Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Milostivé léto se může vrátit, oznámil Výborný. Kdy se má konat a koho se bude týkat?

Autor: amb - 
25. ledna 2022
17:08

V pátek končí akce milostivé léto, která běžela od 28. října a měla pomoci dlužníkům v exekucích. Exekutorská komora začne od exekutorů sbírat data a zjišťovat, kolik lidí se díky tomu zbavilo dluhů. Vláda plánuje milostivé léto zopakovat a šanci na oddlužení tak nejspíš dostane další množství dlužících. To odpoledne na tiskové konferenci potvrdili ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. Podle nich má vládní koalice na uspořádání tříměsíční další etapy shodu.

Výborný s Blažkem uvedli, že nová etapa by se mohla konat letos od začátku září do konce listopadu.

Do milostivého léta se mohli typicky zapojit lidé s dluhy u dopravního podniku, zdravotních pojišťoven nebo i firem, jako je například ČEZ. Aby mohli výhodu čerpat, museli zaplatit jistinu, tedy původní dlužnou částku a odměnu 908 korun exekutorovi. Pak byli osvobození od placení úroků či penále. Podmínkou bylo nebýt v insolvenci.

 „Zhodnotili jsme poměr, který lidé vynaložili na dlužnou jistinu a odepsané dluhy jako úroky, sankce či náklady za advokáty. Ten rozdíl byl opravdu velký a to je pro mě ujištěním, že šlo v rámci Milostivého léta o dobré rozhodnutí. Povedlo se vrátit to, co lidé původně dlužili, a ukázalo se, že odpuštěná částka byl až sedminásobek původního dluhu, ten je táhnul k zemi a vytvářel dluhové pasti. Lidé nemají problém zaplatit dluh, ale nemohou splatit to, to co se na nich postupně navrství,“ uvedl pro Blesk Zprávy analytik Člověka v tísni David Borges.

Podle údajů exekutorské komory bylo loni na konci října v Česku téměř 4,58 milionu exekucí, mělo je 711 900 dlužníků. Akce ale pomohla jen hrstce lidí s dluhy. Některým chyběly peníze právě na splacení jistiny. Milostivé léto totiž naneštěstí startovalo v době, kdy podle ČTK mnoho lidí řešilo zdražování či energetickou krizi a na další výdaje jim nezbyly peníze. Problém s jistinou vyřešil pro některé lidi Člověk v tísni, který na její zaplacení uspořádal sbírku. Dále Milostivé léto nemohlo pomoci lidem s dluhy u společností, které do projektu nebyly zapojené.

Podle dluhových poradců patří mezi přínosy projektu psychologický efekt, protože lidé svou situaci začali řešit. Experti na sociální problematiku navíc tvrdí, že předlužení lidí vede k práci na černém trhu, aby se vyhnuli srážkám z příjmů. Milostivé léto tak mělo vést k zapojení těchto lidí zpátky do oficiálního pracovního procesu.

Negativem ale bylo, že se akce rozbíhala pomalu a kvůli tomu pak trvala krátce na to, aby pomohla dostatečnému množství lidí. Dalším mínusem byl nedostatek informací pro dlužníky. Kritici tvrdí, že proces prodlužovali někteří exekutoři, což exekutorská komora odmítla. Zároveň ale měla k projektu výhrady kvůli tomu, že se údajně koná na úkor exekutorů. Jak uvedla exekutorská komora na svých stránkách, agenda Milostivého léta zabírala soudním exekutorům a jejich zaměstnancům 80 % pracovní doby.

„Ne všichni exekutoři byli součinní, někdy za to mohly nedostatečné kapacity pro takové množství žádostí. Každopádně dodnes jsou lidé, kteří nedostali odpověď na žádost o vyčíslení dlužné jistiny, nebo ji dostali a zaplatili, ale budou muset ještě pár týdnů čekat na definitivní potvrzení vyřešené exekuce. Právě tyto situace se snad napraví právě opakováním Milostivého léta,“ dodal pro Blesk Zprávy Borges.

Kolika lidem se podařilo pomoci, to bude exekutorská komora vědět v březnu. Zjistit konečný počet vyřešených žádostí ale bude podle analytika Davida Borgese složité. „Velkým problémem je neexistence dobré datové základny, všechno se to bude točit kolem toho, kolik lidí akci využilo. Já se obávám, že se to nikdy nedozvíme, protože data, která jdou do exekučního registru, se tam dostanou se zpožděním a možná nebude možné oddělit exekuce Milostivého léta od těch standardních,“ vysvětlil Borges. Právě systém exekutorského úřadu byl podle něj problematický i pro dlužníky, protože bylo těžké zjistit, komu kolik dluží.

Poslanec Petr Nacher (ANO) ale v prosinci odhadoval, že by molo jít až o třetinu dlužníků. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve mluvil o tom, že projekt by se mohl znovu opakovat, případně by se mohl týkat i dalších pohledávek například u České správy sociálního zabezpečení. Vládní koalice s oddlužovací akcí souhlasí.

Úspěchy milostivého léta jsou v českých krajích propastné. V Praze zažádaly o oddlužení tisíce lidí a velká poptávka byla celkově ve Středních Čechách. Brno řešilo stovky případů, naopak v Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji šlo pouze o jednotlivce. Právě aktivita měst je podle Borgese zásadní, protože jsou často samy v roli věřitele. 

Video  V pátek končí akce Milostivé léto (25. 1. 2022).  - Videohub
Video se připravuje ...

Matos7 ( 25. ledna 2022 18:31 )

Určíte se bude tykat pouze jeho samotného. Smejda.

padrino ( 25. ledna 2022 17:49 )

V čem je to léto v prosinci milostivý,když jsou dotyční v exekuci,těžko mají na splacení původní částky.

Zobrazit celou diskusi