Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Fiala v europarlamentu o českém předsednictví: Drtivá kritika Ruska a podpora jádra

Autor: ČTK - 
6. července 2022
10:36

České předsednictví v Radě Evropské unie má před sebou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Při dnešním projevu v Evropském parlamentu to řekl český premiér Petr Fiala. Zmínil přitom inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině.

„Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou vlnu, využívá energetické suroviny jako svou zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi,“ řekl předseda české vlády. „Tím hlavním úkolem v následujícím období bude nalézt jednotnou a silnou shodu na takových opatřeních, která negativní dopady současných krizí na naše občany co nejvíce zmírní,“ pokračoval.

Podle českého premiéra jsou rychlý růst životních nákladů nebo problémy s dodávkami potravin výzvy, kterým je nejlepší čelit společně. Česko při hledání shody může hrát klíčovou roli, neboť coby země předsedající jednáním Rady EU bude do konce roku jakýmsi moderátorem složitých vyjednávání mezi zástupci sedmadvaceti členských zemí.

Fiala v dnešním projevu zopakoval pětici pilířů předsednictví, které jeho vláda představila minulý měsíc. Obsáhle se mimo jiné věnoval otázce energetické bezpečnosti a uvedl, že ČR je připravena pracovat na koordinaci zásob plynu před nadcházející zimou. „Podporujeme dobrovolné společné nákupy podle modelu, který se osvědčil během covidové krize,“ řekl v projevu, kterému v zasedacím sále EP naslouchalo několik desítek ze 705 členů.

S tímto tématem souvisí i otázka, o níž se bude dnes krátce po poledni v europarlamentu hlasovat. Poslanci mají možnost zablokovat návrh takzvané taxonomie, který by jadernou a plynovou energetiku, byť dočasně a s jistými podmínkami, zařadil mezi projekty klasifikované jako prospěšné pro unijní klimatické cíle.

Fiala v projevu vyzval členy EP, aby „složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli“.

Video  Fialův projev k národu: K drahotě přispěla minulá vláda, Rusko nás chce vydírat  - Česká televize
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 7. července 2022 21:01 )

No, co se dívám na dokumenty z EP, tak je tam Fiala za pěkného joudu a dostává pořádnou čočku­...nep­řipra­vený žvanil narazil

wp3t ( 7. července 2022 12:15 )

Tato stránka nefungujeWeb www.blesk.cz momentálně tento požadavek nemůže zpracovat.
HTTP ERROR 500

a dneska znovu, jde jim o to, aby si zůstal přihlášený na některém tom jejich serveru a oni mohli sledovat veškeré tvé aktivity.
Něco jako stále zapnutý internet v mobilu, aby ti mohli posílat reklamy cílené na to místo, kde zrovna seš. A na to mi mladý člověk odpoví, že je to dobře, kdyby se ztratil v lese, tak ho najdou. S tím, že dnešní mladí do lesa vůbec netrefí.

wp3t ( 7. července 2022 12:10 )

Zemana maj v kapsičce u toho fialovýho sáčka místo kapesníčku, protože mu na něho něco bruselští nahlásili a on totálně sklapnul.

wp3t ( 7. července 2022 12:08 )

mně nešlo o přihlášení ale odhlášení. Dneska se to vysvětlilo, dostal jsem při přihlášení nabídku, že když to podepíšu, tak můj nick a heslo budou platit na další čtyři sledovací servery. A až po třetím odmítnutí mi to povolilo jen místní přístup. Fiala a brusel přitvrzují?

karmazdarma ( 6. července 2022 21:04 )

Tak to bude asi "Epidemie", u nás taky není.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa