Čtvrtek 10. října 2024
Svátek slaví Marina, zítra Andrej
Oblačno, déšť 17°C

Česko a dalších pět zemí chce po EU reakci na růst cen energií. Plynu na zimu je prý dost

Autor: ČTK - 
6. října 2021
13:10

Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom dnes odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.

Unijní země se v posledních týdnech zabývají otázkou, jak zmírnit dopady růstu cen energií, s nimiž se potýkají v důsledku hospodářského oživení a nedostatečných zásob plynu. Dnes se budou problémem zabývat ministři životního prostředí, už nad ránem při neformálním summitu EU ve Slovinsku hovořili o nutnosti koordinovaného postupu španělský premiér Pedro Sánchez a předseda české vlády Andrej Babiš.

„Znovu jsem vyzval (předsedkyni EK) Ursulu von der Leyenovou, aby to řešila, okamžitě,“ řekl Babiš novinářům při odjezdu ze summitu. Pokud EU bleskově nesáhne ke společným opatřením, budou všechny vlády čelit podobným protestům, jaké zažívala Francie v podobě hnutí žlutých vest, dodal český premiér. Komise na příští týden chystá návrh, který má unijním státům umožnit lépe reagovat na dopady zdražení a řešit jeho příčiny.

Sánchez se podle zdrojů z jednání odvolával na společnou výzvu, kterou vedle ekonomických ministrů jeho země a Česka podepsali jejich kolegové z Francie, Řecka a Rumunska. „Zaprvé je nutný společný přístup na evropské úrovni. Potřebujeme evropský metodický nástroj ke koordinaci národních opatření, abychom mohli okamžitě reagovat na dramatický růst cen,“ uvedli ministři.

Eurokomisařka uklidňuje obavy

EU by podle nich měla zjistit, proč jsou současné smlouvy na dodávky plynu nedostatečné, a vytvořit společná vodítka pro nákup rezerv plynu. Unijní země mají také lépe koordinovat nákupy plynu, aby si zajistily lepší vyjednávací pozici, navrhují státy.

Komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová dnes v debatě s europoslanci prohlásila, že unie má dostatečné zásoby plynu na nadcházející zimu, měla by ale zvážit společné nákupy a urychlit přechod na levnější obnovitelné zdroje energií. Také šéfka komise dnes zopakovala, že podobným krizím unie předejde využíváním takzvaných čistých zdrojů.

Česko a čtveřice dalších států rovněž požaduje reformu trhu s elektřinou, která má zajistit, aby cena pro spotřebitele více odpovídala nákladům na její výrobu v jednotlivých zemích. V současnosti je cena elektřiny na unijním trhu svázána s cenou plynu, což chce změnit především Francie. Jiné státy v čele s Německem se ale k reformě stavějí spíše skepticky.

Je potřeba snížit závislost na zemích vyvážejících plyn

Návrh pětice zemí v nepřímé narážce zvláště na Rusko zdůrazňuje nutnost snížit závislost na zemích vyvážejících plyn a podporovat přechod na výrobu energie ze slunce či biomasy. Dopis zároveň zdůrazňuje, že by EU měla zajistit větší předvídatelnost trhu s emisními povolenkami, jejichž vysoké ceny na summitu kritizoval Babiš.

Komise se chystá návrhy ke společnému postupu zveřejnit příští týden a šéfové unijních států o nich budou jednat na řádném summitu za dva týdny v Bruselu. Zatímco budování strategických zásob či možné oddělení cen elektřiny a plynu tento týden předsedkyně komise Ursula von der Leyenová zmínila jako možné kroky, k reformě trhu s povolenkami se dnes druhý nejvýše postavený člen unijní exekutivy Timmermans vyjádřil vyhýbavě. Obchodování s povolenkami podle něho není zásadní příčinou prudkého růstu cen energií.

„Problém je jinde. Spočívá v podmínkách trhu, kde v současnosti nejvyšší poptávka za 25 let způsobila to zvýšení cen,“ řekl před dnešním zasedáním ministrů životního prostředí Timmermans. Emisní povolenky podle něj ovlivnily růst cen energií „minimálně, nejvýše z jedné pětiny“.

Video  Zdražování v Česku a vyšší ceny energií: Co na to politici?  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

janek490 ( 6. října 2021 14:25 )

ABSOLUTNI SPINA, PLYN Z RUSKA JDE DO EVROPY ZA 220 DOLARU , JAKO VZDY STEJNA CENA. PRASATA NENAZRANA Z EVROPSKE UNIJE NAM TO UMELE ZVYSUJI , ABY SE SAMI NAKAPSOVALI. TED SE PLYN V EVROPE OBCHODUJE ZA 1250 DOLARU, KDE JE LOGIKA?
ALE URCITE ZA TO ZASE BUDOU RUSACI , NA TY SE HAZE UPLNE VSECKO.
KRYSY EVROPSKE NENAZRANE UKAZUJOU ZA CO NAS MAJI, ZA IDIOTY

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa