Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno, bouřka 25°C

Uvolnění patentů na vakcíny? Unijní lídři shodu nenašli, i Babiš za večer změnil názor

Autor: ČTK - 
8. května 2021
11:20

Hospodářské oživení Evropské unie po pandemii je hlavní náplní sobotního neformálního jednání prezidentů a premiérů členských zemí. Během druhého dne schůzky v portugalském Portu se budou bavit o tom, jak krizové investice co nejlépe využít k podpoře klimaticky šetrné a digitální ekonomiky. Na okamžité podpoře uvolnění vakcínových patentů shodu nenašli, premiér Andrej Babiš (ANO) to označil za nesmysl. Podle Charlese Michela to není rychlé řešení nedostatku vakcín, EU je otevřena diskusi. Na závěr se na dálku spojí s indickým premiérem Naréndrou Módím.

Český premiér Babiš po večerním jednání lídrů zemí Evropské unie považuje uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 za nesmyslné. V pátek se přitom k takové možnosti stavěl kladně.

Otázka možného uvolnění patentů na vakcíny šéfy zemí EU rozděluje. Dosud se například Francie, Itálie nebo Španělsko stavěly za návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo má ale opačný názor. Podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové není uvolnění patentů cesta, jak rychle pomoci mnoha zemím světa k vakcínám. Bohaté státy by podle ní měly spíše vyvážet svoji produkci.

Babiš v pátek vpodvečer novinářům řekl, že by byl pro návrh. „Ohledně patentů, včera (v pátek) jsem sledoval tu diskusi a myslím, že je to nesmysl,“ řekl však dnes premiér. Neumí si představit, že i kdyby byly patenty uvolněny, byl by někdo schopen okamžitě začít vakcíny vyrábět.

Babiš kritizoval export vakcín

Český premiér kritizoval, že Evropa pokračuje v masivním exportu vakcín do jiných zemí. „Vystoupil jsem s tím, že bychom měli nejdřív dodávat vakcíny našim spoluobčanům,“ řekl. „Tím nechci říct, že nebudeme pomáhat jinde, ale každý stát se to snaží řešit,“ doplnil.

Babiš v pátek řekl, že chce předsedkyni Evropské komise požádat, aby zkusila získat na červen dodatečné množství vakcín proti covidu-19. Komise by se podle něj měla zabývat i tím, zda neudělat celoevropskou kampaň na podporu očkování.

Summit probírá i dopady koronaviru, životy milionům lidí

Dopolední debata se bude točit také kolem sociálního dopadu koronavirové nákazy, které zhoršila životní podmínky milionům lidí. Šéfové států a vlád by se měli ve společném prohlášení přihlásit k tomu, že se vlády místo dosavadní záchrany míst ohrožených krizí budou soustředit na tvorbu nových či že budou více usilovat o narovnání pracovních podmínek mužů a žen.

Video Tisková konference ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. (7.5.2021) - ČTK/Blesk

Po poledni ukončí summit videokonference s premiérem druhé nejlidnatější země světa. Obě strany by se podle unijních činitelů měly shodnout na obnově jednání o obchodní a investiční dohodě, kterou chtějí uzavřít i kvůli obavám z rostoucího vlivu Číny. Indie v posledních desetiletích snižovala či rušila některá omezení pro export ze zemí EU, inkasuje však stále vysoká cla za dovozy některých zemědělských výrobků či aut.

bizon_pepa ( 8. května 2021 12:41 )

Mýlíš se. Babiš jeno zjistil, co na to angela. Vždycky jede podle ní. Divím se spíš tomu, že nemá problém s odcizením patentů. To bych očekával spíš od francie a obecně od pirátů.

krapotkin ( 8. května 2021 12:17 )

Ještě se někdo diví, že Babiš změnil za večer názor ? Vždyť on je jako korouhvička, názory mění podle toho odkud fouká větší balík peněz pro jeho ANOfert.

pindokuk ( 8. května 2021 11:55 )

Podle prognóz vědců ,začne po roce další kolo očkování znovu,za rok všichni, i ti nyní očkovaní ZTRATÍ IMUNITU !!!.Zase budeme žebrat u těch západních grázlů??
Kde chcete vzít z finančně zničeného státu na ty předražené humusy?

Přitom všechny západní vakcíny se užívají pouze NA ZÁKLADĚ VÝJIMKY !! tzn. bez toho, aby proběhly standardní povolovací kroky //KTERÉ BY TRVALY 3 AŽ 5 LET!//. A navíc jsou pod ochranou “soudní nedotknutelnosti”


Po očkování Astrou zeneka už je tolik nebožtíků,že to mainstream těžko zahrabe pod koberec.
A jak je víc a víc úmrtí, ten sajrajt si časem nikdo nenechá píchnout.
PROČ se pořád dehonestuje ivermectin a SputnikV ??
Opět jsme protektorát?? MNICHOV NÁM NESTAČIL?

Manowar ( 8. května 2021 11:51 )

Ještě by se zjistilo,že je to předražené placebo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa