Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Blesk tlapky navštívily fenky zachráněné z opuštěné chaty. Jejich příběh chytil čtenáře za srdce

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
30. listopadu 2021
05:27

Čtyřicet dnů žily fenky Jessie a Ája (15 a 12) po smrti svého pána samy v opuštěné chatě na Posázavské stezce. Zachránit se je podařilo v poslední chvíli, a to díky všímavé sousedce a spolupracovníkům europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09). Teď si konečně užívají tepla a lásky v dočasné péči spolku Dočasky De De. Lidé, které jejich statečnost dojala, jim posílají pomoc.

Úplně první sbírka vznikla spontánně na pracovišti jejich zachránkyně Dagmar Beranové. „V chráněné dílně, kde pracuji s postiženými, jsem o záchraně fenek vyprávěla. Okamžitě se strhla obrovská vlna soudržnosti, soucitu, všichni sami od sebe začali nosit dárky i finanční příspěvky na léky a krmení,“ popsala paní Dagmar s tím, že se podařilo vybrat několik tisíc korun.

Mladší Ája je olysalá, má píštěly a nádor u konečníku Mladší Ája je olysalá, má píštěly a nádor u konečníku | Jana Ulrichová

Matrace pro Jessie

Pomoc přišla i z ordinace lékaře Michaela Náprstka, který už dříve na základě reportáže Blesk tlapek poslal dietní konzervy nemocné fence Britě do Psího domova v Řepnici. Teď na obě fenky přispěl finančně, a sestřička z jeho ordinace Jana Borovková se svou maminkou koupily pro starší, velmi vyhublou Jessie ortopedickou matraci, aby se jí neudělaly proleženiny.

Starší Jessie má problémy je hodně vyhublá, má proto problémy s chůzí Starší Jessie má problémy je hodně vyhublá, má proto problémy s chůzí | Jana Ulrichová

Pomoc hřeje u srdce

Družstvo, ve kterém paní Dagmar pracuje, darovalo pro fenky, ale i pro ostatní svěřence spolku Dočasky De De také větší množství nových ručníků a nepropustné podložky. Pomoc nabízí a posílají i čtenáři Blesk tlapek. „Hřeje mě to u srdce, v dnešní hektické době, kdy jsou lidé naštvaní, otrávení kvůli koronaviru, je to jako pohlazení,“ řekla.

Užívají si péče

Zachráněné fenky si teď užívají dočasné péče u zkušené výcvikářky Radky Formanové. Blesk tlapky je tam navštívily. Na první pohled je jasné, že jsou obě spokojené a do své nové dočasné paničky zamilované. „Jsou v pohodě, nejsou nijak vyděšené z toho, co prožily, nejsou nedůvěřivé, zvykly si tady velmi rychle,“ řekla Radka.

Fenky k Radce rychle přilnuly Fenky k Radce rychle přilnuly | Jana Ulrichová

Zůstanou spolu

V péči spolku Dočasky De De zůstanou Jessie a Ája delší dobu, protože potrvá, než se jejich stav zlepší. „Určitě se v jejich případě nebude s adopcí pospíchat. Ideální by bylo, kdyby odešly do případné adopce společně, nebo pokud se jich nikdo už neujme, aby zůstaly tady spolu,“ dodala dočaskářka.

dejavu ( 30. listopadu 2021 06:39 )

Proboha! Má píštěle, nikoliv píštěly (komentář pod fotkou). Úroveň redaktorské češtiny zdejších pracovnic a pracovníků je opravdu tragická.

Zobrazit celou diskusi
Další videa