Sobota 23. října 2021
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Polojasno 11°C

Lídři EU i s Babišem řešili zdražování energií. A našli mezery v jednotné obraně

Autor: ČTK - 
6. října 2021
09:05

Evropská unie musí jednat v obranné a bezpečnostní politice aktivněji a samostatněji. Zároveň však má dbát na udržení a rozvoj partnerství se Spojenými státy a dalšími spojenci v NATO. Po neformálním jednání prezidentů a premiérů členských zemí, které konkrétní závěry nepřineslo, to uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. Hlavy členských států v obranné a bezpečnostní politice shodu nenašli. Tématem bylo i posilování společné obrany či budoucí vztahy s Čínou, rozdílné názory jednotlivých lídrů však pracovní večeře ve Slovinsku nesjednotila. Několik politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO) krátce hovořilo o potřebě společně řešit růst cen energií, na větší debatu však nedošlo.

 

Šéfové unijních států se ve slovinském podhorském sídle Brdo pri Kranju sešli poprvé od neúspěšného konce spojenecké mise v Afghánistánu, který podle řady evropských politiků ukázal přílišnou závislost EU na Washingtonu. Jejich debata se točila i kolem zářijového uzavření bezpečnostního paktu mezi USA, Británií a Austrálií označovaného zkratkou AUKUS, které podle některých evropských politiků rovněž přidalo na naléhavosti myšlenkám na větší vojenskou nezávislost bloku.

„Aby se EU stala efektivnější a asertivnější na mezinárodní scéně, musí posílit svou schopnost jednat samostatně,“ uvedl po jednání Michel v prohlášení, které na rozdíl od podobných neformálních summitů nebylo společným komuniké lídrů. Podle šéfa summitů musí unie rovněž lépe prosazovat své zájmy ve vztahu k Číně, která je „konkurentem, partnerem a systémovým protivníkem“.

EU je v otázce bezpečnostní politiky nejednotná

O posílení globální role EU hovoří lídři unijních institucí již od nástupu nové Evropské komise před dvěma lety. Zejména kvůli nejednotě členských států, které v otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky musejí rozhodovat jednomyslně, se však ráznější přístup vůči mocnostem, jako je Čína nebo Rusko, zatím EU prosadit nepodařilo.

Andrej Babiš se zúčastnil summitu ve Slovinsku. Lídři členských států EU jednali o obraně, vztazích s Čínou i zvyšování energií Andrej Babiš se zúčastnil summitu ve Slovinsku. Lídři členských států EU jednali o obraně, vztazích s Čínou i zvyšování energií | ČTK / AP / Darko Bandic

Rozdělená je i v otázce vytvoření vlastních vojenských sil, které prosazuje Francie či Německo, některé státy východního křídla unie jsou však zdrženlivější a odkazují na spolupráci v NATO. Podle Michela se lídři ke globální strategii a bezpečnostní politice vrátí na prosincovém summitu a březnové vrcholné schůzce, jejímž hlavním tématem bude společná obrana.

Andrej Babiš upozornil na kriticky rychlý růst energií

Babiš či premiéři Španělska nebo Řecka na závěr večeře krátce otevřeli téma rychlého růstu cen energií, jehož dopad chce řada států zmírnit pomocí společných opatření. Volají například po společném nákupu energií či změně pravidla, podle něhož jsou na unijním trhu svázány ceny elektřiny a plynu, což v současnosti zdražuje elektřinu. Další země v čele s Německem se k reformním návrhům stavějí spíše skepticky.

Andrej Babiš se zúčastnil summitu ve Slovinsku. Lídři členských států EU jednali o obraně, vztazích s Čínou i zvyšování energií Andrej Babiš se zúčastnil summitu ve Slovinsku. Lídři členských států EU jednali o obraně, vztazích s Čínou i zvyšování energií | ČTK / AP / Darko Bandic

Michel však širší diskusi odmítl s tím, že tématu věnují lídři podstatnou část řádného summitu za dva týdny v Bruselu. Tam již budou mít na stole návrhy možných opatření, které představí příští týden Evropská komise.

luder ( 8. října 2021 11:20 )

Škoda Auto končí výrobu. Zatím pro letošek. Tak hlavně že se řeší Green Deal hovadiny, ale práce pro lidi nebude. V době brutálního zdražení úplně všeho nás VW zase obětoval. Díky německá matko! --- Za to můžeme především poděkovat předsedovi senátu Vystrčilovi z ODS- SPOLU alias Tchajwanci, který nám narušil vztahy a dodávky s Čínou!

luder ( 8. října 2021 10:16 )

Hlavně nevolit promigrantské strany! Piráty - Stan a ODS - KDU-ČSL - Top09 - prostě slátaniny! O řezače hlav tady snad nestojíte? Migranty ze zemí kde má mnohde žena hodnotu menší než koza? Záleží na každém z nás co bude volit; takže volte správně pro náš národ!

luder ( 8. října 2021 08:36 )

Proč volit ANO a Ing. A. Babiše!
Od nástupu do vlády zvedl: - minimální mzdu z 8 500 na 15 200 kč - průměrnou mzdu z 25 768 na 35 285 kč - průměrný důchod z 11 065 na 15 351 kč - plat sestřičkám z 28 963 na 55 000 kč - plat lékařům z 59 556 na 95 669 kč - plat učitelům z 26 535 na 41 469 kč - ostatním profesím ve školství z 15 480 na 24 125 kč - policistům z 32 646 na 49 534 kč - hasičům z 33 904 na 50 146 kč - lidem v armádě z 36 961 na 51 308 kč - ve státní sféře z 25 880 na 39 569 kč! -- Minulé vlády v čele s ODS nedali nic; Kalousek za top přidal důchodcům 45 kč a to už musel! - Jeden za všechny, všichni za Andreje Babiše!

luder ( 8. října 2021 08:06 )

Tomu všemu
má předcházet mlha o jakési
digitalizaci. Nemohou přece ihned
odhalit své plány.
Jak by to
tu mělo vypadat, vidíme v Praze,
kde je primátorem Pirát Hřib.
Důchodci by
měli být lovnou zvěří, bez
jakýchkoli práv a pokud bydlí
sami, měli by se starat o
migranty. Měli by být ponižováni a
šikanováni mládeží, všude kde se
objeví. V obchodech, lékárnách a
pod.
Zavázali se
u Sörose k likvidaci Slovanů a
začali by u těch bezbranných. To je tak v kostce
jejich program. A společný program
demobloku a Pirátů by byl dovršen.
Zdá se vám to málo ?

luder ( 8. října 2021 08:06 )

Americký novinář žijící
v Praze, Erik Best, pravil: "Kdyby Piráti vyhráli
volby a premiérem se stal feťák
Bartoš, tak počítejte s tím, že :
- nejdřív by likvidovali
vše, co zavedlo ANO. např.
valorizaci důchodů a vrácení
jejich výší na dobu před rokem
2017.
- dále by
legalizovali svoji milici ANTIFA,
která by rozpoutala v republice
peklo. Byla by nad policií.
- a konečně
by došlo k tomu, k čemu se
zavázali u George Sörose, t.j.
zaplavit republiku ilegálními
migranty.
- a nejen
to, definitivně by odstranili
Benešovy dekrety, aby začala
konečná likvidace českých zemí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa