Investice, nebo neúnosný závazek? Hypotéky opředly mýty, nevěřte jim

  • Autor: ula - 
    14. 3. 2016
    21:43

    Úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou nyní velmi výhodné. Pokud si teď vezmete hypotéku, můžete udělat velmi výhodnou investici do budoucna. Spoustu lidí však děsí představa dlouhodobého závazku. Navíc se rozšířila řada mýtů o hypotékách, které je odrazují od rozhodnutí si ji pořídit. Víme, jaké to jsou, a umíme je i vyvrátit.

  • 1.Mýtus: Nájemné vyjde levněji než pořízení hypotéky

    Zatímco platba nájemného je v podstatě spotřební výdaj jako každý jiný, hypoteční úvěr znamená prakticky nerizikovou investici. Jakmile hypotéku splatíte, držíte v ruce nemovitost s vysokou hodnotou. Navíc chcete celá léta vrážet peníze do něčeho, co nikdy nebude vaše?

    Nájemné vyjde levněji než pořízení hypotéky? Nájemné vyjde levněji než pořízení hypotéky? | Profimedia

     

  • 2.Mýtus: Hypotéku nemůžu předčasně splatit

    Můžete, i když jen v době změny fixace. V té době můžete obvykle splatit celou hypotéku nebo její část bez jakýchkoli poplatků. Pokud se vám zrovna nepovede trefit do konce fixačního období, můžete bez sankce splatit určitou část hypotečního úvěru. Často můžete předčasně splatit 10 % z nesplacené jistiny. Tuto možnost nabízejí ale jen některé banky. Než si tedy vyberete hypotéku, porovnejte si jednotlivé nabídky u banky, zjistěte, co nabízejí.

    Hypotéku nemůžu předčasně splatit Hypotéku nemůžu předčasně splatit | Profimedia

  • 3.Mýtus: Při refinancování hypotéky zaplatím vždy vysokou pokutu


    Tady opět platí, že musíte sledovat fixační období. Refinancování hypotéky znamená splacení předchozího závazku od jiných bank a převedení hypotéky k nové bance, která nabízí výhodnější podmínky. Některé banky si mohou účtovat vysokou pokutu, když je opouštíte předčasně, ale obvykle se této pokutě vyhnete, když refinancování hypotéky provedete na konci fixačního období. Navíc pokud jde o hypotéku do částky 1 880 000 Kč, jde prakticky o spotřebitelský úvěr, kde poplatek za předčasné splacení může činit maximálně 1 % z hodnoty úvěru. Předčasně hypotéku splatí v podstatě nová banka, u které zákazník svou hypotéku refinancuje.

    Při refinancování hypotéky zaplatím vždy vysokou pokutu Při refinancování hypotéky zaplatím vždy vysokou pokutu | Profimedia

  • 4.Mýtus: Hypotéky s delší dobou fixace mají vyšší úrok, a proto jsou dražší

    V současné době jsou úrokové sazby hypoték prakticky na dně. Při delším období fixace obvykle budete platit vyšší úroky. Jenže nic není černobílé. Proto delší doba fixace i o něco málo vyššího úroku může ušetřit peníze, protože dříve či později se budou úrokové sazby zvedat. Lidé s kratší dobou fixace tak potom dostanou novou vyšší sazbu, zatímco ti s delší dobou fixace si budou moci stále užívat rekordně nízkých úroků. Navíc peníze se časem znehodnocují, takže lehce vyšší úrok u dlouhodobé fixace nutně neznamená, že za hypotéku zaplatíte více.

    Hypotéky s delší dobou fixace mají vyšší úrok, a proto jsou dražší Hypotéky s delší dobou fixace mají vyšší úrok, a proto jsou dražší | Profimedia

  • 5.Mýtus: Když nebudu mít na splácení hypotéky, o nemovitost přijdu

    Stát se může cokoli, a vy najednou nebudete mít dostatek financí na zaplacení měsíční splátky hypotečního úvěru. To ale neznamená, že se ocitnete na ulici. Stačí informovat o svých problémech banku, a ta se bude snažit najít možné řešení, ani pro ni totiž není rychlé „utnutí“ hypotéky výhodné. Pravděpodobně vám banka nabídne odklad splátek, dočasné splácení jenom úroků, snížení splátek nebo prodloužení doby splatnosti. Navíc aktuálně vám mnoho bank při sjednání hypotéky nabídne pojištění pro případ neschopnosti splácet, které vám situaci může ulehčit, opět ale záleží na konkrétním produktu.

    Když nebudu mít na splácení hypotéky, o nemovitost přijdu Když nebudu mít na splácení hypotéky, o nemovitost přijdu | profimedia.cz