Blesk tlapky na místě činu: Tady živořilo 18 psů husky. Daších šest nepřežilo, ostatky jsou za domem

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
1. 3. 2019
06:25

Otřesný pohled se naskytl veterinářům a úředníkům, kteří z domu v malé obci na Prostějovsku odebírali zubožené, na kost vyhublé křížence sibiřského husky. Jejich majiteli, Holanďanovi Johanu V. H. (63), bylo zřejmě jedno, že mu tam zvířata umírají doslova před očima. Osmnáct psů se naštěstí podařilo zachránit.

Co se v domě, který patří Holanďanovu bratrovi, přesně dělo, nikdo z okolí netuší, není jasné ani to, proč chovatel nechal psy dlouhodobě hladovět a žíznit. Na to, v jakém stavu jeho zvířata jsou, se přišlo poté, co jej záchranka odvezla v kritickém stavu do nemocnice. Jeho bratr, který přijel ze zahraničí, pak zavolal na Krajskou veterinární správu. Podle úředníků mu ale nešlo o záchranu zvířat, spíše se jich chtěl zbavit.

Tato fenka je natolik vyhladovělá, že se už neudrží na nohouTato fenka je natolik vyhladovělá, že se už neudrží na nohou | Jana Ulrichová

Jednali rychle

Úředníci z odboru životního prostředí v Konicích naštěstí ale jednali rychle. „Na místě jsme s kolegou rozhodli o svěření zvířat do předběžné náhradní péče. Pomohla nám policie, která nám umožnila přístup do domu,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Nerad. To, co veterináři a úředníci pak uvnitř viděli, jim vyrazilo dech a žaludky obrátilo naruby.

Zubožení psi jsou nyní v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem, kde je dávají postupně dohromadyZubožení psi jsou nyní v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem, kde je dávají postupně dohromady | Jana Ulrichová

Umírali psi a kozy

V zaneřáděném domě živořilo patnáct dospělých psů husky a tři štěňata, všichni byli ve vážném, někteří už dokonce v kritickém stavu. Byli pokousaní a jedna fenka byla tak zesláblá, že se už nepostavila na nohy. Záchrana pro ně přišla v poslední chvíli. Pro šest psů, jejichž těla se v domě našla, už ale bylo pozdě. Další torza psích těl v různých stadiích rozkladu našly reportérky Blesk tlapek poházená ještě za domem. „Péči“ chovatele nepřežilo ani pět koz.

V domě se našlo šest uhynulých psů, ostatky dalších objevily reportérky Blesk tlapek v okolí domuV domě se našlo šest uhynulých psů, ostatky dalších objevily reportérky Blesk tlapek v okolí domu | Jana Ulrichová

Voříšek pomůže

Odebraní psi jsou nyní v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem, kde se o ně starají 24 hodin denně. Blesk tlapky je tam navštívily. „Jsou velmi vyhublí, proto se v první fázi snažíme nastartovat jejich trávení. Dostávají senzitivní, hypoalergenní krmení s jehněčím a lososem, zavodnili jsme je a dodáváme jim cukry,“ řekl vedoucí útulku Leopold Dostál. Kdy budou moci podstoupit nezbytné očkování, odčervení a odblešení, rozhodně až podle jejich stavu veterinář. Než se psi dostanou do kondice, potrvá to podle vedoucího útulku nejméně měsíc, jsou totiž nejen fyzicky zubožení, ale také psychicky zlomení. „Když vidíte, v jakém stavu jsou, když vidíte ty jejich oči, nikdy se s tím nevyrovnáte,“ řekl a dodal, že on a jeho žena, s níž útulek provozuje už 11 let, to stále ještě rozdýchávají. „Je to těžké,“ řekl.

Týrání řeší policie

Podle inspektorů krajské veterinární správy došlo k týrání zvířat, protože jim majitel nezajistil výživu. „Všichni psi byli zubožení, vychrtlí, ve velmi špatném výživném stavu,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Dodal, že psi neměli ani doklady o vakcinaci. „Vzhledem k závažnosti případu se krajská veterinární správa rozhodla podat trestní oznámení policii pro podezření z týrání zvířat,“ řekl.

V tomto domě v malé obci na Prostějovsku hladoví psi živořili a umíraliV tomto domě v malé obci na Prostějovsku hladoví psi živořili a umírali | Jana Ulrichová

Psy odeberou

Psi jsou sice nyní stále ještě v majetku Johana V. H., který je v současné době v kritickém stavu v nemocnici, to se ale brzy změní. „Pokud se uzdraví, povedeme s ním správní řízení o odebrání psů kvůli týrání. Pak po něm budeme vymáhat náklady na péči o ně,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Nerad. Dodal, že psi pak po skončení správního řízení, nebo pokud se jich majitel vzdá, nabídnou k adopci.

Lépe už se daří i fence se třemi štěňaty, která jsou nyní v karanténěLépe už se daří i fence se třemi štěňaty, která jsou nyní v karanténě | útulek Voříšek

Jak pomoci?

Pokud by chtěl někdo zuboženým husky pomoci, uvítají v útulku kvalitní granule, které lze doručit na adresu: útulek Voříšek, Samota 133, Čechy pod Kosířem. Na webu útulku http://www.vorisek.org a jeho facebookovém profilu je zveřejněno číslo transparentního účtu 43-7715910237/0100 s variabilním symbolem 18, kam mohou zájemci poslat finanční příspěvek. „Děkujeme za každou pomoc, moc si toho vážíme,“ řekl vedoucí útulku Leopold Dostál.

Informace o tom, co je zač majitel psů, Holanďan Johan V. H., jak dlouho v Česku žije, a co tu dělá, přineseme příště.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

0707 ( 1. března 2019 12:26 )

Zmetek, tak ho karma taky dostihla a doufám, že chcípne, aby už nemohl nikdy nikomu škodit a podmínky jako výchovné tresty??? Dementní zaměstnanci soudů včetně státních zástupců jsou pro smích! Hlavně jsou pro smích ONI jako státní orgány, které ODMÍTÁM platit ze svých daní!!!!!!!!!! Raději půjdu a takové lidské úchylné zrůdě vykopu zuby............ aby si to také vyzkoušela, proč by měli trpět nevinná zvířata? Zrůdy jedny lidské hnusné!

marcelamaff ( 1. března 2019 08:54 )

Chtela bych pripomenout nedavno odvysilanou reportaz o starsi zene a jejim synovi, kteri drzeli v dome desitky ubohych psu po bricho ve vlastnich vykalech a stale tme. Psi se mnozili mezi sebou, umirali a rozkladali se, bez zajmu obyvatelu domu. Na konci reportaze jsem se dozvedela, ze oba dostali rok podminku a zakaz chovat vic nez dva psy. "chovat"? Proc dva? Aby se mohli zase rozmnozit? Proc by tihle dva meli kdy vubec mit jeste pravo mit v hrsti nejaky zvireci zivot a kdo urci, ktery pes je takovy hajzl bezcharakterni, ze si jejich peci zaslouzi? Soudce bych do toho domu na par let do te kobky zamkla a zahodila klic. Je nezpusobily k tomu aby chranil spolecnost pred zlymi nebo vysinutymi lidmi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa