Část kosmetiky a opalováků obsahuje rakovinovou látku, EU to odmítá uvádět na obalech

Autor: Mii - 
11. 3. 2019
05:20

Existuje vážné podezření, že způsobuje rakovinu, na obalech to ale napsáno nebude. Aktivisté dlouhé roky bojují za to, aby kosmetika obsahující oxid titaničitý byla prodávaná s varováním, že může ublížit. Dokonce návrh protlačili až k Evropské komisi. Z jejich snahy ale nejspíš nic nebude, protože komise má v plánu povinné varování odmítnout. Podle aktivistů za to může rozsáhlá lobby ze strany výrobců kosmetiky a oxidu, které je orgán vystaven, informuje DailyMail.

Opalovací krémy, zubní pasty nebo make-up. Oxid titaničitý je často používaná složka nejen kosmetiky, kterou výrobci oceňují pro schopnost odrážet ultrafialové záření. Z toho důvodu se používá například i při výrobě barev nebo plastů.

Dlouho látka nevzbuzovala žádné emoce. Postupem času ale začalo vznikat podezření, že pokud se vdechne, může vést k tvorbě zhoubných nádorů a nakonec rakovině plic. To představuje problém například u opalovacích krémů ve spreji, při jejichž používání člověk oxid titaničitý vdechuje. Podle odborníků to prokázaly testy na zvířatech.

Oxid titaničitý tak dostal nálepku „potenciálního karcinogenu“ a zdravotníci začali požadovat, aby byl buď zakázán, nebo alespoň kosmetika varovala na svých obalech, že tuto látku obsahuje. Jako možný karcinogen označuje oxid titaničitý Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) i Světová zdravotnická organizace (WHO). Francie dokonce loni používání látky zakázala úplně.

Nebezpečný precedent

K celounijnímu zákazu látky nedojde. A pravděpodobně ani nedojde k povinnému varování na obalech kosmetiky, která ji obsahuje. Evropská environmentální kancelář (EBB), skupina sdružující přes 140 občanských organizací z oblasti ochrany životního prostředí, upozornila, že komise to odmítne zavést kvůli rozsáhlé lobby, které čelí.

Výrobci kosmetiky a oxidu titaničitého podle EBB investovaly desítky milionů do toho, aby komise varování zdravotníků i ECHA ignorovala. Skupina to nazývá odmítáním vědeckých poznatků za účelem komerčního profitu a vytvořením nebezpečného precedentu.

„Je úplně jasné, že barvy ve spreji nebo opalovací krémy můžete vdechnout. Ale komise to nechce řešit. Odmítnout varování lékařů pro zachování prodeje toxického produktu je prostě nesprávné,“ uvedla EBB. „Vidíme, jak tento obor utrácí miliony za drahé právníky místo toho, aby investoval do bezpečnějších výrobků,“ stěžovala si.

Asociace výrobců oxidu titaničitého (TDMA) ale tvrdí, že žádné prokazatelné vědecké důkazy, že by látka způsobovala rakovinu, neexistují. Upozorňuje také, že obavy se týkají pouze vdechování oxidu titaničitého, jeho pojídání je naprosto bezpečné. Evropská komise se bude záležitostí zabývat při zasedání 14. a 15. dubna.

Brod12 ( 11. března 2019 06:23 )

To je super správa lidi mažte se

Zobrazit celou diskusi
Další videa