Třetina „hypotékářů“ žije od výplaty k výplatě, ukázal průzkum

6. 9. 2016
19:00

Bydlení na hypotéku si pořídil každý druhý Čech. Třetina z nich kvůli tomu nemá žádné rezervy a žije od výplaty k výplatě. Polovina lidí v průzkumu přiznala, že úvěrům na bydlení vlastně nerozumí.

Průzkum zveřejnila společnost Partners, podle které nejsou výsledky příliš povzbudivé. V Česku v oblasti hypoték nyní panuje boom a lidé se houfně zadlužují. Aniž by si mnohdy rozmysleli, jestli budou mít na splátky.

Muži se v hypotékách více vyznají

Polovina respondentů (52 procent) přiznává, že nemá dobrý přehled v úvěrech na bydlení. Více si věřili muži – 46 procent z nich si myslí, že jejich informovanost je dobrá. Osobní zkušenost s úvěry na bydlení má přitom polovina Čechů. Ta úzce souvisí s věkem a dosaženým vzděláním – s nižším vzděláním klesá i samotná zkušenost lidí.

Dvě pětiny Čechů podle průzkumu tvrdí, že si jsou schopni zaplatit nemovitost i z vlastních zdrojů.

Největší zájem je o úrokovou sazbu

„Průzkum ukázal, že při sjednávání hypotéky lidé nejvíce sledují výši úrokových sazeb. Většina (91 procent) těch, kteří mají zkušenost s úvěrem na bydlení, hodnotilo výši úrokové sazby jako nejdůležitější kritérium,“ uvádí Lada Kičmerová, marketingová ředitelka Partners. Důležitější je přitom sledovat také celkovou nákladovost hypotéky, tzv. RPSN.

Preference se lišily podle regionů a dosaženého vzdělání. Různé benefity k hypotéce zajímají zejména vyučené a věkovou kategorii 45–54 let. „Pro obyvatele Ústeckého kraje a také pro skupinu vyučených byla atraktivní možnost dostat úvěr bez dokládání příjmu,“ říká Kičmerová.

Třetina lidí s úvěrem je na konci měsíce na nule

Třetina těch, kteří si berou úvěr na bydlení, žije doslova od výplaty k výplatě a nemá finanční rezervu pro nenadálé události. Rezervu si nechávali spíše lidé s vyšším vzděláním (81 %). Podobně nezodpovědně se chovala i třetina obyvatel, co se jejich zdraví při splácení hypotéky týče, protože neměli sjednané životní pojištění pro případ smrti či invalidity.

„Tvorba finanční rezervy by měla být základem zdravého finančního plánování. Lidé by měli mít na účtu troj- až šestinásobek svých měsíčních výdajů pro případy, kdy dojde ke snížení jejich příjmu nebo k jeho výpadku,“ říká finanční poradce Ondřej Hatlapatka.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa