Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Fenky trpěly 40 dní v chatě. Europoslanec: Nemusely tam pomalu umírat, kdyby policie zasáhla včas

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
2. prosince 2021
05:00

Příběh fenek Jessie a Áji, které po smrti pána přežily samy v opuštěné chatě na Posázavské stezce 40 dní, chytl čtenáře za srdce. Nastolil ale i řadu otázek. Ta nejzásadnější zní: Jak je možné, že fenky, o nichž okolí vědělo a na jejichž zoufalou situaci opakovaně upozorňovalo, nikdo nevysvobodil dříve?

Sousedka z vedlejší chaty Dagmar Beranová na osiřelé fenky upozorňovala policisty už 10. října, tedy v době, kdy bylo nalezeno tělo jejich majitele. Policisté se ale spokojili s informací, že se o psy postarají bývalá družka, která tvrdila, že je jejich spoluvlastníkem, a známý zemřelého majitele. Oba ale nakonec nechali fenky bez pomoci.

Obě fenky jsou zesláblé, vycházky si ale užívají. Obě fenky jsou zesláblé, vycházky si ale užívají. | Jana Ulrichová

Alibistický postoj

Europoslanec a známý bojovník za práva zvířat Jiří Pospíšil, jehož spolupracovníci záchranu Jessie a Áji zorganizovali, má jasno. „Podle mého názoru selhala policie. Chovala se alibisticky, včas nezasáhla,“ řekl. „Když se do této smutné kauzy vložili mí spolupracovníci, hledali policisté různé zástupné důvody, proč nekonali, včetně tvrzení, že je zde spoluvlastník psů, což, jak se pak ukázalo, nebyla pravda,“ dodal.

Podle europoslance Jiřího Pospíšila nejednali policisté dostatečně rychle. Podle europoslance Jiřího Pospíšila nejednali policisté dostatečně rychle. | Kateřina Lang

Tvrzení není důkaz

Právě v tom vidí Jiří Pospíšil hlavní pochybení policistů. „Policisté musí jednat profesionálně. Pokud jim někdo na ulici tvrdí, že je vlastníkem zvířat a že se o ně postará, měli by si tyto informace prověřit. Tvrzení není důkaz. Výsledkem bylo, že psi byli čtyřicet dnů zavřeni v opuštěné chatě, kde trpěli,“ dodal.

Fenky by zemřely

Podle něj přitom zdaleka nejde o ojedinělý případ. „Stát a jeho orgány, tedy i policie, by měly tyto případy řádně řešit a nepodceňovat je. Opuštěnému zvířeti, které trpí, se musí dostat pomoci. Nelze čekat, až zemře, což by se v tomto případě, pokud by moji lidé nezasáhli, bezpochyby stalo,“ prohlásil.

Obě fenky jsou zesláblé, vycházky si ale užívají. Obě fenky jsou zesláblé, vycházky si ale užívají. | Jana Ulrichová

Okamžitá pomoc

V podobných případech má policie podle Jiřího Pospíšila konat okamžitě, jakmile se o opuštěných zvířatech dozví. „Měla by psy zajistit a po dohodě s obcí je umístit do útulku nebo dočasné péče. I kdyby zvířata byla součástí dědictví, není možné čekat roky, než u soudu a notáře proběhne dědické řízení. Je třeba poskytnout okamžitě pomoc, od toho tu policie je,“ zdůraznil.

gejsovic ( 5. prosince 2021 09:25 )

Co by chtěl ten stáli kecálista,aby policajti psum utírali za--ky,oni mají dost práce,né jako E pos

Uživatel_5389165 ( 3. prosince 2021 15:39 )

Co to meleš za hovadiny,nejsi nalitej?

zelvik22 ( 2. prosince 2021 10:26 )

Nechápu ty sousedy! Tak oni o tom věděli že tam psi jsou a nic neudělali 40 dní??? Tak pokud byli venku, házela bych jim aspoň jídlo přes plot, pokud byli uvnitř, tak vůbec není co řešit, zavolat policii znovu a říct, že zvířata tam trpí a trvat na okamžitém přesunu do útulku

B612 ( 2. prosince 2021 10:08 )

Já nevím, je to trochu divný. Já být soused tak to řeším po svým. Psy bych tam jen tak nenechal µmírat hlady.

verprag ( 2. prosince 2021 08:51 )

Pospíšil

Zobrazit celou diskusi
Další videa