Bernardýnka Týna, kterou zachránily Blesk tlapky, hledá domov. Kdosi psovi odřízl víčka

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
9. března 2019
12:40

Nově nabyté, dosud nepoznané svobody si užívá fenka Týna, které se její původní majitelka vzdala. Blesk tlapky ji navštívily v Psím domově U Lišky ve Střílkách na Kroměřížsku, kde teď žije a zotavuje se. Uvítala je radostně, je z ní úplně jiný pes, veselý a spokojený. 

Týnu objevily reportérky Blesk tlapek v lednu v Kozojedech na Jičínsku, kde živořila zavřená v kotci. Její majitelka ji zachránila z nevhodných podmínek, pak se ale ukázalo, že na mohutné silné zvíře, které se nesnese s jinými psy, nestačí. Proto Týna, kterou měla původně v bytě, skončila nakonec zavřená za mřížemi.

Blesk tlapky majitelku přesvědčily, aby se Týny na základě darovací smlouvy vzdala. Spolek SOS for Pets – Zachraňujeme psy z nevhodných podmínek jí pak našel dočasný domov u Jany Liškové ve Střílkách.

Týna si nového domova užívá, ke své opatrovnici Janě Liškové přilnulaTýna si nového domova užívá, ke své opatrovnici Janě Liškové přilnula | Jana Ulrichová

Užívá si gauče

Týna, z níž se vyklubal čistokrevný moskevský strážní pes, se v Psím domově U Lišky rychle zabydlela. K dispozici má dva gauče, na kterých s oblibou vysedává a užívá si jejich pohodlí.

Týna je starší pes, je jí 9 let. Na svůj věk je na tom celkem dobře, nemá žádné vážné zdravotní problémy, pouze zadní nohy jí už tak neslouží. Trápí ji jen proleženiny z dlouhodobého nedostatku pohybu a také oči.

Nepovedená operace

„V minulosti někdo Týně špatně odoperoval víčka, třetí víčka má úplně odřízlá, takže nemá slzy. Kvůli tomu si při mrkání oči tak poškodila, že vidí jen velmi špatně. Je třeba jí už doživotně do očí kapat a nahrazovat jí tak slzy, a to třikrát denně. Snáší to velmi dobře, skoro to vypadá, jako by za to byla vděčná,“ řekla Jana Lišková, která má teď Týnu v dočasné péči a zároveň se jí snaží najít nový domov na dožití.

Nový majitel musí počítat s tím, že je Týně nutné doživotně kapat třikrát denně do očíNový majitel musí počítat s tím, že je Týně nutné doživotně kapat třikrát denně do očí | Jana Ulrichová

Žádné další zvíře

I když se má Týna ve Střílkách skvěle, zasloužila by si svůj vlastní trvalý domov, kde by mohla v klidu dožít. „Týna je vhodná někam, kde není druhý pes. Miluje lidi, jiného psa ale bohužel nesnese. Ani tady se s žádným neskamarádila, i když jich tu má dost na výběr,“ řekla Jana Lišková. Dodala, že Týna nemá ráda ani kočky a nehodí se ani k hospodářským zvířatům.

Z Týny je teď krásný spokojený pesZ Týny je teď krásný spokojený pes | Jana Ulrichová

Měkké ležení a kapky

Ten, kdo se Týny ujme, musí počítat s doživotní léčbou jejích očí, která vychází na zhruba 400 korun měsíčně, a také jí musí zajistit měkké ležení. „Týna nesmí ležet na tvrdém, má silné otlačeniny. Kdyby do nich dostala infekci, mohlo by to mít už pro ni fatální následky,“ řekla Jana Lišková. Dodala, že jinak je ale Týna hodná, k lidem velmi milá, miluje drbání a nejradši na vzdor své velikosti sedí na klíně.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

0707 ( 23. března 2019 12:08 )

Je to tu opravdu neskutečná BORDEL! Na koule Liňhovi bych se pověsila hned, jak je možné, že není potrestaný dement, jen proto, že *** dceru starosty za ODS?? to tu opravdu 150000 podpisů a hlas lidu nemá žádnou váhu??? Pověsit se na koule Lińhovi, Hovanovi a ostatním podobným, a to do slova a do písmene...……..

jardavozembouchak ( 10. března 2019 14:17 )

Já bych ji bral,měla by se, snad, znáš dobře. Ale máme tři psy... Jinak jsem přesvědčen, a čím dál tím víc, že člověk se Pánubohu jaksi moc nepovedl...

pooomeranc ( 9. března 2019 19:58 )

Hm, kdosi?kdo asi?Veterinář!Operace třetích víček je naprosto běžná, když to třetí víčko je vyhřezlý atd., pes dostává do oka permanentní záněty, atd.To, že to odoperoval blbě, je věc jiná.Ty senzacechtivý id.io.tský nadpisy už mě se.r.ou.Nebo holt pátrejte po veterináři, kterej jí tu operaci provedl.Mně vůbec připadá, že Blesk tlapky sklouzává k trapnosti, např.jak furt píšete o té ženské(teď nevím jak se jmenuje) jak vám přeprodala štěně, že má doma víc psů, atd.Přitom na začátku bylo jasně řečeno, že jde o spor majitele hotelu, kterýmu ty její psi vadí.Ona je evidentně netýrá.Proč se nezaměříte na skutečný tyrany, proč jste se nepověsili na koule Liňhovi, kterej naprosto otřesně týral štěně Marleyho, proč jste nejeli za č.ů.R.ákem soudcem, kterej mu dal jen podmínku a neudělali s ním rozhovor?Proč???Protože Liňha šu.K.al dceru poslance za ODS a ta evidentně musela být svědkyní týrání?Proč nerozpoutáte debatu o nízkých trestech za týrání zvířat a to i hospodářských, zrovna nedávno nějakej z.M.r.d utýral x krav a dostal taky jen podmínku.

Milli Scott ( 9. března 2019 19:58 )

Unavený z neustálých pokusů o zhubnutí? Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > www.Takeslim.Com

Hus_z_Prahy ( 9. března 2019 18:23 )

Věděl bych co s lidskou zrudou co mučí psi....!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud