Volání v rámci EU zlevní. Minuta bude nejvýš za pětikorunu, pomohla i Češka

Autor: ČTK, AKu - 
6. června 2018
10:00

Zástupci Evropského parlamentu a zemí Evropské unie se v noci z úterka na středu dohodli na pravidlech, která kromě jiného zlevní telefonování do jiné země unie. A to možná už od příštího května. Politická dohoda na podobě nového kodexu pro elektronické komunikace je především krokem v přípravě pravidel, která mají unii připravit na dobu sítí příští generace s vysokou rychlostí a širokým pokrytím.

Místopředseda Evropské komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip výsledek vyjednávání ocenil. „Zvýší to propojení Evropy i její konkurenceschopnost. Pokládáme základy rozvoje sítí páté generace (5G) v EU,“ poznamenal. Příslušné spektrum by mělo být k dispozici na konci roku 2020.

Českou europoslankyni Ditu Charanzovou těší, že pomohla prosadit návrh, aby hovory do jiných zemí EU nestály v budoucnu více než šest korun. Noční dohoda nakonec určuje, že horní hranice nemůže přesáhnout 19 centů (4,87 Kč) za minutu plus daň. Cena za textovou zprávu by neměla přesáhnout šest centů (1,54 Kč) a DPH.

Noční dohodu má Charanzová za velké vítězství pro občany. „Jsem ráda, že je pod ní podepsána Česká republika. Z mého pohledu se jedná o první krok k tomu, abychom domácí a mezinárodní hovory v rámci EU brzy využívali za naprosto stejných cenových podmínek,“ uvedla.

Roamingové poplatky při volání ze zahraničí byly zrušeny už loni. Nastala tak situace, kdy telefonní hovor přes hranici různým směrem stál různé částky.

Nová pravidla mají zajistit i dostupnost spolehlivého internetu, lepší ochranu spotřebitelů včetně možnosti kompenzace při potížích u přechodu mezi operátory, a také například zavádějí evropský systém mobilního varování. Nyní je čeká ještě schválení v europarlamentu a v Radě EU. Pak budou mít státy dva roky na to, aby pravidla převedly do svého vlastního práva.

Video Evropská komise a konec roamingu - MobilMania.cz

illyria ( 6. června 2018 11:33 )

Nezlobte se na mě, ale volání ze zahraničí je marginální... Létám dvakrát ročně na dovču do Bulharska a domů provolám tak 2x10 minut... A to je mi fakt jedno jestli zaplatím za minutu 10 Kč nebo 5 Kč... Když mám na to letět do zahraničí (tak on týden v Bulharsku stojí od 6000 Kč) tak mám na to zavolat domů... A v Bulharsku na letišti si koupím SIMku na internet 5 giga za 10 leva (cca 130 kč)... EU by se neměla montovat do spousty věcí... Jediné opatření co se mi za posledních X let líbilo, byla unifi nabíječek pro mobily... Trošku málo na takovouhle instituci....

horalysa ( 6. června 2018 11:02 )

Mi je to jedno. Volám jen když musím. Nejsem telefonní maniak. Těch pár kaček, co měsíčně za telefon platím (v průměru 30-40 kč) mě nezruinuje.

Bezdomovec ( 6. června 2018 10:16 )

Tak to se budeme mít jako králové.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud