v Ženevě mluvčí Gavi. Program COVAX, který pro středně- a nízkopříjmové země vytvořila Světová zdravotnická organizace, z velké části spoléhal právě na dodávky z indického institutu Serum, který je největším výrobcem vakcín na světě.

17:01
7. 5. 2021

Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením „skutečné bilance pandemie“ přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu. Podle studie vládní statistiky výrazně zkreslují situaci i v Česku a na Slovensku.

„Jakkoli otřesná se pandemie covidu-19 může zdát, tato analýza ukazuje, že skutečná bilance je výrazně horší,“ řekl ředitel IHME Chris Murray. Nové poznatky podle něj mohou pomoci veřejnosti pochopit rozsah koronavirové krize, úřadům zase poskytují další podklady pro plánování.

16:54
7. 5. 2021

Indie se potýká s mohutnou druhou vlnou pandemie. Jen tento týden v ní přibylo více než 1,57 milionu nově potvrzených případů nákazy. 

Ve venkovských oblastech jsou lidé s covidem-19 odkázáni na provizorní venkovní zařízení, kde jsou kapačky zavěšeny na stromech. S přibývajícími úmrtími jsou zahlcená i krematoria a pohřebiště.

Zahlcení zdravotnického systému odráží od dubna dění na sociální síti Twitter, pomocí níž se mnoho Indů snaží sehnat kyslík, nemocniční lůžka, ventilátory, místa na jednotkách intenzivní péče či testy. 

Mnozí indičtí zdravotníci, opoziční představitelé i soudci nejvyššího soudu volají po zavedení celonárodních omezení. Vláda premiéra Naréndry Módího čelí kritice, že nedělá dost a přenechává zodpovědnost na vedeních jednotlivých států, které často nemají dostatečné prostředky. Situace v zemi je tak dramatická, že mezi příznivci zavedení uzávěry jsou i obchodníci, kteří vědí, že se případné zpřísnění dotkne jejich podnikání.

16:36
7. 5. 2021

Trh práce v Kanadě v dubnu přišel zhruba o 207.100 pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti vystoupila na 8,1 procenta. Oznámil to dnes kanadský statistický úřad. Výsledek nepříjemně překvapil analytiky, kteří sice s úbytkem pracovních příležitostí kvůli novým protipandemickým opatřením počítali, nikoliv ale s tak velkým. V březnu byla míra nezaměstnanosti na 7,5 procenta.

Výsledek odráží zejména situaci v lidnatých provinciích Ontario, Québec a Britská Kolumbie, kde v dubnu platila nová omezení v souvislosti s pandemií. 

16:22
7. 5. 2021

Soud na Madagaskaru dnes v odvolacím řízení potvrdil 44měsíční trest vězení pro bývalého ministra spojů a člena opozice Harryho Laurenta Rahajasona. Soud mu připisuje organizování nepovolného protestu souvisejícího s elixírem, jejž proti covidu-19 prosazuje prezident Andry Rajoelin.

Rajoelina propaguje výluh na bázi pelyňku jako účinnou látku proti covidu-19. Postavili se proti tomu mnozí madagaskarští lékaři a jeden z nich Berija Ravelomanantsoa byl loni zatčen, když o tom rozpoutal debatu na facebooku.

16:10
7. 5. 2021

Debatu o tom, jak může Evropská unie lépe dbát na sociální otázky v době hospodářské krize vyvolané pandemií zahájili dnes odpoledne prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku. 

„Musíme zajistit, aby sociální aspekty byly prioritou,“ prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová při příchodu na jednání. Fond o celkovém objemu 750 miliard eur (19,5 bilionu korun) by podle ní měl přispět například k tomu, aby se země postaraly o lidi ohrožené ztrátou práce či chudobou. Důležité podle ní bude i podpořit rekvalifikace a tvorbu nových pracovních míst v rámci přechodu ke klimaticky šetrné a digitální ekonomice.

15:57
7. 5. 2021

Obchodníci s novými i ojetými auty očekávají po otevření autosalonů růst prodejů o deset až 20 procent. Velká část značek sice během půlročního uzavření provozoven využívala on-line prodej, ten však plný provoz většinou zcela nenahradil. Prodej bude v autosalonech probíhat za přísných hygienických opatření. 

Za první čtyři měsíce vzrostl prodej nových aut v ČR o 12,6 procenta na 68.510 vozů. Proti roku 2019, který nebyl zasažený koronavirem, je to o 17 procent méně.

15:50
7. 5. 2021

Ministerstvo průmyslu u programu COVID veletrhy k dnešku hlásí 183 žádostí za 302 mil. Kč. Podnikatelé mohou o podporu žádat do 31. května, na pomoc je vyčleněno 600 milionů korun. Dnes to na svém Twitteru uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

 

15:43
7. 5. 2021

Ve Španělsku už začal legislativní chaos, co se týče nových pravidel proti šíření koronaviru, která začnou platit od neděle v různých regionech, napsal dnes deník El Mundo.Zatímco baskický nejvyšší soud zamítl tamní vládě pokračování nočního zákazu vycházení, soudy ve Valencii či na Baleárských ostrovech omezení vycházení v noci povolily.

Ve Španělsku v neděli skončí nouzový stav, který tamní vláda vyhlásila loni v říjnu kvůli covidu-19 a který umožňoval regionálním vládám omezit volný pohyb lidí bez souhlasu soudů. Ta je ale velmi rozdílná v jednotlivých autonomních oblastech. Nejhorší je situace v Baskicku, nejlepší v Baleárech.

15:31
7. 5. 2021

Od pondělí se na linky městské hromadné dopravy (MHD) ve Zlíně a Otrokovicích vrátí další školní spoje. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO) tím reaguje na návrat dalších žáků do škol, ke kterému přistoupila v rámci rozvolňování opatření proti šíření koronaviru vláda. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil mluvčí dopravce Vojtěch Cekota.

„K dosud provozovaným účelovým školním spojům, které slouží v pracovních dnech převážně k přepravě žáků do škol nebo k jejich přepravě do místa bydliště po skončení vyučování, přibudou od pondělí 10. května 2021 některé další školní spoje,“ uvedl Cekota.

15:19
7. 5. 2021

 V Jihomoravském kraji přibylo v uplynulých sedmi dnech 1417 nových případů nákazy covidem-19, což představuje 119 nových případů na 100.000 obyvatel, což je o 312 nových případů covidu-19 méně než před týdnem. 

15:10
7. 5. 2021

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters.

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO). Tento krok by umožnil chudším zemím, aby si vakcíny vyráběly pro vlastní potřebu. Zatím jsou vakcíny dodávány převážně do bohatých států, které je vyvinuly, upozornila agentura Reuters.

Země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly, a to včetně USA. Americký prezident Joe Biden ale ve středu uvolnění patentů překvapivě podpořil. 

15:02
7. 5. 2021

Návštěvu předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha v Tokiu může zhatit prodloužení nouzového stavu v Japonsku. Přísná opatření kvůli šíření koronaviru platí v hlavním městě a několika dalších prefekturách do 31. května a podle organizačního výboru her není vyloučeno, že inspekční cesta bude muset být zrušena.

V zemi zatím pokračuje volání odpůrců olympijských her po jejich zrušení. Petici na internetu podepsalo během dvou dnů více než 200 000 lidí, podle nichž konání her ohrožuje zdraví a životy Japonců.

14:56
7. 5. 2021

Tržby podnikatelů na Slovensku v dubnu téměř dosáhly úrovně z období před vypuknutím koronavirové krize. Na základě údajů z elektronické evidence tržeb, takzvané e-kasy, o tom dnes ČTK informovala slovenská finanční správa. Po zlepšení epidemické situace začalo Slovensko v dubnu uvolňovat karanténní omezení, která dříve vedla k uzavření většiny prodejen a utlumení poskytování služeb.

Ve druhé polovině dubna Slovensko umožnilo otevřít všem prodejnám a obnovit poskytování ubytovacích služeb turistům. Restaurace už mohou podávat jídlo a nápoje na zahrádkách, interiéry pohostinských podniků zůstávají pro návštěvníky uzavřené.

14:46
7. 5. 2021

Více než 30 nakažených horolezců muselo být evakuováno z úpatí nejvyšší hory světa Mount Everestu. Situace vyvolává obavy, že se koronavirus rozšíří v době, kdy je zde nejvíce rušno. O situaci infromovala AFP News Agency na svém Twitteru. 

14:33
7. 5. 2021

Od pondělí se do kategorie s nejnižším covidovým rizikem přesune Izrael. Oranžové budou na cestovatelské mapě nově Slovensko a Kanárské ostrovy.

Po návratu z tmavě červených zemí, do kterých spadají státy Evropské unie a třetí země, které nejsou uvedené v ostatních kategoriích, je nutné podstoupit první test ještě před vstupem na území ČR.

Pro návraty ze zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie) a ze zemí se středním rizikem nákazy (oranžová kategorie) se bude test ještě před návratem do ČR požadovat pouze v případě, že daná osoba použije k návratu veřejnou dopravu.

Kromě toho jsou z preventivních důvodů osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie povinné nosit po dobu čtrnácti dnů všude mimo domov respirátor, a to i ve venkovních prostorech.

14:25
7. 5. 2021

V Řecku začíná 15. května turistická sezona a ve stejný den budou moci Řekové po půl roce opět cestovat mezi regiony. Budou ale pro to potřebovat negativní test na koronavirus, nebo potvrzení o očkování. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na mluvčí řecké vlády. Zatím není jasné, zda v případě očkování bude nutné mít aplikovány obě potřebné dávky.

Řecká vláda také zvažuje, že od 15. května zruší povinnost zasílání sms zpráv při odchodu z domova, kterou zavedla před rokem a jíž omezila pohyb lidí. Ti zasílají na dané číslo kód podle toho, z jakého důvodu jdou ven, různé kódy byly pro cestu k lékaři, pro nákup či pro venčení psa a zdravotní procházku. 

14:20
7. 5. 2021

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější covidové epidemii. Pro řešení koronavirové krize by dál chtěla využívat program Antivirus.

„Zda bude ještě v tuto chvíli spuštěn kurzarbeit? Já to nepředpokládám. My bychom chtěli tu současnou pandemickou situaci řešit a dokončit pomocí Antiviru,“ řekla Maláčová poté, co Sněmovna schválila novelu s pravidly kurzarbeitu. Aby norma začala platit, musí ji projednat Senát a podepsat prezident. Ministryně neupřesnila, zda, kdy a na jak dlouho navrhne vládě prodloužení podpory z Antiviru. Podle pravidel Evropské unie je možné příspěvky firmám poskytovat do konce letošního roku.

 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) novinářům řekl, že kurzarbeit není ideální řešení pro dobu pandemie a Antivirus je na ni lépe nastaven. Odbory a zaměstnavatelé program chválí. 

14:14
7. 5. 2021

Pražský hrad v pondělí uspořádá pietní akt za oběti pandemie, rozsvítí při něm téměř 30.000 svíček  Hrad uvedl, že první svíčka bude zapálena zhruba v 19:30, poslední přibližně o hodinu později. „Hudba hradní stráže bude hrát od 20:00 do 22:00,“ stojí v pozvánce. Za úplné tmy ve 22:00 je na krátkou chvíli v plánu zhasnutí osvětlení uvnitř nádvoří. S potvrzeným covidem-19. S potvrzeným covidem-19 od loňského března v ČR zemřelo 29.608 lidí.

14:11
7. 5. 2021

 Školy v Libereckém kraji získají chybějící antigenní testy na covid-19 z rezerv, které se distribuují prostřednictvím Národního pedagogického institutu (NPI). 

„Školy, které jich mají nedostatek, si to dojednávají samy přes pobočku institutu, která je v Liberci,“ řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Liberecký kraj tento týden vypomohl víceletým gymnáziím, kam se vrátily děti z nižších ročníků. Pro školy uvolnil ze svých rezerv 4000 antigenních testů, které podle hejtmanova náměstka pro školství Dana Ramzera (ODS) poskytl kraji Svobodný stát Sasko.

14:04
7. 5. 2021

Stát uvažuje o tom, že by v létě antigenní testy na covid-19 už nebyly zdarma každé tři dny jako nyní, ale méně často, řekl ministr Arenberger. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).  „Asi nebudou antigenní testy zdarma každé tři dny, jak je to teď. Ani by to při nízké náloži v populaci nemělo logiku,“ poznamenal.

 

13:57
7. 5. 2021

Plzeňský Prazdroj prodal loni v době pandemie koronaviru v ČR i v zahraničí téměř 11,2 milionu hektolitrů svých piv, meziročně o 4,2 procenta méně. Prodej piva v zahraničí ale meziročně vzrostl o jedno procento na 4,52 milionu hektolitrů. Pivovar zveřejnil počátkem března výsledky loňských prodejů v ČR, které meziročně klesly o osm procent na 6,69 milionu hektolitrů. Také v cizině se snížily prodeje piva v tancích a sudech, ale zájem o balené pivo vzrostl o 17 procent, mnohem víc než v tuzemsku, řekl dnes ČTK generální ředitel Grant Liversage.

13:45
7. 5. 2021

Británie doporučila pro lidi pod 40 let použití jiné vakcíny proti nemoci covid-19 než té od společnosti AstraZeneca. Důvodem je nízké, ale možné riziko vzniku krevních sraženin. S odkazem na britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) o tom dnes informovala agentura Reuters.

Doporučení nijak neovlivní očkovací kampaň Spojeného království, které plánuje do konce července nabídnout alespoň první dávku vakcíny všem dospělým, uvedl zdravotnický poradce vlády Jonathan Van-Tam.

13:38
7. 5. 2021

Ve středočeských nemocnicích leží 140 lidí s covidem-19, o polovinu méně než před dvěma týdny. Situace je stabilizovaná a zařízení se vracejí k běžnému režimu, řekl dnes novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) pandemie setrvale slábne v celém kraji.

ANO_nam_bude_Iip ( 7. května 2021 17:12 )

7vox7 ( 7. května 2021 13:31 )

7vox7 ( 7. května 2021 13:30 )

zase lžeš

7vox7 ( 7. května 2021 13:29 )

ani bych jim to nedovolila

7vox7 ( 7. května 2021 13:29 )

Přesně, se podívej kolik je v Praze testovacích "budek" center? Na každém rohu a všichni dojí jak lidi tak zdravotní pojišťovny!!! To je kšeft..stačí ti jedna železná buňka z Moravskoslezské ze Zlatých hor, k tomu TOI a je vymalováno..a testuješ a dojíš

Zobrazit celou diskusi
Další videa