Záchrana týraných zvířat může být okamžitá, radí Tereza. Starosty ale vyjde draho

1080p720p360p
13. 3. 2019
09:40

Úředníci nejsou tak bezmocní, jak občas tvrdí. Když jde o odebírání týraných zvířat, mohou jednat rychle. Jasně se ti teď ukázalo na případu zubožených, téměř k smrti vyhladovělých psů husky, které odebrali v Ponikvi na Prostějovsku. Jde jen o to, nebát se, zmínila aktivistka Tereza Plicka z Hlasu zvířat.

Úřady mohou v případě podezření na týrání odebrat zvířata okamžitě. „Obec s rozšířenou působností může v takových případech využít institutu předběžné náhradní péče, který je ihned vykonatelný,“ zmínila Tereza. Úředníci ho podle ní mohou použít v případě podezření na týrání zvířat, chovatel nebo majitel zvířat přitom ani nemusí být v tu chvíli na místě. Úředníci se tomu ale většinou brání. Je to totiž pro ně starost navíc a také nemalá finanční zátěž.

Podle Terezy Plicka mají obce pravomoc na to jednat okamžitěPodle Terezy Plicka mají obce pravomoc na to jednat okamžitě | 

V Konicích zachránili vyhublé psy husky

Zvýšené finanční nároky potvrdil i Pavel Nerad, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Konicích, který tuto možnost bez váhání využil a díky tomu přispěl k záchraně osmnácti na kost vyhublých psů husky. Jejich majitel je nechal umírat hlady a žízní.

„Zvířata jsme zabavili, protože se o ně neměl kdo starat a dočasně jsme je svěřili do péče v útulku. S tím jsou spojené nemalé náklady na ubytování a veterinární péči, které značně zatíží rozpočet města,“ řekl.

Podle něj mohou takto postupovat všechny obce s rozšířenou působností, nevyužívají toho ale právě proto, že péče o odebraná zvířata stojí hodně peněz. „Buď se to přehlíží, nebo se to nedotáhne do konce, nebo se to mete pod koberec. To jsme my ale nechtěli,“ řekl Pavel Nerad.

Příliš byrokracie

Stále ale podle něj zůstává otevřená otázka, proč by měly za pobyt odebraných psů v útulku platit městské úřady.

„To si myslím, že není správné. Měl by to stát nějak ošetřit a hradit. Jistá možnost kompenzace vynaložených finančních prostředků tu sice je, je ale nejistá. Je třeba splnit řadu podmínek, proces byrokracie je v tomto případě doslova šílený, takže dovedu pochopit, že někteří úředníci radši dělají, že tyto problémy nejsou,“ dodal.

Vedoucí Pavel Nerad byl společně s veterináři na místě. Když viděl, v jakém stavu psi jsou, rozhodl o jejich okamžitém odebrání a převozu do útulkuVedoucí Pavel Nerad byl společně s veterináři na místě. Když viděl, v jakém stavu psi jsou, rozhodl o jejich okamžitém odebrání a převozu do útulku | 

Co se v Ponikvi stalo

Na 15 dospělých zubožených psů sibiřského husky a tři štěňata se v domě v Ponikvi přišlo poté, co jejich majitele odvezla záchranka v kritickém stavu do nemocnice. Psi byli vyhublí na kost, majitel se na ně vykašlal, bez vody a krmení museli strádat dlouhou dobu. Šest psů a pět koz se našlo v domě a přilehlé stodole už uhynulých, těla dalších psů v různém stádiu rozkladu pak objevily reportérky Blesk tlapek ještě i za domem.

Zubožení psi jsou nyní v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem, kde je dávají postupně dohromadyZubožení psi jsou nyní v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem, kde je dávají postupně dohromady | 

Psi se zotavují v útulku

Odebraní psi se teď zotavují v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem, kde se o ně starají 24 hodin denně. „Jsou velmi vyhublí, proto se v první fázi snažíme nastartovat jejich trávení. Dostávají senzitivní, hypoalerganní krmení s jehněčím a lososem, zavodnili jsme je, a dodáváme jim cukry,“ řekl vedoucí útulku Leopold Dostál. Než se psi dostanou do kondice, potrvá to podle něj nejméně měsíc, jsou totiž nejen fyzicky zubožení, ale také psychicky zlomení.

Zájemci, kteří by chtěli zuboženým psům pomoci, mohou poslat příspěvek na transparentní účet útulku 43-7715910237/0100 s variabilním symbolem 18.

 

 

hejpockej ( 13. března 2019 10:39 )

dale nechapu proc, finance spojena s odebranim zvirat, a naslednou veterinarni peci, nehradi ten, ktery za to nese zodpovednost a kdo to zavinil, tedy majitel tyranych zvirat???? Proc to ma platit spolecnost? Kdyz nekdo napacha svym jednanim skodu, tak si to taky musi zaplatit… A kdyz na to nema, tak to bude splacet, jako kazdy jiny dluh… To by pak ubylo pripadu, kdyz by si museli vsechno zacvakat.

hejpockej ( 13. března 2019 10:32 )

Takze nekde kompetentni urednici a starosta resi a jednaji a zachranuji, zatimco jinde úředníci radši dělají, že tyto problémy nejsou, aby nemuseli nic resit… Takze nekteri urednici nechapou, ze jsou placeny od toho, aby na uradech neco delali a resili, a tudiz by si meli radsi najit jinou jednodussi praci....To same pro starosty, proc se na tuto pozici angazuje nekompetentni clovek, ktery se chce zabyvat jen tim, co ho moc nezatezuje, a nechce resit problemy natoz byrokracii??? To mi pripomina nas socialni system, ktery nechce moc resit stiznosti tyrani, je s tim moc prace a papirovani, a pak tu mame vrazdu trileteho clapecka… Takze tyrane deti a zvirata je lepsi nechat utyrat k smrti, protoze resit to vcas, znamena moc prace a byrokracie...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa