Italové zablokovali kvůli migrantům celý summit. Babiš dohodě v Bruselu nevěří

Autor: ČTK, kal - 
28. června 2018
21:00

Ve snaze prosadit do závěrů dnešního summitu Evropské unie své požadavky týkající se migrační problematiky, zablokoval italský premiér Giuseppe Conti schválení už domluvených závěrů schůzky k tématům, jako je obrana a bezpečnost či digitalizace evropského hospodářství. O těchto tématech se šéfové států a vlád bavili odpoledne a v podvečer, diskuse o migraci je ale teprve čeká u neformální večeře.

„Protože si jeden členský stát vyhradil svou pozici k celým závěrům, žádné závěry nejsou v této chvíli přijaty,“ uvedl Preben Aaman, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska, který unijním summitům předsedá. Několik diplomatů ČTK potvrdilo, že onou zemí je právě Itálie.

Conte ostatně už při příchodu oznamoval, že je k podobnému kroku odhodlán, když před novináři žádal, aby EU přešla od slov k činům a Itálii se dostalo v migraci konkrétní pomoci. Řím žádá, aby se všechny země Unie přihlásily ke sdílení odpovědnosti za migranty, kteří jsou zachráněni ve Středozemním moři.

Bez přijetí tak - přinejmenším prozatím - zůstaly závěry týkající se evropské obrany a bezpečnosti, podpory postupu Evropské komise v gradujícím obchodním sporu s USA, budoucího dlouhodobého rozpočtu Unie, či přístupových rozhovorů s Albánií a Makedonií.

Babiš: Představy Itálie jsou absolutně jiné než Rakouska

Český premiér Andrej Babiš (ANO) před začátkem večeře, kde se lídři mají právě migrací zabývat, novinářům řekl, že najít shodu bude podle něj velmi obtížné právě kvůli Italům.

„Představy Itálie jsou absolutně jiné než naše a myslím, že i jiné než Rakouska,“ řekl Babiš. Už před začátkem summitu Babiš vyjádřil pochybnosti, že EU se na řešení migrace shodne.

Kvůli dosavadnímu vývoji summitu byla v Bruselu zrušena společná tisková konference Donalda Tuska a šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

cezar8 ( 29. června 2018 10:12 )

Vše, u čeho asistuje Merklová, Junker je založeno na zákeřném obelhávání veřejnosti. Evropa krutě doplatí na to, že neuzavřela hranice hned na počátku přívalu migrantů, a Merkel je do Evropy ještě zvala a podporovala aby sem přišli. Země od Řecka po Španělsko měly chránit své hranice, to nedělali, tak ať si to sami vyřeší.....

asijo ( 29. června 2018 05:24 )

Ty by si měl požádat ošetřujícího lékaře o silnější léky.

marmat ( 28. června 2018 21:48 )

Italové po 4 letech nastoluji pravidla.... Bylo zřejmé, kdo jde z války a KDO "za štěstím"...... Od prvního člunu. Pořádek se nyní rodí / startuje z nuly na sto! !!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa