Čiko trpěl bez jídla a vody, se zarostlým řetězem na krku. Teď čeká na druhou šanci
Bez vody, krmení a se zarostlým řetězem v krku, tak zhruba pět let přežíval kříženec tibetského ridgebacka Čiko u domu ve Sběři na Jičínsku. Majitel, který patří do rozvětvené rodiny nepřizpůsobivých, ho brutálně týral. Přežil jen díky úředníkům, kteří ho majiteli odebrali. Čiko se v útulku částečně zotavil, najít pro něj vhodnou rodinu ale nebude snadné.
Čika od domu ve Sběři odebrali pracovníci z odboru životního prostředí Městského úřadu v Jičíně na začátku letošního roku. To vše na doporučení Krajské veterinární správy, která u domu provedla několik kontrol. Pes putoval do městského útulku.
„Kromě neskutečné podvýživy měl Čiko zánět ledvin a močového měchýře. Navíc mu majitel porušil páteř tím, že ho věšel za krk. Díky paní doktorce, která s ním cvičí dornovu metodu, jsme dosáhli toho, že už dokáže běžet rovně,“ zmínila vedoucí útulku Ivana Kašpárková.
Kromě fyzického týrání byl Čiko často vězněn ve tmavém prostředí, jehož následkem je nevratné poškození zraku. „Pan doktor nám sdělil, že oči už nejdou léčit a pes bude postupně slepnout. Dalším doživotním následkem jsou dvě rány na krku, které mu zůstaly po řetězu a už nikdy mu nezarostou srstí,“ dodává Kašpárková. I přes tyto komplikace čeká Čiko na zázrak s názvem „milující rodina“.
Potřebuje péči a prostor
Pes se v jičínském útulku zotavil na tolik, že může jít do adopce. „Miluje vodu a mazlí se, což vůbec neznal,“ chválí Čika vedoucí útulku. Šestiletý pes potřebuje pána, který s ním bude dál pracovat.
„Je to naše srdcová záležitost a jen tak někomu ho nedáme. Čiko se strašně rád učí a nový majitel bude muset počítat s tím, že za čas ztratí zrak. Bude tedy potřebovat stále stejný režim,“ zmínila.
Za týrání pokuta?
Podle úředníků vlastnila rodina ve Sběři celkem šest psů. Odebráni byli pouze tři z nich. S majiteli teď probíhá přestupkové řízení, jehož výsledkem bude maximálně pokuta. I přesto, že veterináři z KVS doporučili pracovníkům z odboru životního prostředí odebrat i zbylá zvířata, úředníci je zatím rodině ponechali.
„Jejich majitelé byli napomenuti, bylo jim řečeno, že je potřeba zlepšit životní podmínky. Při dalším místním šetření se prokázalo, že se stav skutečně zlepšil,“ řekl mluvčí městského úřadu Jan Jireš.
Kde není žalobce, není soudce
Mluvčí městského úřadu v Jičíně Blesk tlapkám řekl, že úředníci dění kolem „domu hrůzy“ ve Sběři stále sledují. Nemají ale důvod k dalším kontrolám, protože si na týrání psů nikdo nestěžuje. „Pokud přijdou další podněty, rádi je prověříme, v tuto chvíli ale žádné nemáme,“ řekl mluvčí. Podle paní Lucie ze spolku Zachraňujeme pejsky z nevhodných podmínek z. s., mlčí sousedé záměrně. „Nikdo totiž nechce mít podpálený barák,“ řekla.
Pokud proběhly nějaké kontroly? Jak asi? Třímetrovým bidlem přes plot? Pak se nakontrolora vyřítí směčka, jedno jestli psí nebo nepřizpůsobivá. Udělá se zápis a vymalováno, chcípni, Alíku.
A vůbec- jak to, že je pod článkem diskuse, kdyžý je to o nepřizpůsobivých? Těch se přece nesmíme dotknout!