Ministři laškují s odkladem brexitu. „Radši posun, než s tím třísknout,“ říkají

22. 2. 2019
23:07

Tři ministři britské vlády v pátek naznačili, že by mohli podpořit odklad odchodu země z Evropské unie, pokud poslanci odmítnou plán premiérky Theresy Mayové pro novou dohodu s EU.

Ministr obchodu Greg Clark, ministryně práce Amber Ruddová a ministr spravedlnosti David Gauke dali ve společném prohlášení najevo, že se příští týden přidají na stranu rebelů, aby zabránili odchodu Británie z EU 29. března bez dohody.

Ministři poukázali na to, že času rychle ubývá a země stojí před rozhodnutím. Vyjádřili přitom naději, že v jednáních s unií dojde v příštích několika dnech k průlomu. To by umožnilo představit novou dohodu parlamentu.

Zároveň s tím prohlašují, že pokud poslanci dohodu bezprostředně neschválí, bylo by lepší odložit termín odchodu Británie z EU, než Evropskou unii opustit 29. března s třísknutím.

Obavy z tvrdého brexitu však přetrvávají. Irská vláda proto dnes představila balíček opatření navržených pro zmírnění dopadu možného brexitu bez dohody, ačkoli doufá, že je nebude muset uplatnit.

Vývoj kolem britského odchodu z Evropské unie budou vedle dalších otázek příští týden při pracovní schůzce probírat německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Video Brexit vs porod Meghan. Britové mají podle českého velvyslance v Londýně zájem o obojí. Rozhodne se už brzy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Irsko má plán pro tvrdý brexit

Brexit bez dohody by zasáhl Irsko mnohem výrazněji než další země EU a představoval by hrozbu pro křehký mír v Severním Irsku, který na konci minulého století umožnilo hlavně odstranění hranice s Irskem. Pro zmírnění potenciálních dopadů připravila irská vláda rozsáhlý zákon, na jehož přípravě se podle irských médií podílelo devět ministrů.

Po 29. březnu by v případě brexitu bez dohody zajistil Irům dostupnost nejdůležitějších služeb a produktů, jako je zdravotnická péče či přeshraniční autobusová doprava. Vláda chce také umožnit pokračování společných grantových programů s Británií a navrhuje řadu nástrojů na pomoc podnikům. „Nemůžeme vyvážit všechny škody, které napáchá (brexit bez dohody), ale děláme, co můžeme,“ řekl irský ministr zahraničí Simon Coveney. Šéf diplomacie řekl, že Irsko čelí potenciálnímu „stavu nouze“, a doufá proto, že připravovaná opatření nebudou nakonec potřeba.

zdenek43 ( 28. února 2019 09:59 )

jinak nadokresleni toho , ze anglani nevedi??? .. priklad - Jan Kraus: Historka s mýdlem - https://www.youtube.com/watch?v=C4hsf3Guvak , trva to jen 6,17 snad si konecne predstavite jak anglani jsou mimo .. ++ Hotelové mýdlo Toto je skutečná korespondence jednoho londýnského hotelu s jedním z hostů. Hotel se nakonec rozhodl uveřejnit dopisy v Sunday Times. Vázená slecno pokojská, prosím nenechávejte v mé koupelne zádná hotelová mýdla. Privezl jsem si své vlastní toaletní mýdlo zn. Dial. Odneste prosím tech sest nepouzitých mýdel z policky pod lékárnickou a také ta tri mýdla ze sprchového koutu. Prekázejí mi. Dekuji, S. Berman Vázený pokoji 635, nejsem Vase pravidelná pokojská. Vase pokojská má dnes volno a bude zpátky ve ctvrtek. Odnesla jsem 3 hotelová mýdla ze sprchového koutu, jak jste pozadoval. Tech 6 mýdel jsem odnesla z policky, aby Vám neprekázela. Dala jsem je na krabici s papírovými kapesnícky, pro prípad, ze byste zmenil názor. Pridala jsem pouze 3 nová mýdla, protoze mám instrukce od vedení nechávat na kazdém pokoji 3 mýdla denne. Doufám, ze nyní je vse v porádku. Kathy, pokojská Vázená slecno pokojská - doufám, ze jste moje pravidelná pokojská. Zrejme Vám Kathy nerekla o mém upozornení ohledne hotelových mýdel. Kdyz jsem se vcera vecer vrátil do svého pokoje, zjistil jsem, ze jste pridala 3 malá mýdla Camay na policku pod lékárnickou. Budu zde v hotelu bydlet 14 dní a privezl jsem si své vlastní toaletní mýdlo zn. Dial. Nebudu tedy potrebovat tech 6 malých mýdel na policce. Prekázejí mi, kdyz se holím, cistím si zuby atd. Odneste je, prosím. S. Berman Vázený pane Bermane, assistant manager, pan Kensedder, me dnes ráno informoval, ze jste mu vcera vecer telefonoval a nebyl jste spokojen s hotelovým servisem na svém pokoji. Pridelila jsem Vasemu pokoji novou pokojskou. Prijmete mou omluvu za zpusobené nepríjemnosti. V prípade dalsích problému me, prosím, kontaktujte, osobne vse vyresím. www.people.cz/fun/cs/articles-detail/aid-1

zdenek43 ( 28. února 2019 09:51 )

Anglani vubec vlastne nevedi ??? a vubec si nechteji pripustit "" KOLIK BIJE "" . . . . ++ bylo by lepší odložit termín odchodu Británie z EU, než Evropskou unii opustit 29. března s třísknutím..... Velká Británie spustila článek 50. - 30.3.2017 TAKZE anglani meli DVA roky - 2 roky - Jako první krok by měla Evropská rada přijmout pokyny pro jednání. V těchto pokynech budou stanoveny obecné postoje a zásady, na základě kterých pak Evropská komise jménem Unie povede se Spojeným královstvím rozhovory. Hlavním vyjednavačem bude za Komisi Michel Barnier..... "" 2017 - Hlavní vyjednavač Komise už Británii minulý týden varoval, že pokud se nepodaří dospět k dohodě, bude to mít pro zemi vážné následky. Čtyři miliony občanů EU v Británii o britští občané v Unii budou čelit nejistotě ohledně svého budoucího postavení, řekl Barnier. Varoval také, že odchod bez dohody by vedl ke znovuzavedení cel a v anglickém přístavišti Dover se objeví dlouhé řady kamionů. Problémovým bodem jednání bude i požadavek EU na to, aby Londýn zaplatil 60 miliard eur jako „účet za rozvod“. Unie žádá, aby se to stalo ještě předtím, než začnou jednání o budoucí obchodní dohodě. ""

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa