Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

Poche našel židli na ministerstvu. Valachová kárá Zemana a chce vědět víc

Autor: Jakub Veinlich - 
28. června 2018
05:20

Ministerstvo zahraničí přebírá jako pověřený šéf Jan Hamáček, jinak šéf ČSSD a nový ministr vnitra. Nastoupil tak dočasně na místo Miroslava Pocheho, kterého odmítl prezident Miloš Zeman jmenovat. Spekuluje se, zda z vlastní vůle, nebo na přání premiéra Andreje Babiše (ANO) s vědomím Hamáčka. Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová Blesk Zprávám řekla, že bude chtít určitě celou situaci vysvětlit. Poche zase popsal, jak bude vypadat jeho role politického tajemníka na ministerstvu.

„Detailní informace jako poslanecký klub v tuto chvíli nemáme, předpokládám, že je brzy dostaneme, ale máme zásadní informaci, že předseda strany Jan Hamáček navrhnul jako kandidáta pana Pocheho a předseda vlády Andrej Babiš skutečně tuto nominaci oficiální cestou jako návrh na nominanta na ministra zahraničí panu prezidentovi odeslal,“ řekla Blesk Zprávám Kateřina Valachová, bývalá ministryně školství, která je teď místopředsedkyní poslaneckého klubu ČSSD.

„Z tohoto pohledu máme pocit, že pan prezident neakceptoval návrh a jakým způsobem se bude dál postupovat, to je otázka dalších letních měsíců,“ připojila Valachová.

Valachová: Zeman je na hraně ústavy

„Prezident by návrh premiéra akceptovat měl. Z mého pohledu se pohybuje na hraně ústavy. Pokud nominaci opravdu nehodlá ani v nejbližších týdnech, tak je tu určitě možnost pro podání kompetenční žaloby,“ dodala Valachová, podle které by tato žaloba byla ale až krajním řešením. Podat ji navíc může jen předseda vlády, což Andrej Babiš zatím odmítá.

Video Jmenování nové vlády Andreje Babiše - Blesk TV

„Pokud by ji předseda vlády podal, tak podle právníků by v ní byl asi úspěšný, politika je ale nejen o paragrafech, ale i o reálné politice,“ popsala Valachová, podle které bude chtít sociální demokracie najít dohodu, podle které by prezident nakonec Pocheho ministrem jmenoval.   

„Bezpochyby to ale pro ČSSD není určitě uzavřená záležitost. Ta situace je mimořádná, nic podobného se ještě v minulosti nestalo, ale nepokládám to za jednoznačné porušení ústavy v tuto chvíli,“ doplnila Valachová.

Byl druhý seznam a bez Pocheho? Babiš a Hamáček: Kdepak

Web Aktuálně.cz se odvolává na dva zdroje přímo z Pražského hradu, podle kterých Zeman první Babišův návrh na jmenování Pocheho odmítl. Premiér tak dodal druhý seznam ministrů, na kterém už byl v kolonce ministra zahraničí navržený Jan Hamáček. Šéf ČSSD nicméně tvrdí, že žádný druhý seznam podle jeho informací nebyl.

„Předpokládám, že tak jak mě informoval Jan Hamáček, tak pan premiér splnil závazek koaliční smlouvy a navrhnul mě ke jmenování. Víc po ničem nepátrám,“ řekl k tomu Blesk Zprávám Poche.

Premiér Andrej Babiš ve večerním vysílání České televize odmítl, že by na Hrad odesílal nějaký druhý seznam, kde by jméno Miroslava Pocheho nefigurovalo. 

„Budeme chtít vidět kopii dopisu, která odešla na Hrad, protože buď jedna, nebo druhá strana lže,“ řekl v ČT předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.  

Poche bude politický tajemník

Ať tak, či tak Miroslav Poche i přesto na ministerstvo zahraničí nastoupí. A bude jedním z nejbližších spolupracovníků pověřeného ministra Jana Hamáčka.

„Budu politický tajemník,“ potvrdil Poche Blesk Zprávám informaci, se kterou přišel jako první iHNed.cz. „ Což je funkce, která tam byla v historii, ale nebyla obsazená a je to i funkce, která odpovídá tomu, že nespadá pod státní službu, do které kvůli funkci europoslance nemohu,“ doplnil Poche pro Blesk Zprávy.

Nějakou dobu teď bude dočasně kloubit obě funkce dohromady. Hned po svém nástupu do Černínského paláce má začít koordinovat práci resortu, aby usnadnil Hamáčkovi jeho vládní dvojroli, protože vedle pověřeného ministra zahraničí je především ministr vnitra.

Zemanův tým a Poche ladí noty

Paradoxní přitom je, že už teď postupně Poche komunikuje kvůli zahraničním otázkám s okolím prezidenta Zemana. „První schůzka už by měla být příští týden – ne tedy přímo s panem prezidentem, ale s lidmi, kteří řeší zahraničně politické otázky. Ta situace je nestandardní, takže se musíme naučit nějakou komunikaci,“ připustil možné překážky Poche.

Se Zemanem se přitom Poche dost možná v příštích dnech ale přece jen potká. A to právě jako zástupce ministra zahraničí. Ministerstvo a Hrad totiž budou koordinovat účast na summitu NATO, na kterém má zastupovat Českou republiku Miloš Zeman. Summit se shodou okolností koná 11. a 12. července, začíná tedy v den, kdy vláda Andreje Babiše bude žádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru a podpořit by ji měl přijít i prezident.

Video S prezidentem v Lánech - Miroslav Poche - redakce Blesk

Poche nevyloučil, že by se některých summitů či ministerských setkání na nižších úrovních účastnil za Českou republiku v nové funkci on.

Europoslanec a politický tajemník Miroslava Poche očekává stejně jako Kateřina Valachová, že se jeho situace a pozice na ministerstvu vyřeší během vládních prázdnin a jasno bude nejpozději na podzim.

vaber ( 28. června 2018 16:47 )

když někdo má něco podepsat tak to dělá dobrovolně a vyjadřuje tím souhlas s tím co podepisuje,pokud je to povinnost může tam sedět jen podpisovací loutka, prezident a každý člověk má plné právo nepodepsat to s čím nesouhlasí, jinak jsme v Kocourkově

gabreta ( 28. června 2018 16:24 )

Že seš kráva, si akorát potvrdila a potvrzuješ to ostatně každým příspěvkem! Co by ale člověk měl čekat, od absolventky zvláštní školy že??

agfor ( 28. června 2018 15:29 )

Tak hlavně, že se nebude válet na pracáku a bude vítat uprdlíky jinde.

gabreta ( 28. června 2018 13:15 )

Tak s "Nolmalizačním komunistou" jsi ukázala, co máš v makovici. Jen nas*ráno, když nevíš v jaké době byla normalizace a že v tý době Babiš chodil do základní školy!! Ty "Normalizační komunisty" máš naopak usazený v ODS, KDU-ČSL a o Kalouskově "Bratrstvu kočičí pracky" ani nemluvě!!

AliAlice ( 28. června 2018 11:46 )

havran2...přesně to jsem chtěla napsat....štěnice jako vyšitá !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa