Ministři na tajném jednání chtěli odložit brexit. Hranice mají hlídat kamery?

Autor: ČTK, for - 
6. 2. 2019
07:40

Členové britské vlády tajně jednali o plánech na odložení odchodu Británie z Evropské unie o osm týdnů. S odvoláním na své zdroje o tom ve středu informoval web deníku The Telegraph. Premiérka Theresa Mayová přitom dlouhodobě odmítá odložit termín brexitu, který je nyní stanoven na 29. března. Odchod Británie z EU komplikuje spor o režim na irské hranici. Podle listu The Sun pracuje Londýn už deset měsíců na řešení v podobě moderního technologického systému založeného na kamerách rozpoznávajících SPZ.

Podle serveru The Telegraph někteří členové vlády jednali tajně o plánu na odložení brexitu, ačkoli tyto rozhovory sama premiérka Mayová označila za „kontraproduktivní“.

Ministři se chtějí podle informací britského listu dohodnout s EU na dvouměsíčním odkladu brexitu, a to v případě, že se nakonec podaří Dolní sněmovnou protlačit brexitovou dohodu, kterou loni vyjednala s Bruselem premiérka Mayová.

Osm týdnů by totiž bylo podle nich zapotřebí pro přijetí potřebných doprovodných zákonů. Británie by měla v případě dohody na tomto plánu zůstat do 24. května členem EU za stejných podmínek jako doposud.

Mayová odklad odmítá

Na úterním zasedání vlády Mayová podle serveru The Telegraph nicméně pokárala členy kabinetu, kteří veřejně hovoří o možnosti odložení termínu brexitu. Premiérka ve svých veřejných proslovech trvá na tom, že Británie Evropskou unii opustí v poslední březnový pátek.

Mayová zamíří do Bruselu ve čtvrtek. Stejně jako už dnes irský premiér Leo Varadkar bude i ona s unijními představiteli jednat hlavně o takzvané irské pojistce. Ta je součástí brexitové dohody a má zajistit, aby na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou nevznikla po brexitu přísně střežená hranice.

Odejít znamená odejít, hlásají příznivci úplného odtržení Británie od EU.Odejít znamená odejít, hlásají příznivci úplného odtržení Británie od EU. | 

Pojistka se ale nelíbí řadě britských poslanců, kteří kvůli ní v lednu odmítli vládní brexitovou dohodu podpořit. Mayová chce nyní dosáhnout v otázce pojistky právně závazných změn v dohodě. EU to odmítá.

Na hranicích mají být kamery rozpoznávající SPZ

List The Sun dále uvedl, že britské ministerstvo pro brexit už deset měsíců tajně pracuje na plánu, jak udržet i po brexitu irskou hranici bez kontrol. Dosáhnout toho chce pomocí sledovací technologie, kterou nabídla japonská firma Fujitsu. Systém je podle The Sun založený na kamerách, které rozpoznávají automobily podle jejich poznávacích značek, a pracuje i s technologií GPS. K prvnímu testování by měl být systém připraven podle The Sun v březnu.

Doporučujeme
tomik007 ( 9. února 2019 20:05 )

Ministři na tajném jednání chtěli odložit brexit - doufam ze to je nejaka kachna...

mandat ( 7. února 2019 12:42 )

Zase maniluplujete, v demokratickem referendum se Anglie rozhodla, ze vypadne z diktatury EU a basta.Nechapu,proc se kolem toho tolik mele.Jsko proc ? Protoze vysledek nepasuje EU ? Budou jim chybet ty miliardy,co dostavaji od Anglie,nic jineho v tom neni.Merkel ma problemy doma,nejsou penize na nic, vse se dava na migranty.Vse se zdrazuje, do duchodu pujde Zapadni Evropa asi az v 80 a tohle vsechno chcete take v CR ? Zdrazovani,kriminalitu migrantu,nespokojenost,zivorici duchodce a nemocni se budou posilat na smrt tim, ze se jim zdrazi leky,nebo proste leky nebudou k dostani.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa