Pozor na nekvalitní „opalováky“: Hygienici zkoumali krémy, každý pátý neprošel

Autor: Mii - 
18. června 2017
12:15

S přibývajícím sluncem přibývá i potřeba ochrany proti nebezpečným UV paprskům. Jelikož mohou způsobit závažné zdravotní problémy, je stěžejní, aby prostředky určené k ochraně před nimi splňovaly svoji funkci. Hlavní hygienik ČR proto loni vyhlásil velké testování opalovacích krémů, zda odpovídají příslušným právním předpisům. Téměř čtvrtina testem zveřejněným na webu ministerstva zdravotnictví neprošla.

Každá krajská hygienická stanice v Česku testovala tři přípravky. Cílem bylo zjistit, zda značení na obalech krémů odpovídají normám nastaveným Evropskou komisí, jestli uvedená hodnota SPF (výše ochranného faktoru) skutečně odpovídá tomu, jak přípravek před sluncem ochrání, a jestli k tomu má výrobce potřebné doklady.

Celkem prošlo testem 43 vzorků. Devět z nich bylo shledáno nevyhovujícími. Jejich nedostatky neohrožovaly spotřebitele na životě, ale i tak kvůli nim byly staženy z trhu. Dvacet přípravků na trh dodávala česká odpovědná osoba, zbytek osoba se sídlem v jiném členském státě EU.

Hlavní nedostatky, které byly zjištěny, se týkaly označování. Jen u jednoho krému byl problém tak závažný, že mohlo dojít k poškození zdraví. Ve třech případech, kdy za produkt odpovídal Čech, byla výroba krému ukončena, v jenom se přípravek vrátil na trh s upravenou recepturou. Stejně tak ve třech případech, kdy za produkt odpovídal Evropan, byl výrobek zrušen a ve zbývajících případech byla upravena balení.

Nedostatky byly zjištěny u „opalováků“:

• SEBAMED MULTI PROTECT SUN LOTION SPF 50 – deklaroval vyšší ochranu, než poskytl

• Baby Sebamed 50 light sun spray – deklaroval vyšší ochranu, než poskytl

• HELIOS HERB – mléko na opalování, OF 6 nízká ochrana – špatné informace na obalu

• HELIOS HERB – krém na opalování, OF 20 střední ochrana – špatné informace na obalu

• Heliocare SPF 90, gel na opalování – deklaroval vyšší ochranu, než poskytl

• AMICA, olej na opalování, OF 6 – špatné označení UVA

• Sun fun SPF 6, Sun Protection Lotion, High Protection – špatné označení UVA, chybějící kontaktní osoba

• SUNNY DAYS Sun Cream Medium Protection, SPF 15 - špatné označení UVA, chybějící kontaktní osoba

• SUN VITAL opalovací krém pro děti SPF 40 – zavádějící informace na obalu, chybějící varování před obsaženou potenciálně nebezpečnou látkou

Český distributor značky Sebamed výsledky testu rozporuje, podle společnosti Mark Distri je u letošních opalovacích krémů vše v pořádku. „Všechny naše výrobky jsou v aktuálním roce 2017 označeny v souladu s nařízením Evropské unie, tzn. nedeklarují vyšší ochranu, než poskytují. Zároveň nikdy nedeklarovaly vyšší SPF faktor než skutečně garantují. Označení velmi vysoká ochrana označuje faktor SPF vyšší než 50, vysoká ochrana pak SPF 30-50. Označení velmi vysoká ochrana nepoužíváme u žádného z výrobků uvedeného do distribuce v tomto kalendářním roce,“ uvedla firma.

Podle stanov musí být výrobek bezpečný pro lidské zdraví. Pokud je na něm špatně označena ochrana proti UV záření, v důsledku které může dojít k poškození zdraví, není možné jej za bezpečný považovat. Zároveň je třeba, aby opalovací krémy měly na svém balení upozornění týkající se použití a kontaktní osobu. Tvrzení typu „totální blok, 100% ochrana, celodenní ochrana“ jsou zakázány.

6 otázek a odpovědí o opalovacích krémech, které potřebujete v létě znát:

Video Vše o opalovacích krémech - Adam Balažovič

Smrcekkate ( 19. června 2017 14:57 )

Mažu děti Sebamedem od mimi a nikdy se mi nespálily, ale každopádně mě to vyděsilo! Tak jsem se zajímala přímo u zdroje a je to tak, že kategorie "vysoká ochrana" je asi faktro 100 (od 50 výš). Teda nějaká stanová plachta nebo co a opalovák s takovým faktorem už je příliš ne? Čili když Sebamed padesátka deklaruje vysokou ochranu, nemá sice faktor 100, ale má faktor 50, který je na obalu a spadá do kategorie vyšší ochrany. ..Prostě zase slovíčkaření v támci v EU. Tak to opravdu nevím, co je účel těchto hygienických opatření. Děsit lidi?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud