Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Rychlokuřata nechceme! První lokální řetězce s týranou drůbeží skončí. Přidají se další?

Video se připravuje ...
Autor: uá, kl - 
14. srpna 2022
05:10

Kampaň nazvaná Rychlokuřata, která má zlepšit životní podmínky kuřat chovaných na maso, slaví po dvou týdnech od svého spuštění první úspěchy. České supermarkety KONZUM Ústí nad Orlicí a Jednota České Budějovice se zavázaly skoncovat s prodejem rychlokuřat a výrobků z nich do roku 2026.

Kampaň odstartovaly šokující záběry ze tří českých farem chovajících kuřata na maso, které zveřejnila nezisková organizace OBRAZ - Obránci zvířat. Ukazovaly přešlechtěná kuřata, která neunesou váhu vlastních těl. Pod náporem rychle rostoucí svaloviny se jim lámou kosti a selhávají vnitřní orgány.

Lány Lány | OBRAZ - Obránci zvířat

Jsou první

Jako první na kampaň zareagovaly lokální řetězce KONZUM Ústí nad Orlicí, který má kolem stovky prodejen v Pardubickém kraji, a Jednota České Budějovice zastřešující značky Trefa a Terno. Obě vydaly prohlášení, že přestanou prodávat výrobky z kuřecího masa pocházejícího z rychlokuřat. Přidaly se tak k firmám z Francie, Británie, Německa a Polska, které po svých dodavatelích požadují dodržování standardů podle tzv. European Chicken Commitment.

Dubejovice Dubejovice | OBRAZ - Obránci zvířat

Odmítli už i klece

Podle ředitele Miloslava Hlavsy je KONZUM družstvo postavené na hodnotách, mezi které patří i důstojné podmínky chovu zvířat. „Zavazuje nás k tomu více než 120letá historie naší firmy a principy, na kterých byla založena. Proto jsme se už v roce 2012 rozhodli ukončit prodej vajec z klecových chovů, a nyní se připojujeme k závazku European Chicken Commitment, který definuje nové standardy pro chov kuřat,“ uvedl.

Nebudou ani v Jednotě

Podobně vidí situaci i Petr Primus, ředitel marketingu a rozvoje Jednoty České Budějovice, pod níž spadají i řetězce Terno a Trefa. Kromě jižních Čech mají pobočky i v Olomouci, Hradci Králové, Jihlavě a Zlíně. Na žádné z nich od roku 2026 nebudou dostupná rychlokuřata ani výrobky z nich. „Záleží nám na okolí, životním prostředí a zdraví našich spotřebitelů,“ uvedl Petr Primus.

Blšany u Loun Blšany u Loun | OBRAZ - Obránci zvířat

Nechají se inspirovat?

Podle vedoucího kampaně Radima Trojana ze spolku OBRAZ – Obránci zvířat není vydělávání peněz na utrpení zvířat v pořádku. „Lidé si uvědomují, že takové systematické týrání zvířat do 21. století nepatří. Věřím, že se i velké mezinárodní řetězce od lokálních českých obchodníků inspirují a vyslyší volání svých zákazníků, kteří nechtějí svými penězi podporovat utrpení zvířat,“ řekl.

hafblaf ( 15. srpna 2022 21:46 )

Pokud budou na prvním místě peníze, tak se asi nic moc nezmění. Hodnotíme lidi dle výše konta, tak se mnoho z nás snaží za každou cenu, slušnýma, skromnýma se pohrdá.

Ramita ( 15. srpna 2022 00:28 )

Bože, lidská rasa je takový hnus, stydím se, že patřím k lidské rase. Jenom samý prachy, samá krutost a bezohlednost a přílišná nadřazenost. Jak se mohou takhle chovat ke zvířatům, které cítí bolest jako my, krvácí jako my. Jak by se nám to líbilo, kdyby nám někdo toto prováděl den co den a noc co noc na nás a našich dětech.
Jeden citát za vše:

„Dokud bude člověk nelítostně ničit živé bytosti nižších řádů, nepozná ani zdraví, ani mír. Dokud budou lidé zabíjet zvířata, budou se zabíjet navzájem. Kdo seje vraždu a bolest, nemůže sklízet radost a lásku.“

poky-f ( 14. srpna 2022 10:44 )

poky-f ( 14. srpna 2022 10:43 )

Aktivistický blábol , hodný "Plesku" !

Jirik-ta ( 14. srpna 2022 08:54 )

Nejlepší je domácí chov, ale drahé vstupy to nedovolí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa