Čivava na řetězu, voříšek uvázaný ve sprše. Úřad odebral nepřizpůsobivým další zubožené psy

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
25. června 2020
06:20

Další dva psy vysvobodili veterináři spolu úředníky z pekla v domě u nepřizpůsobivých ve Sběři na Jičínsku. Už dříve jim odebrali psy, které drželi na řetězech, věšeli je za krk a tahali za auty. Rozvětvená rodina si ale pořídila další zvířata, se kterými opět krutě zacházela.

Na to, že rodina už opět hromadí a týrá další zvířata, upozornili lidé z okolí. Veterinární kontrola to pak už jen potvrdila. „Došlo k odběru dvou psů, a to na základě doporučení krajské veterinární. Psi jsou nyní v městském útulku,“ řekl mluvčí Městského úřadu v Jičíně Jan Jireš.

Roztomilý kříženec Fuli byl podle majitelů agresívní. V útulku se z něj stal mazlík, který si užívá nově nabyté svobodyRoztomilý kříženec Fuli byl podle majitelů agresívní. V útulku se z něj stal mazlík, který si užívá nově nabyté svobody | Jana Ulrichová

Vystresovaný drobek

Odběr stejně jako v předchozích případech nebyl jednoduchý. „Psi tam byli v naprosto nevyhovujícím prostředí. Sotva tříkilový drobeček, kříženec čivavy a pinče Bohoušek, kterého si lidé pořizují, aby ho měli na gauči, tam byl venku na širokém řetězu, na nějž byste neuvázali ani ovčáka. To je nepředstavitelné,“ řekla vedoucí útulku Ivana Kašpárková. Dodala, že byl velmi vystresovaný, muselo se na něj pomalu a v klidu.

Ivana Kašpárková to s Bohouškem umíIvana Kašpárková to s Bohouškem umí | Jana Ulrichová

Panický Fuli

Horší to bylo s druhým psem, středně velkým křížencem Fulim. „Žil ve sprchovém koutě metr na metr ve tmě, a to nejméně rok. Byl úplně panický, nikdo nám ho nechtěl odvázat, všichni utekli s tím, že je agresívní a kouše. Majitelka mu nedokázala ani nasadit košík,“ popsala. Ivana Kašpárková si ale věděla rady i s tímto psem. Stačilo se ho jemně dotknout a Fuli hned začal vrtět ocasem. „Dostal vodítko a fofrem nám skočil do pic-upu, jako by říkal: "Ať už jsme odtud pryč",“ dodala.

Jen přestupek

Úředníci v domě hrůzy ve Sběry přitom nezasahovali poprvé. Už loni tam polovinu psů kvůli týrání odebrali, protože majitelé je drželi na řetězech, škrtili je a dokonce je tahali za auty, což je poznamenalo i psychicky. Krmili je různými zbytky a slupkami od brambor. Jak za to budou potrestáni, není zatím jasné. Případ je řešen jako přestupek, správní řízení nebylo dosud skončeno.

Roztomilý kříženec Fuli byl podle majitelů agresívní. V útulku se z něj stal mazlík, který si užívá nově nabyté svobodyRoztomilý kříženec Fuli byl podle majitelů agresívní. V útulku se z něj stal mazlík, který si užívá nově nabyté svobody | Jana Ulrichová

Zachrání i fenu?

V domě zůstali ještě dva psi, kříženci německého ovčáka, asi roční fena a pes. Fenka není kastrovaná, a tak hrozí, že na ní rodina bude opět množit. Veterináři proto podali podnět i na její odebrání. Pracovníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Jičíně se jím už zabývají.

baronessa ( 27. června 2020 09:15 )

Jaký přestupek??? Vždyť je to očividné týrání zvířat, na to jsou nepodmíněné tresty. Co by jim ještě dalšího měli udělat, aby to bylo překvalifikováno na trestný čin? Nebo to neřešila policie a neměla na ně oznámení? Je mi zle z našich zákonů.

1esetka ( 25. června 2020 08:24 )

Máte pravdu, ale bohužel, fertilní fenky jsou tak často zneužívány k množení, že je to takhle opravdu lepší. Nehledě na to, že se tímto způsobem zmenší i počet toulavých psů, v případě, že se fenka opět na ulici...
Mně "nadzvedlo" spíš to, že se to pořád řeší jako přestupek, zřejmě kvůli "nepřizpůsobivým" (ach, ta korektní mluva, že?), protože tahat zvíře za autem není úplně normální (a to nemluvím o tom, že berou dávky a mají vlastní auto?)...

zelvik22 ( 25. června 2020 07:35 )

Všechno popisované je příšerné, chudáci pejsci, doufám, že se budou mít dobře a najdou hodné páníčky. K závěru článku ale ve v mně taky vře krev a to ze zcela jiného důvodu - popisovat, že fena, která není kastrovaná je něco jako týrání, tak s tím teda hluboce nesouhlasím! To je taky prasárna od útulků, že všechny feny hned zmrzačí vykastrováním! Feně se změní hormony, povaha i elán. A co když budoucí majitel štěně od ní bude chtít? Zdravé feny by se jen tak kastrovat neměly. Mám doma dvě fenky a kastrovala bych jedině starší a ze zdravotních důvodů. Ne jen tak pro pohodlí. Kdyby to tak někdo udělal té paní, asi by se jí to taky nelíbilo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud