Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Jádro a plyn jsou zelené zdroje, rozhodli europoslanci. Fiala: „Cesta k soběstačnosti.“

Autor: ČTK, amb - 
6. července 2022
14:19

Poslanci Evropského parlamentu dnes podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Dnešním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel.

Proti taxonomii dnes hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Pro její odmítnutí přitom bylo potřeba 353 hlasů.

Taxonomii podpořila výrazná většina českých europoslanců. Podle českého premiéra Petra Fialy hlasování dopadlo „výborně, tak, jak jsme potřebovali“. „To, co se tady odehrálo, umožňuje České republice využívat jádro jako podporovaný čistý zdroj a to má pro nás zásadní důležitost,“ řekl českým novinářům před odletem ze Štrasburku zpět do Prahy.

Fiala před hlasováním v projevu na plénu EP vyzval poslance, aby „křehký kompromis“ v podobě návrhu Evropské komise neodmítli, a o věci také v úterý večer jednal s vybranými členy EP.

Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.

„Je to černý den pro ochranu klimatu. Dnes tady vyhrála plynová a jaderná lobby,“ komentoval výsledek hlasování německý zelený europoslanec Rasmus Andresen. Podobně nespokojení byli i zástupci druhé nejpočetnější frakce socialistů, podle jejichž prohlášení jde o „zradu klimatických ambicí“.

Připomněli také, že dnešní hlasování dopadlo opačně než předchozí rozhodování klíčových výborů, které námitku podpořily. Naproti tomu spokojení byli s výsledkem zástupci nejpočetnějších lidovců a také liberálové. „Tyto energie nejsou postaveny na stejnou úroveň jako obnovitelné zdroje a jsou stanoveny jasné podmínky,“ zdůvodnil svou podporu taxonomie liberální francouzský šéf výboru pro životní prostředí Pascal Canfin.

Výsledek hlasování doprovodila přímo v plenárním sále hlasitým projevem nesouhlasu skupina mladých aktivistů, kteří přišli oblečení v tričkách potištěných velkými písmeny dávajícími dohromady nápis „zrada“. Desítky aktivistů odmítajících taxonomii či naopak podporujících jádro se shromáždily i před budovou EP.

Rozhodnutí Evropského parlamentu je výbornou zprávou nejen pro ČR, ale i pro celou Evropu. „Otevírá se nám tak cesta k energetické soběstačnosti, která je pro naši budoucnost naprosto klíčová,“ uvedl v reakci na hlasování europoslanců na sociálních sítích premiér Petr Fiala (ODS).  Za vítězství zdravého rozumu to označil i bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

„Stálo nás to obrovské úsilí. V posledních dvou letech jsme společně s Francií a dalšími zeměmi vyvinuli velký tlak a z jádra, které bylo téměř odepsané, jsme nakonec udělali klíčový bezemisní zdroj. Je dobře, že součástí je i plyn, který bude plnit úlohu přechodového zdroje,“ sdělil ČTK Havlíček.

Europoslankyně Pirátů Markéta Gregorová dnes dopoledne v televizní debatě na CNN Prima News řekla, že námitku podpoří. Uvedla, že jí vadí zařazení plynu, který se podle ní dostal do taxonomie mimo jiné na základě tlaku ruských lobbistů.

Video  Expert pro Blesk o konci ruské ropy v EU: Má to háček! A Putina to tlačí dávat slevy  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

horaIysa ( 7. července 2022 09:54 )

A kdo tyhle "výhodné" smlouvy uzavíral? Tahle vláda? Proč to neřešila vláda minulá? Měli na to 4 roky. Tenhle problém je známý už hodně let.

tom999 ( 6. července 2022 22:42 )

Úsporná domácnost - Domácí pohodlí s rozumem E-ON

E.ON je holdingová společnost se sídlem v Essenu - NEMECKO, je jedním z předních světových energetických společností se silným postavením na trhu v Evropě.

a co radi . . . . Nerušený spánek – ložnice
Přetopená ložnice nemusí znamenat jen finanční problém.
Pro klidný a zdravý spánek potřebujeme mít v místnosti asi
18 °C.

. . . . Mytím nádobí v myčce
ušetříte 30 až 65 % vody.... usetrite ?? vodu , ale prodelate prachy na chemikaliiich a elektrine . . . .

tom999 ( 6. července 2022 22:23 )

Evropská unie (EU) je oficiálně politická a ekonomická unie, která si klade za cíl zlepšit spolupráci v Evropě..... Ve snaze o prevenci hrůz druhé světové války, ale také jako prostředek dohledu nad dalším případným německým zbrojením, uzavřelo šest západoevropských států v dubnu 1951 Pařížskou instituční smlouvu, která založila Evropské společenství uhlí a oceli (Montánní unie, ESUO). Tato dohoda vstoupila v platnost v roce 1952. Právě uhlí a ocel byly považovány za hlavní strategické suroviny té doby.....

. V roce 1985 tak byla přijata Schengenská dohoda o postupném odstraňování kontrol na společných hranicích. V roce 1990 byla podepsána i druhá Schengenská dohoda...

S ohledem na blížící se přistoupení dalších států byla přijata Smlouva z Nice (2001), která měla přizpůsobit instituce EU novému počtu členů.

2009 byla připravena nová smlouva – Lisabonská, jejímž základem byla právě odmítnutá Smlouva o Ústavě pro Evropu.....

TAKZE KDY s k o n c i konecne Evropska u n i e . . . . RVHP se zhroutilo 1949-1991 - 4 2 L E T !!!!!!

E U - - - 1985- ???? takze + 42 let KONEC Evropske unie !!!!! v roce 2 0 2 7 !!!!!

tom999 ( 6. července 2022 22:14 )

budeme mit S T E S T I . . . jako to dopadlo s RVHP - RVHP neboli Rada vzájemné hospodářské pomoci - založena v Moskvě v roce 1949 na popud sovětského vůdce Josifa Visarionoviče Stalina.

A TAK nejak TO m a k a l o , azzzzz soudruzi ZBLBLI - Koncem 80. let se spolupráce zemí RVHP orientovala na užší ekonomickou integraci, na vytváření vazeb v kooperacích a na specializaci v jednotlivých výrobních oborech. Rozvíjela se široká mezinárodní spolupráce a výměna výsledků vědeckotechnického vývoje..... K O N E C - Poslední zasedání RVHP se konalo 28. června 1991 v Budapešti a vedlo k dohodě rozpustit RVHP do 90 dnů.

Jirik-ta ( 6. července 2022 20:50 )

Dnes se může je 6.7. (1415) Máme svátek.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa