Brexit při svíčkách: Mayová povečeřela s irským premiérem. „Dohody lze dosáhnout,“ říkají

Autor: ČTK - 
8. 2. 2019
22:45

Británie se stále může vyhnout odchodu z Evropské unie bez dohody, není ovšem jasné, zda je možné dohody dosáhnout do konce března. Před setkáním s britskou premiérkou Theresou Mayovou to dnes v Dublinu řekl irský premiér Leo Varadkar. Zároveň zdůraznil, že na večeři s Mayovou, která do Dublinu přijela, nehodlá o podmínkách brexitu vyjednávat.

„Dohody lze dosáhnout,“ řekl veřejnoprávní televizi RTÉ Varadkar. Irský premiér dnes před setkáním s Mayovou navštívil Severní Irsko, kde se setkal se zástupci všech hlavních severoirských stran včetně Demokratické unionistické strany (DUP).

Na hlasech DUP je v britské Dolní sněmovně závislá menšinová vláda premiérky Mayové. Předsedkyně strany Arlene Fosterová je zároveň jednou z nejostřejších kritiček současné podoby brexitové dohody.

Podle Varadkara je toho ale mnohem více, co vládu Irské republiky a severoirskou DUP spojuje, než co je rozděluje. „Myslím, že všichni se chtějí vyhnout brexitu bez dohody, všichni se chtějí vyhnout tvrdé hranici (mezi Irskem a Severním Irskem) a všichni chtějí, aby Británie a Irsko měli - ať už se stane cokoli - nadále velmi blízké politické i ekonomické vztahy,“ řekl Varadkar.

Leo Varadkar povečeřel s Mayovou. Předávali si dojmy z brexituLeo Varadkar povečeřel s Mayovou. Předávali si dojmy z brexitu | 

„Často je tomu tak, že když sdílíte všechny své hlavní cíle, je možné najít řešení,“ dodal irský premiér.

Řešily se dojmy, nikoliv pojmy

Dnešní večerní schůzka Mayové a Varadkara má být podle předsedy irské vlády příležitostí podělit se o různé pohledy na brexit, nikoli však vyjednávat o jeho podmínkách. Tato jednání podle Varadkara přísluší pouze EU a Británii.

„Bude zdůrazňovat, co hledáme: právně závazné změny v dohodě o odchodu Británie z EU, které parlament chce, aby dohodu schválil,“ řekla dnes odpoledne k záměrům Mayové před večeří s Varadkarem mluvčí britské vlády.

Británie by měla Evropskou unii opustit 29. března. Dohodu, kterou vláda premiérky Mayové vyjednala v Bruselu, ale poslanci Dolní sněmovny v lednu odmítli. Předsedkyně vlády se nyní snaží dosáhnout právně závazných změn v dohodě. EU nicméně odmítá dohodu znovu otevírat.

Hlavním sporným bodem je otázka budoucího režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Obě strany si přejí zachovat režim bez přísných hraničních kontrol. Takzvaná irská pojistka, která jim má zabránit a na které se Londýn s Bruselem původně dohodly, vadí řadě britských poslanců. Mnoho z nich v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
zdenek43 ( 9. února 2019 12:14 )

joooo a ted jen a jen sklizi co zaseli ....... aby se dostali k MOCI -zabrnkali na STRUNU .... a ted si VELKA BRITANIE velmoc - dafinitivne podrizla vetev VELMOCI - - je to jenom sstat lhari-populistu-vyzirku ....... ++ sílící hlasy pro opuštění Evropské unie reagovali konzervativci vedení premiérem Davidem C a m e r o n e m , který v kampani před parlamentními volbami v roce 2015 slíbil, že v případě svého vítězství vyhlásí do konce roku 2017 referendum o pokračování nebo ukončení členství Spojeného království v EU. Volby vyhrál a referendum se konalo 23. června 2016. Sám Cameron se před referendem podílel na kampani propagující pokračování členství, ale část členů konzervativní strany se naopak angažovala ve prospěch odchodu.......... 10. listopadu 2015 • 120 Britský premiér David Cameron dnes vyzval k omezení volného pohybu osob uvnitř Evropské unie a k omezení sociálních dávek pro občany EU přicházející do Británie. Předseda britské vlády to řekl v projevu o požadavcích reforem unie, které jsou podmínkou pro setrvání Británie v EU před nadcházejícím referendem o členství v unii....... USPEL V EU - socialni davky 20.2.2016 - Cameron má dohodu. - Jednou z největších překážek dohody byla možnost snižování přídavků na děti pro občany EU, kteří pracují v Británii nebo jiné členské zemi, ale jejich děti bydlí v jejich rodném státě. To se mnoha zemím, především střední a východní Evropy nelíbilo. - Státy se nakonec shodly, že Británie bude muset dávky do zahraničí vyplácet i nadále, ale pouze v té výši, v jaké je vyplácí ta země, ve které děti žijí. TAKZE EU 27 ustupovala - co ANGLANI CHTELI tooooooo akceptovali aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa presto ANGLANI SE ROZHODLI Z EU Z D R H N O U T .........

zdenek43 ( 9. února 2019 12:02 )

Brexit (z anglického Britain a exit) je zkrácené označení pro proces ukončení členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii. K tomu má dojít na základě rozhodnutí britských voličů v referendu, které se konalo 23. června 2016. Vzhledem k tomu, že článek 50 byl aktivován 29. března 2017, okamžik odchodu byl stanoven na 29. března 2019 v 11 h večer britského času (o půlnoci SEČ). ....... TOTO JE ZAKLAD ........ DVA ROKY - 2 ROKY - Anglani meli na TO si TO vyresit ............ nooo a Britská vláda schválila brexitovou dohodu - 14.11.2018 25.11.2018 - Summit 27 zemí EU podpořil text dohody o brexitu. Po 17 měsících tvrdých jednání Premiéři a prezidenti 27 zemí Evropské unie podpořili návrh dohody o odchodu Británie z EU i politickou deklaraci o budoucích vztazích. Na twitteru to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Podpora obou dokumentů se na dnešním mimořádném summitu EU očekávala; šéfům států a vlád zabralo rozhodnutí přibližně půl hodiny. Rozsáhlá smlouva na 585 stranách textu upravuje okolnosti samotného brexitu, týká se například udržení práv občanů EU v Británii po jejím odchodu z bloku či vyrovnání britských finančních závazků vůči unii. Kromě jiného řeší také přechodné období po brexitu do roku 2020.

prasatkopepicek ( 9. února 2019 08:02 )

Idioti se nechali zblbnout a ted co s tim? Referenda by mela byt az po pohovoru u psychologa a IQ testech. Pak to takhle dopada kdyz maji idioti hlasovaci pravo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa