Čiko trpěl bez jídla a vody, se zarostlým řetězem na krku. Teď čeká na druhou šanci

Autor: Kateřina Lang, Jana Ulrichová - 
11. 9. 2019
05:25

Bez vody, krmení a se zarostlým řetězem v krku, tak zhruba pět let přežíval kříženec tibetského ridgebacka Čiko u domu ve Sběři na Jičínsku. Majitel, který patří do rozvětvené rodiny nepřizpůsobivých, ho brutálně týral. Přežil jen díky úředníkům, kteří ho majiteli odebrali. Čiko se v útulku částečně zotavil, najít pro něj vhodnou rodinu ale nebude snadné.

Čika od domu ve Sběři odebrali pracovníci z odboru životního prostředí Městského úřadu v Jičíně na začátku letošního roku. To vše na doporučení Krajské veterinární správy, která u domu provedla několik kontrol. Pes putoval do městského útulku.

Čiko našel v jičínském útulku nový domov, je tam konečně šťastnýČiko našel v jičínském útulku nový domov, je tam konečně šťastný | Jana Ulrichová

„Kromě neskutečné podvýživy měl Čiko zánět ledvin a močového měchýře. Navíc mu majitel porušil páteř tím, že ho věšel za krk. Díky paní doktorce, která s ním cvičí dornovu metodu, jsme dosáhli toho, že už dokáže běžet rovně,“ zmínila vedoucí útulku Ivana Kašpárková.

Kromě fyzického týrání byl Čiko často vězněn ve tmavém prostředí, jehož následkem je nevratné poškození zraku. „Pan doktor nám sdělil, že oči už nejdou léčit a pes bude postupně slepnout. Dalším doživotním následkem jsou dvě rány na krku, které mu zůstaly po řetězu a už nikdy mu nezarostou srstí,“ dodává Kašpárková. I přes tyto komplikace čeká Čiko na zázrak s názvem „milující rodina“.

Potřebuje péči a prostor

Pes se v jičínském útulku zotavil na tolik, že může jít do adopce. „Miluje vodu a mazlí se, což vůbec neznal,“ chválí Čika vedoucí útulku. Šestiletý pes potřebuje pána, který s ním bude dál pracovat.

„Je to naše srdcová záležitost a jen tak někomu ho nedáme. Čiko se strašně rád učí a nový majitel bude muset počítat s tím, že za čas ztratí zrak. Bude tedy potřebovat stále stejný režim,“ zmínila.

Čiko našel v jičínském útulku nový domov, je tam konečně šťastnýČiko našel v jičínském útulku nový domov, je tam konečně šťastný | Jana Ulrichová

Za týrání pokuta?

Podle úředníků vlastnila rodina ve Sběři celkem šest psů. Odebráni byli pouze tři z nich. S majiteli teď probíhá přestupkové řízení, jehož výsledkem bude maximálně pokuta. I přesto, že veterináři z KVS doporučili pracovníkům z odboru životního prostředí odebrat i zbylá zvířata, úředníci je zatím rodině ponechali.

„Jejich majitelé byli napomenuti, bylo jim řečeno, že je potřeba zlepšit životní podmínky. Při dalším místním šetření se prokázalo, že se stav skutečně zlepšil,“ řekl mluvčí městského úřadu Jan Jireš.

V takových podmínkách žila odebraná zvířata u domu ve SběřiV takových podmínkách žila odebraná zvířata u domu ve Sběři | Jičínský deník

Kde není žalobce, není soudce

Mluvčí městského úřadu v Jičíně Blesk tlapkám řekl, že úředníci dění kolem „domu hrůzy“ ve Sběři stále sledují. Nemají ale důvod k dalším kontrolám, protože si na týrání psů nikdo nestěžuje. „Pokud přijdou další podněty, rádi je prověříme, v tuto chvíli ale žádné nemáme,“ řekl mluvčí. Podle paní Lucie ze spolku Zachraňujeme pejsky z nevhodných podmínek z. s., mlčí sousedé záměrně. „Nikdo totiž nechce mít podpálený barák,“ řekla.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Tomsiella ( 13. září 2019 23:26 )

Mínus 20 kg za dva týdny! Bříško zmizí bez poškození zdraví! Potřebujete >> www.SlimExtrem.Com

verka1 ( 12. září 2019 21:16 )

Neprizpusobivy je i podnikatel, který má miliony a zákony neřeší.

anonym01 ( 11. září 2019 15:48 )

PROTOZE NEPRIZPUSOBIVY NENI JEN CIGAN, ALE I BILY A ZLUTY NEVYJIMAJE. ZE JO VOKAMURO?

anonym01 ( 11. září 2019 15:45 )

NO, BYLI TO CIKANI. ZA TA LETA DEMOKRACIE S KLAUSEM A ZEMANEM SE NENAUCILI ZIT JAKO NA ZAPADE. JAKPAK BY NE, BLIZIME SE K VYCHODU.

houslista ( 11. září 2019 10:12 )

kontroly měli probíhat ze samopali!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa