Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Zataženo, déšť 11°C

Trýznění ani smrt tyranům nepřitěžují, bez zpřísnění zákonů to nepůjde, varuje soudce

Autor: Jana Ulrichová - 
17. dubna 2019
06:01

Pouhý přečin, nikdy ne zločin, tak pohlíží současný trestní zákoník na týrání zvířat, jedno, jak moc je brutální a jaké následky pro zvíře má. Soudci je proto nemohou trestat přísněji, i kdyby sebevíce chtěli. O tom, co jim svazuje ruce, promluvil pro Blesk tlapky Josef Havlín, soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem, který mimo jiné rozhodoval i v případu odvolání Ondreje Hována, dnes už pravomocně odsouzeného za týrání psa Ronnyho k nepodmíněnému trestu 16 měsíců ve věznici s ostrahou.

U přečinů zákon jednoznačně favorizuje ukládání jiných trestů, než nepodmíněných trestů, a v tomto směru soudce zavazuje. „Za trestné činy, u nichž horní hranice trestní sazby nepřevyšuje pět let, lze uložit nepodmíněný trest jen za podmínky, že by vzhledem k osobě pachatele uložení jiného trestu zjevně nevedlo k tomu, aby vedl řádný život,“ vysvětlil soudce.

Dodal, že u pachatelů přečinů je tak možno uvažovat o nepodmíněném trestu v podstatě až jako o posledním v řadě. Zákonem jsou preferovány tresty, jako je domácí vězení, obecně prospěšné práce, zákaz činnosti, tresty peněžité, popřípadě tresty odnětí svobody, ale jen s podmíněným odkladem.

Ronnymu veterinář zafixoval čelist dráty, zraněné oko už mu ale nezachránilRonnymu veterinář zafixoval čelist dráty, zraněné oko už mu ale nezachránil | Archiv Blesku, Jana Ulrichová

Stačí čistý rejstřík

„U výraznějších recidivistů páchajících přečiny nebývá problémem dovodit, že by jiný než nepodmíněný trest odnětí svobody pachatele zjevně už na cestu řádného života nepřivedl,“ uvedl.

Velký problém je to ale naopak u osob, které nemají trestní minulost, mají čistý rejstřík trestů a trest je jim ukládán poprvé. „U těch lze při aktuálním nastavení právní úpravy stěží rovnou konstatovat, že žádné alternativní tresty na ně působit nedokážou a je třeba jim jako prvotrestaným rovnou napoprvé uložit nepodmíněný trest,“ dodal.

Tím ale podle něj výčet zákonných překážek bránících v přísnějším trestání přečinů nekončí. Je tu totiž ještě otázka přitěžujících a polehčujících okolností, které soudy nesmí pominout.

Ani smrt nepřitěžuje

Pokud existují okolnosti, které podmiňují použití vyšší trestní sazby, nelze k nim znovu přihlédnout při ukládání trestu jako k přitěžující okolnosti.

„V případech týrání zvířat tedy nelze podle zákona vysokou intenzitu jednání pachatele, jeho abnormální surovost nebo trýznivost, přičítat jako přitěžující okolnost,“ popsal soudce.

Dodal, že právě ona povyšuje jednání pachatele z pouhého přestupku na trestný čin. Tím je už využití této okolnosti vyčerpáno pro právní kvalifikaci jednání coby trestného činu a nelze ji proto podruhé použít i při úvahách o trestu jako přitěžující okolnost.

Obdobně je tomu v případě, kdy v důsledku jednání pachatele nastaly trvalé následky na zdraví týraného zvířete nebo jeho smrt. I tato okolnost, pokud je vyčerpána pro použití přísnější trestní sazby, nemůže pak už být znovu uplatněna při úvahách o druhu a výši trestu.

Takhle odebraní psi vypadali, někteří nepřežili.Takhle odebraní psi vypadali, někteří nepřežili. | Blesk:Šarpej v nouzi z. s.

Bez zpřísnění to nepůjde

„Tyto zákonné překážky ve většině případů soudcům brání v tom, aby za týrání zvířat mohli ukládat mnohem přísnější tresty, než jaké dnes padají, přestože by je třeba osobně i rádi ukládali. Pokud má dojít do budoucna k zásadní změně a k ukládání více nepodmíněných trestů, nepůjde to bez zpřísnění zákona, přinejmenším bez zvýšení zákonných trestních sazeb za týrání zvířat a povýšení tohoto jednání, přinejmenším ve vyšších odstavcích, z kategorie pouhých přečinů do kategorie zločinů, u nichž již soudci nejsou uměle omezováni a brzděni mimo jiné i snahou zákonodárce o nepřeplňování věznic,“ uvedl soudce Havlík.

Video Strážníci mají dostatečné pravomoce. Stačí se toho nebát a makat, vzkazuje Ronnyho zachránce - Kateřina Lang

 

Mnau1 ( 26. listopadu 2019 20:46 )

ohrazenice:to bylo v 50-60 letech.Blizi se konec roku 2019. Je fakt,ze je jeste plno primitivu, kteri topi kotata a stenata, nez by je nechali kastrovat. Je to jejich lenivost, nezodpovednost a vymluvy, ze nemaji penize. Je plno spolku, nadaci atd.ktere v tizive situaci pomohou,staci si vyhledat stranky. Jinak jen debil dava kocce mliko. Je videt, ze se nikdy nepodival na jeji stolici, jinak by poznal, ze ma prujem, protoze kocka neumi zpracovat laktozu. Za 60 let se uz hodne zmenilo.Jeste pred 30 lety miminka spala na brisku a dnes se to nedoporucuje a tak bych mohla pokracovat. Modlim se, aby Kompromisni pozmenovaci navrh prosel a konecne plnil svuj ucel.

ohrazenice ( 21. dubna 2019 09:23 )

Za mého mládí 50 - 60 léta by byla zavřená celá vesnice i se starostou. Koťata a štěňata se normálně utopila. Mám dotaz. Pro pejska byla největší lahůdka kost. Pro kočku zase mléko. Dnes veterináři kost ani mléko nedoporučují. Nevím proč.

0707 ( 18. dubna 2019 11:01 )

MUČIT A NEDEJ BOŽE UMUČIT BEZBRANNÉHO TVORA JE ZLOČIN !!!!!!!!!!!!!!!

Radalinsa ( 17. dubna 2019 22:02 )

Mínus 20 kg za dva týdny! Bříško zmizí bez poškození zdraví! Potřebujete >>>> www.SlimExtrem.com

petr12 ( 17. dubna 2019 10:31 )

serte na zákony stačí když odvolávací soudce nebude stejný grázl a nesníži dobytku trest zeptejte se soudce co ho vedlo k snížení již tak nízkého trestu!! jeho moc,hulvátství,nebo charakter toho grázla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud