Tvrdý brexit dopadne i na Česko. Ekonomika oslabí, varuje Petříček

16. 2. 2019
17:01

Vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody by mohlo českou ekonomiku podle vládních odhadů oslabit o 0,5 až jedno procento hrubého domácího produktu (HDP). Na okraj mnichovské bezpečnostní konference to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Stále ale věří, že se brexitu bez dohody podaří vyhnout.

„Máme několik možných variant. Ty dopady samozřejmě budou v případě tvrdého brexitu. Odhady jsou mezi 0,5 až jedním procentem HDP,“ uvedl šéf české diplomacie.

„Je to poměrně zásadní dopad, takže já věřím, že není v zájmu ani jedné strany, aby došlo k tomu, že Velká Británie odejde z Evropské unie bez dohody,“ poznamenal.

Na britské straně by podle něj dopady byly nejspíš ještě výraznější. „Ta praktická stránka odchodu (v takovém případě) bude ještě komplikovanější. Již dnes se ve Francii připravují na neskutečně dlouhé kolony kamionů, které nebudou odbavovány, protože není na základě čeho je odbavovat,“ řekl také s tím, že podobné problémy by nejspíš přišly i v letecké dopravě a dalších oblastech.

Nákladní kamióny demonstrují, jak by to vypadalo, kdyby došlo na „tvrdý brexit“.Nákladní kamióny demonstrují, jak by to vypadalo, kdyby došlo na „tvrdý brexit“. | 

I proto si Petříček přeje, aby k brexitu bez dohody nakonec nedošlo. „Já stále věřím, že se řešení nalezne. Je tu stále možnost odložení toho termínu, pokud britská strana bude o to žádat,“ uvedl k jedné variantě.

Británie má unii opustit 29. března. I přes opakovaná vyjednávání se zatím nepodařilo najít způsob vystoupení, s nímž by byl spokojen jak Londýn, tak Brusel.

1912 ( 27. února 2019 06:39 )

EU je diktát který ovládají zločinci USA i NATO !!!

petr12 ( 21. února 2019 10:11 )

Pocheho vypatlanec a výsledek katastrofa pro volby CSSD jeho podpora pro 14 sirotku syřanu je sebevraždou CSSD.Nic odpornějšího než Šrojdrová a ted Petříček je vidět jen u křiváku,lidovcu a ted i CSSD je to politický humus.

zdenek43 ( 21. února 2019 09:55 )

skutecny odbornik na ekonomii ...... Mgr. Tomáš Petříček, M.A., Ph.D. - Vystudoval magisterský a doktorandský program oboru mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Obhájil zde disertační práci na téma "Perspektivy energetické bezpečnosti Evropské unie". V průběhu studia absolvoval také pobyt na Université Libre de Bruxelles....... takzeeeeeeeee , je to vystudovany jako za TOTACE ...... Večerní univerzita marxismu-leninismu (zažitá zkratka VUML) byla forma vzdělávání určená především členům Komunistické strany Československa. Na okresní úrovni to bylo nejvyšší dosažitelné stranické vzdělání. Šlo o studium externí – při zaměstnání, trvalo tři roky a bylo zakončeno zkouškou. Rozvíjející se poznání marxismu-leninismu mělo upevňovat třídní vědomí posluchačů, vychovávat k samostatnému politickému myšlení, schopnosti správně se orientovat, k tvořivému uplatňování získaných znalostí ve vlastní politické práci a pobízet k aktivitě při uskutečňování politiky Komunistické strany Československa. Získané teoretické a praktické znalosti po tříletém studiu měly v absolventovi upevnit komunistické přesvědčení a přimět ho k aktivnímu životnímu postoji. Rámcový obsah vzdělávání[editovat | editovat zdroj] marxisticko-leninská filozofie, politická ekonomie, vědecký komunismus, dějiny Komunistické strany Československa, zkušenosti a politika Komunistické strany Sovětského svazu, teorie a praxe výstavby strany. Posluchači skládali předmětové zkoušky a na závěr získali vysvědčení. Komunistická strana Československa uplatňovala do roku 1989 svou vedoucí úlohu v tehdejší společnosti i různými formami mimoškolního politického, t.zv. „stranického vzdělávání pracujících“. ..... Mgr. Tomáš Petříček, M.A., Ph.D. - Prošel řadami Mladých sociálních demokratů. V roce 2005 se stal politickým referentem zahraničního oddělení ČSSD a v roce 2006 jeho vedoucím. V letech 2007 až 2009 byl asistentem poslance Evropského parlamentu Libora Roučka....

zdenek43 ( 21. února 2019 09:45 )

..... není není vůbec jisté, zda se Británii podaří vyjednat výhodnější obchodní smlouvy se stěžejními obchodními partnery.!!!!!!!!!! Británie se bez evropských partnerů neobejde Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká je však skeptická, pokud jde o vyhlídky Británie dohodnout si po brexitu lepší podmínky pro volný obchod. „Britská premiérka dala světu jasně najevo, že Británie je připravena opustit jednotný evropský trh. Chce mít také volné ruce při ujednání nových obchodních pravidel se třetími stranami, včetně těch celních. Opuštění jednotného evropského trhu nebude pro Británii jednoduché, protože přibližně padesát procent obchodu se zbožím a službami je spjato se zeměmi EU,” sdělila Novinkám. „Obchodní závislost Británie na EU je příliš vysoká na to, aby si mohla dovolit vyškrtnout evropské země ze seznamu obchodních partnerů. Ztráta vstupu na jednotný evropský trh ovlivní více britský obchod se službami než se zbožím,” uvedla Milučká s tím, že není není vůbec jisté, zda se Británii podaří vyjednat výhodnější obchodní smlouvy se stěžejními obchodními partnery. „Jak celý proces vystoupení z EU, tak i vyjednávání a implementace nových obchodních smluv bude trvat určitou dobu. Podle toho, jak výhodné smlouvy se Británii podaří vyjednat s jednotlivými obchodními partnery, tak se bude měnit struktura obchodování," dodala analytička.

cesky_novinar ( 21. února 2019 02:10 )

dokonalý pitomec s vepřovou palicí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa