Pondělí 30. listopad 2020
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno 1°C

Psi na řetězech a drátech, škrcení a tahání za autem. Týraných zvířat odebral úřad jen polovinu

Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
7. září 2019
05:50

Otřesný případ týrání psů řeší úředníci ve Sběři na Jičínsku. Rodina nepřizpůsobivých tam velmi krutě týrá své psy. Drží je uvázané na řetězech a drátech, věší je, jednoho podle svědků dokonce uvláčeli za autem. Úředníci jim ale přesto část psů ponechali, i když veterináři navrhli jejich kompletní odebrání.

Podle zvířecích záchranářů, kteří situaci kolem domu hrůzy ve Sběři sledují a opakovaně na zoufalé podmínky tamních psů upozorňují, má rozvětvená rodina v současné době zhruba šest psů včetně na řetězu uvázaného křížence čivavy, agresívního německého ovčáka a křížence labradora. Dva německé ovčáky uvázané na drátech viděly na místě i reportérky Blesk tlapek.

Z ulice jsou vidět jen tito dva psi přivázaní na drátechZ ulice jsou vidět jen tito dva psi přivázaní na drátech | Jana Ulrichová

Uvláčeli psa k smrti?

„Vídám tam psy uvázané u aut, bez vody, bez jídla celý den. Zhruba před měsícem jsem byla svědkem toho, že psa táhli na provazu za autem. Pes nestíhal běžet, nazpátek přitáhli krvavou kouli,“ popsala Lucie ze spolku Zachraňujeme pejsky z nevhodných podmínek.

Zvířata neukázali

Majitelé zvířat, které reportérky na místě zastihly, ale jakékoli týrání popřeli. „Ne, my žádný týraný psy nemáme, byla tady veterina, jsou tady furt kontroly. Psi nejsou podvyživení, jsou v pořádku, mají krmení,“ řekli. Psy ukázat odmítli a víc se bavit nechtěli.

Majitelé popřeli, že by své psy týraliMajitelé popřeli, že by své psy týrali | Jana Ulrichová

Čika věšeli za krk

Krajská veterinární správa udělala od začátku roku na místě 4 kontroly. Už během první, lednové, navrhla všechna zvířata s ohledem na podmínky, ve kterých žijí, odebrat. Pracovníci z odboru životního prostředí Městského úřadu v Jičíně se ale tímto návrhem neřídili, z místa odvezli jen tři psy. Nejdříve odebrali dvě nejvíce zubožená zvířata, včetně křížence tibetského ridgbecka Čika, kterého podle vedoucí jičínského Městského útulku Ivany Kašpárkové věšeli jeho majitelé za krk, podruhé pak křížence labradora. „Dvou psů se majitel ve Sběři vzdal, ti už mají nový domov, třetí zůstává v útulku,“ řekl mluvčí městského úřadu Jan Jireš. Dodal, že zbývající tři psy, které rodina v té době měla, ponechali na místě.

Jedním z odebraných psů je i Čiko, který byl ve velmi špatném stavu. V jičínském útulku jej dali dohromady, následky si ale ponese do smrtiJedním z odebraných psů je i Čiko, který byl ve velmi špatném stavu. V jičínském útulku jej dali dohromady, následky si ale ponese do smrti | Jana Ulrichová

Úředníci dali šanci

Na otázku, proč úředníci neodebrali i zbývající tři psy tak, jak doporučovala krajská veterinární správa, odpověděl mluvčí městského úřadu: „Jejich majitelé byli napomenuti, bylo jim řečeno, že je potřeba zlepšit životní podmínky. Při dalším místním šetření se prokázalo, že se stav zlepšil, kotce byly zatepleny, psi měli potravu. Proto byli majitelům ponecháni.“ S majiteli odebraných psů probíhá teď přestupkové řízení. „Výsledek zatím nemůžeme předjímat,“ řekl mluvčí. Dodal, že situaci v obci nadále sledují a čekají na další podněty. Sami od sebe prý zasáhnout nemohou.

 

Další videa
Články odjinud