Ovčáci už nejsou v klecích. Chovatelka podmínky zlepšila, trestu se ale nevyhne

1080p720p360p
25. 3. 2019
05:20

V blátě na neoploceném pozemku na okraji Brandýsa nad Labem držela Lenka K. (28) přes dvě desítky psů, převážně australských ovčáků. Některé z nich měla zavřené v klecích nebo uvázané na řetězu. Byly to Blesk tlapky, kdo na případ před měsícem upozornil krajskou veterinární správu. A veterináři mají jasno - chovatelka zvířata týrala.

Veterináři provedli na místě několik kontrol a dospěli k jednoznačnému závěru - Lenka K. porušila jak zákon na ochranu zvířat proti týrání, tak i veterinární zákon. Přitom ještě loni na podzim byl podle nich její chov v pořádku.

„S chovatelkou bude zahájeno správní řízení,“ řekl Otto Vraný, ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj. Dodal, že podrobnosti nebudou až do skončení tohoto řízení uvádět.

Psi už jsou zajištění v dostatečně velkých výbězíchPsi už jsou zajištění v dostatečně velkých výbězích | 

Cihly a trubky vadily

Blesk tlapky se nyní na místo vrátily a zjistily, že sama chovatelka už řadu věcí napravila. Kolem pronajatého pozemku, kde žije v maringotce s partnerem a dvěma dětmi, vybudovala plot a pro psy zajistila kotce s výběhy. To, že podle veterinářů porušila dva zákony a čeká ji proto správní řízení, okomentovala svérázně: „Ano. Dozvěděla jsem se, že na pozemku nesmím mít cihly a lešenářské trubky. Tím jsem podle nich porušila zákon, protože pes na to může šlápnout a zranit se,“ řekla.

Chyběly šarže vakcín

Dalším jejím proviněním bylo podle jejích slov to, že jí v očkovacím průkazu chyběla čísla šarže vakcíny. „Takže jsem musela psa přeočkovat,“ řekla Lenka K., která v minulosti provozovala chovatelskou stanici. Teď chce podle svých slov podmínky svých psů ještě více zlepšit, pozemek plánuje vysypat kačírkem, aby zvířata nebyla v bahně, a výběhy zaplachtovat, aby byla chráněna před deštěm.

rtovaly. Pořídili je místní. Psi v klecích a na řetězu je šokovali.rtovaly. Pořídili je místní. Psi v klecích a na řetězu je šokovali. | 

Případ prověřuje také policie

Případ tím ale nekončí. Kromě úředníků odboru životního prostředí Městského úřadu v Brandýsi nad Labem, kteří po obdržení podnětu z krajské veterinární správy povedou s chovatelkou správní řízení, se případem zabývají i policisté. „Případ stále šetříme,“ potvrdila policejní mluvčí Eva Hašlová. 

 

 

bibijana ( 25. března 2019 15:19 )

Vzkaz pro všechny slušné lidi, kterým osud týraných zvířat není lhostejný. Doporučuji vyhledat si webové stránky MVDr. Jiřího Žáka - Iniciativa - Společník pro život.Doktor Žák se tam právě k této problematice vyjadřuje.Uvádí, že policie nemá žádnou kompetenci řešit porušování zákona na ochranu proti týrání.Řada policistů nic o zákoně ani neví.Řadoví policisté to neřeší.Nesmysl je ohlašovat týrání zvířete městské policii.Ta nemá kompetence dělat téměř nic.Veterinář tam uvádí postup, jak v současné době postupovat a na koho se obrátit, aby pomoc zvířeti byla aspoň trochu účinná. Na vině je ale pouze a pouze vinou zákonodárců díra v legislativě a lhostejnost úředníků.

sigmae ( 25. března 2019 10:57 )

před lety jsem volala městskou policii, na zahrádce byli dlouhodobě uvázaní na řetězu 2 pitbulové a třetí nevímjaké velké plemeno, policie učinila závěr, že řetěz je přes 2 metry dlouhý a mají boudu a přístup k vodě....

naidka ( 25. března 2019 10:49 )

Chudáci australští ovčáci, takoví krásní psi, asi pozůstatky jejího "chovatelského" snažení. Na co jich má tolik, zatímco sama bydlí s rodinou v maringotce, to mi hlava nebere. Nějaká zoufalka, co si neumí dát inzerát.

nika70 ( 25. března 2019 09:52 )

Krásní psi. Jen doufám, že jsou kastrovaní, aby se dál nerozmnožovali. A ti, co tam jsou, ať se dostanou k páníčkům, co je zahrnou láskou a lepšími životními podmínkami.

bibijana ( 25. března 2019 09:43 )

Mohl by Blesk tlapky ještě zjistit, zda psi jsou přihlášení a jsou řádně placené poplatky? Doufám, že baba nedostává žádné sociální dávky.Nač má tolik psů, když evidentně se nejedná o slušného člověka, kterému na psech záleží.Množitelka - co na to živnostenský a finanční úřad? Evidentně si úředníci neplní svoje povinnosti!!! Je tolik možností, jak těmto zrůdám zkomplikovat život a zavšivené podnikání se zvířaty, že by je brzy choutky přešly.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa